3ds Max : Hangi bölümü seçmeliyim ?

Hangi bölümü seçmeliyim ?
FkrygtblFikri Yiğit Bal

İyi günler. Ben 11.sınıf öğrencisiyim. Ortalama 1 senedir 3ds max ile ilgileniyorum. Şu anda 3ds max üzerinden modelleme ve Substance Painter ile kaplama yapıyorum. Gelecek sene üniversitede hangi bölümü seçmeliyim.

Zaman:2020-02-27 20:13:53
2020-02-27 20:17:54
  • Erkek
Eskişehir, Yunus Emre Kampüsü
mimhakanHakan GüngördüAvatar

Eskişehir, Yunus Emre Kampüsü animasyon...

https://www.behance.net/mimhakan - XEON E5 2697v2 Corsair 32GBRAM+512GBNVMe.2SSD+1TB OBSIDIAN800D RTX3070
2020-02-27 23:47:25
  • Erkek
Fikri, sadece 3ds max
sadrazam3xcelal siverekliAvatar

Fikri, sadece 3ds max üstüne meslek icra etmek gözüpek bir karar. Sürekli değişen bir dünyadayız ve yer yer max te önemini kaybediyor belli konularda. Önerim sadece max ya da başka bir programdan değil eğilimlerin yönünden bir karar alman. Yani max ile ilgileniyorum diyerek mimarlık seçmen yanlış olur. Çünkü mimarlığın sadece bir yönü max ile ilgili ve de max olmadan da insanlar 3d görselleştirme yapıyor. Önerim Türkiye ve dünyayı biraz araştırıp önce çalışmak istediğin alanı seçmen. Yani 1- Mimarlık ve inşaat piyasası ( ki inşaat çok geniş iç mimar, peyzaj mimarı, teknik ressam , tekniker vb. birçok meslek var içerisinde) 2-Ağırlıkla animasyon üzerine çalışan kısımlar ( animatörlük, çizgi film sektörü) 3-Sinema ve televizyon (Gene bu sektörde animasyon vb. birçok konuyu içerebiliyor) 4- Oyun sektörü (3d animasyon, programlama vb.). Bu başlıklar arttırılabilir. Daha çok hangi sektörde yer almak istiyorsan onu seç. Eğer bu animasyon sektörü ise Türkiye yi de az tartmaya çalış. Türkiye olmaz ise yurt dışında ne gerekir diye onları düşün. (Yabancı dil vb.) Üniversite bölümlerine çok bel bağlama. Sektörün ile elden geldikçe alakalı olsun ama A üniversitesi yerine B üniversitesine girdim ya da C bölümü yerine D bölümünü kazandım diye üzülme. Çünkü üniversite ve bölüm bir yere kadar. Önemli olan ne kadar kendini geliştirdiğin, çevrenin ne kadar geniş olduğu ve kısmetin seni nereye götüreceği.

2020-02-28 12:03:54
  • Erkek
Bilgisayar Mühendisliği, 3ds Max
izzetizzet ALŞAN

Bilgisayar Mühendisliği, 3ds Max ile freelance de para kazanabilirsin. En azından elinde diploman olsun ki hiçbirşey yapamazsan devlette iş başvurusu yapabilirsin.

https://www.3dokulu.com Türkiye`nin 3D Eğitim Platformu
2020-02-28 15:22:38
  • Erkek
Gördüğüm en bilinçsiz soru!
fasuto53Fatih Avatar

Gördüğüm en bilinçsiz soru! Sen bir araç değilsin, ben ne işe yararım gibi bir soru bu. Ben max biliyorum ne okumalıyım demek ne demek? Çok şaşkınım, eğitimde verdiğimiz vizyon buralara geldi demek çok yazık.

İnşallah sormak istediğin şey, "ben bu işleri seviyorum bana ne önerirsiniz" dir... Aksi çok yazık.

2020-02-29 09:54:23
  • Erkek
Sanırım yanlış anlaşılmışım benim
FkrygtblFikri Yiğit Bal

Sanırım yanlış anlaşılmışım benim

Sanırım yanlış anlaşılmışım benim dediğim şu anda 3d modelleme üzerine çalışmalar yapıyorum. Fotoğrafta gözüktüğü gibi çeşitli materyaller yapıyorum. İleride de oyun sektöründe çalışmak istiyorum. Şu anda kullandığım program 3ds max, yani tamamen onu kullanacağımı söylemedim :D. Sadece seneye hangi bölümü seçeceğimi bilmiyorum.

2020-03-03 17:01:01
  • Erkek
te
drekonNecmi DemirkeserAvatar

+ Substance painter
+ Topogun
+ Zbrush

bunların hepsini kurcala. youtube video dolu.

kolay gelsin

Game maker
2020-03-03 22:15:16
  • Erkek
Cevap için teşekkür ederim
FkrygtblFikri Yiğit Bal

Cevap için teşekkür ederim ben yapıyorum zaten.(o fotoğraftaki benim yaptığım) Ancak üniversitede hangi bölümü seçeceğimi bilmiyorum.

2020-03-04 19:39:03
  • Erkek
Yapay Zeka ve Programlama

Yapay zeka, programlama, C++ vb kodlama. Bu başlıklar altında ne varsa o bölümlere git. Ben o programlarda ileri seviyedeyim. Senin kaplama yaptığın hazır modeli zamanında bende kapladım. Ama yazılım ve kodlama bilmeden hepsi çöp. Benden nacizane tavsiye. Yoksa mimari veya obje render ı alan sektörde önemsiz biri olursun. Yıllarım gitti ama bana getirisi ne hiç, müteahhiti zengin etmekten başka bişey değil. Napolyonun dediği gibi YAPAY ZEKA, YAPAY ZEKA, YAPAY ZEKA.
https://www.youtube.com/watch?v=GLa5aqYRL3Y

www.canprojedanismanlik.com
2020-03-04 19:56:54 Edit:2020-03-04 20:09:05
  • Bayan
Bilgisayar Mühendisliği(ister devlet ister
3ddesenmustafaAvatar

Bilgisayar Mühendisliği(ister devlet ister özel sektör)
Üstüne animasyon ve oyun teknolojileri yüksek lisans(uygulamalı olduğu için maya,max.ps.ai.programlama,sanat,senaryo hepsini mecburen öğreneceksin)
yada direk eskişehir güzel sanatlar bunlar bir öneri...
Üniversite okumadan en ufak bir karar verme şimdi bu yaşta.
Ama üniversiteye gidene kadar adobe ve autodesk çalış.Çünkü senin zamanın daha güzel olacak yapay zeka, modelleme tasarım üstüne çok güzel üniversiteler bölümler olacak.

2020-03-06 00:44:54 Edit:2020-03-06 00:46:19
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!