3ds Max : Görünmeyen kısım yapmak ?

Görünmeyen kısım yapmak ?
keremmaxkerem maxAvatar

Merhabalar herkese. Kolaylıklar
Ben bir logo yaptım fakat bu binanın alt tarafının görünmesini istemiyorum. Ancak üst kısmı da hareketli . Görünmesi gerekiyor. NE yapmam gerekli acaba.

Şöyle izah edeyim : Bir box oluşturdum , buna hareket verdim. Ama ben bu box`un yarısından aşağısının görünmesini istemiyorum. Hareket etsin ama bu arada...

2011-12-14 16:27:42
  • Bayan
Kamera varsa sahnede boxun
shineseeHakan BabarAvatar

Kamera varsa sahnede boxun görünmesini istemediğiniz kısmını kameranın görüş açısı dışında tutun.

2011-12-14 16:56:38
  • Erkek
Yo yo öyle demek
keremmaxkerem maxAvatar

Yo yo öyle demek istemiyorum. Logonun içinde bir box var. O box hareketli birşey. Boxun altında da başka birşey var. Yani onunda görünmesi şart..

Kamerayı kullanmak olmaz sanırım..

2011-12-14 17:14:47
  • Bayan
Slice
volkinefendiVolkin EfendiAvatar

Slice modifieri uygulayın. Slice planei görünmesini istemediğiniz sınıra yerleştirin. Remove bottom seçeneğini seçin.

2011-12-14 17:33:42
  • Erkek
Box`a atayacağın malzemeyi o
ulasdenizulaş deniz

Box`a atayacağın malzemeyi o şekilde 2 parçadan oluşturabilir ve alt kısmını "opacity" 100 yapıp "Uwv" ile ayarlayabilirsin. dilediğin zaman opacity değerini 0 yaparak görünür kılabilirsin.
Box`ı 2 parça yapıp altındaki kısmı (sağ tıklamayla )"object properties"den görünmez yapabilirsin.
Box`ı küçük yapıp görünmemesini istediğin yeri yapmayabilirsin.
Box`ı "poly"e çevirip ortaya segment atıp alt kısmı ayrıştırarak ve poligon yüzeylerini ters çevirerek ("flip") "object properties"ten "backface cull" yapabilirsin.

Amacını tam anlamadım ama, böyle birkaç seçenek daha bulunabilir.

2011-12-14 17:36:09 Edit:2011-12-14 17:38:19
  • Erkek
Volkin efendi tşk ederim
keremmaxkerem maxAvatar

Volkin efendi tşk ederim cevabın için. Acaba bu şekilde bir örnek varmı. Yabancı dilde de web de arattım ancak bulamadım örnek tutorial vs... Sende varmı..

2011-12-14 17:39:36
  • Bayan
ProBoolean
soneday7Soner ÇakırAvatar

ProBoolean komutu ile yapabilirsiniz.

https://www.facebook.com/3detasarim - 3dsmaxtr.blogspot.com www.lycinteraktif.com
2011-12-14 18:33:11
  • Erkek
Bahsettiğim yöntem çokta kompleks
volkinefendiVolkin EfendiAvatar

Bahsettiğim yöntem çokta kompleks bir işlem değil Kerem. Slice modifieri incelediğinde çabucak çözebileceğini düşünüyorum. Ama her ihtimale karşı modifierin çalışma mantığını anlaman için birkaç youtube videosu buldum. Kolay gelsin.

http://www.youtube.com/watch?v=WX3Y1nD_8W0&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=5k6wZyN8ta4

2011-12-14 20:13:35
  • Erkek
Volkin kardeş, evet istediğim
keremmaxkerem maxAvatar

Volkin kardeş, evet istediğim buydu. çok teşekkürler. şimdi eve gidince denemek kaldı. Sana bir kahve borcum oldu :) sağolasın.

2011-12-15 11:35:53
  • Bayan
Slice tamda istediğim sonucu
keremmaxkerem maxAvatar

Slice tamda istediğim sonucu verdi. Ancak animasyonda istediğim sonucu alamadım. İstediğim şuydu

Bir tekerlek yapıp içine bir yazı yazıp O tekerleği hareket ettirmek. Yazı sabit kalsın ama tekerlek dönecek. Mesela bir lastik reklamı düşünün Lastik dönüyor olduğu yerde, gövdesinde markası felan. Ama içinde bir yazı daha. Umarım anlatabildim...

2011-12-19 13:41:25
  • Bayan

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!