3ds Max : Render Farm İş İstihdamı

Render Farm İş İstihdamı
Paranistserkan toydemirAvatar

Merhaba arkadaşlar, bu aralar aklımda Render Farm sistem kurmak fikri iyice yer etmeye başladı.

Sizlere sorum şu olacak;

1.si Render Farm sistemini Rebus kadar sağlam temellerle yaparsam geri dönüşler nasıl olur?
2.si Render Farm tercihlerinizde neden yabancı tabanlı firmalara yöneliyorsunuz.TÜRKİYE`de sonuçta açılmış firmalar vardı galiba bunlarda kapandı neden?
3.sü Şu an böyle bir işe girmek yanlış bir hamle mi olur?
4.sü Firmayı açtım diyelim tamamen TÜRK tabanlı olacak, beni mi tercih edersiniz yoksa gene yabancıları mı_? Evet ise neden? (belirtmek isterim tekrar kalite onlara yakın yada aynı olacak). ama fiyar cüzzi bir farkla pahalı olacak.
5.si Böyle bir iş ile karşılaştığınızda, beklentileriniz neler de sizi bu firmanın hangi kısımları sizi cezbder ve o firmaya yönelirsiniz.

Cevaplara göre, olumlu geçerse sistemler üzerinden konuya devam etmek istiyorum ama önce 5 soruya cevap istiyorum. Özellikle tercih edilme nedenlerini ve yabancılar daha iyi yapar mantelitesinin bu kararların arkasında ne kadar aldığı?

Saygılar.

2016-12-08 20:43:27
  • Erkek
Ayrıca

Ayrıca isteyeceğiniz kalite ye göre fiyatlarda nasıl bir oran bekliyorsunuz yaklaşık olarak da yazabilirsiniz. Kim bilir belki isteklerinize bir uygulama ile ben yada başkası çıkar ve yabancıların bu işten pay almasını engeller.

2016-12-08 20:45:01
  • Erkek
Benim çok ilgi alanıma
fasuto53Fatih Avatar

Benim çok ilgi alanıma girmiyor ancak belirtmek isterim, şahsen bir firmanın yerli ya da yabancı olmasına asla milli duygularla bakmam, fiyata oranla kalite benim için birinci sırada olur ve müşteri yönetimindeki tutumları onlarla 2. kez iş yapıp yapmayacağımı kesin bir şekilde belirler. Web hizmetlerinde yerli firmalatın

2016-12-09 08:13:35
  • Erkek
Türkiye pazar payi nasil
RenderAliAli DemirtaşAvatar

Türkiye pazar payi nasil peki, bey su sokaga bi bakkal dukkani acsak ne olur deyip 3 gun sonra kapatilan dukkanlarin mantigina donmesin daha once bu isi tr de yapip yurutemeyenler neden birakmis madem o kadar potansiyel var neden devam etmemisler, potansiyele gore davranmali tum isler icin gecerli.

2016-12-09 08:24:04
  • Erkek
işte benim de merak

işte benim de merak ettiğim nokta o, kendileri de bu konuyu okuduysa eğer, cevap hakkı doğmuş demektir.

2016-12-09 08:57:28
  • Erkek
Iş istihdamı demissin iyi
Seke

Iş istihdamı demissin iyi güzel de istihdamı kendine sağlıyorsun sanırım :). Yeni açılan konularda 440 cekirdekli makina topladım renderfarm hizmeti veriyorum diyen bir arkadaş var ona göz attın diyelim.Birkaç ay içinde sor arkadaşa ne kadar iş yapmış.Bence renderfarm illa yapacaksan kesinlikle sadece türkiye ile sınırlı kalmamak lazım.Çünkü fiyat süre ve konum faktör tamam ama bizim ülkeden pek iş çıkmıyor kanımca.Yurtdışına çalışmayan türk firmaları da açıp kapatıyor.Yani renderfarm bizim ülkede hiçbir zaman mantıklı gelmedi bana.Bunun yerine oyun firması falan açmak raha mantıklı.Çünkü saati 1 tl den 1 milyon kişi render için gelmez ama 1 milyon kişi 1 tl lik oyunu beğendiği taktirde çok rahat alabilir.

2016-12-09 09:15:26
işini bilen bir insan
DARK_LordMetin KALAYCIAvatar

işini bilen bir insan kısa sürede temiz render çıkartabiliyor. Ben olsam render farm a ekstra para ödemezdim

BIRGUN HERSEY KARANLIGA GOMULECEK... O AN GELDIGINDE OLUP BITENLERE SADECE BEN TANIK OLACAGIM
2016-12-09 09:16:54
  • Erkek
Aynen Metin zaten bizim
Seke

Aynen Metin zaten bizim ülke zihniyeti örnek vereyim:
Abi çalışma tamam a bırakıyorum
Bırak tabi ne kadar sürer?
Yaklaşık 5 tane çıksa sabaha kadar 7-8 saat sürer.
Niye? O kadar pahalı makine aldık 5000 liralık
Abi daha hızlı alınır da renderfarm lar var oraya verirsek hemen çıkar
Farmmı farmville mi oyun değilmi la o
Yok abi adamlarin sağlam makineleri var veriyorsun daha hızlı hemen çıkarıyorlar vede ucuz saati 1 tl falan.
Yok gerek yok, o kadar para verdik makinaya bekleriz.

Genel senaryo bu eklemek isteyen varsa beklerim.

2016-12-09 09:22:52
Selam Adaş; Renderfarm
serkanozdoganSerkan ÖzdoğanAvatar

Selam Adaş;

Renderfarm kullanan biri olarak senin sorularını cevaplayayım. Daha önce Mustafa Uçar`ın da ( 440 çekirdekli konu) sorularını cevaplamıştım. Hala birbirimize danışırız...

1.si Render Farm sistemini Rebus kadar sağlam temellerle yaparsam geri dönüşler nasıl olur?

Muhteşem olur tabi ki. Ben FoxRenderFarm kullanıyorum. Çok memnunum gerçekten.

2.si Render Farm tercihlerinizde neden yabancı tabanlı firmalara yöneliyorsunuz.TÜRKİYE`de sonuçta açılmış firmalar vardı galiba bunlarda kapandı neden?

Yerli ya da yabancı olması değil hizmet kalitesine bakıyorum. Türkiye`de açılanlar genelde esnaf zihniyetiyle yapıyorlar bu işi. Arayüz, ödeme sistemleri, öngörüntüleme sistemleri. Her şeyden önemlisi size özel müşteri hizmetleri sağlıyor yabancı firmalar. Skype dan 7/24 destek alıyorum. Onlardan kaynaklanan sıkıntı mı var. Çat adamlar 100 dolarlık hediye çeki yolluyorlar fln fln fln uzun uzun anlatırım sonra :)

3.sü Şu an böyle bir işe girmek yanlış bir hamle mi olur?

Tamamen imkan meselesi. Açıkcası ilk kendi ihtiyacına göre farm kurmaya başla derim. Daha sonra büyüterek dışarı hizmet vermeye başla.

4.sü Firmayı açtım diyelim tamamen TÜRK tabanlı olacak, beni mi tercih edersiniz yoksa gene yabancıları mı_? Evet ise neden? (belirtmek isterim tekrar kalite onlara yakın yada aynı olacak). ama fiyar cüzzi bir farkla pahalı olacak.

Tabi ki seni tercih ederim adaş. Ama benim hassas olduğum iki üç konu var. Biri destek gerçekten. Bir diğeri de lisans meselesi. Lisanssız iş yapan farmlardan hep uzak durdum dururum da. Ha destek olmaya çalışırım yerlisin diye ama bu konuda iyi niyetini görmem lazım.

5.si Böyle bir iş ile karşılaştığınızda, beklentileriniz neler de sizi bu firmanın hangi kısımları sizi cezbder ve o firmaya yönelirsiniz.

Destek destek destek. Çok önemli. Müşteri memnuniyetini inanılmaz etkiliyor.

Tek kare render işi f/p olarak sıkıntılı. Animasyon renderları için uğraşın derim. Foxrenderfarm a bir gecede 2500 dolar verdiğimi bilirim animasyonda :)

İşin özü çok da yerel takılmaman lazım. Fox ta Çin`de. Ama ne demişler Render Çin`de bile olsa gidip alıp geleceksin :D

Asus PX79 Pro - Asus Geforce gtx 690 - Intel i7 3930k 3,5Ghz - OCZ 1000W Gold - 32 Gb 1600 Mhz Vengeance Ram -
2016-12-09 10:59:33
  • Erkek
Serkan bana tercüman olmuş.Çoklu
Seke

Serkan bana tercüman olmuş.Çoklu dil ve destek çok önemli yani sadece türkiye ile sınırlı kalırsan zor.Öteki türlü de eleman şart falan yani imkan ve bütçe aslındaherşey bütçe ye bakıyor şu hayatta.Mesela poxar dreamworks ve diğer film şirketlerine renderfarm hizmeti veren firmalar var korkunç birşey saniyede milyon dolarlık render alıyorlar falan.Ama bir üs kurmuşlar teknokent gibi serverlar desen 2000 metrekareyi komple server düşün drvasa muhteşem yerler var kimi gider o serverlarla mail server yapar kimi webhosting kimi render kimide banka.Amma velakin önemli olan orayı kurabilmek ve devam ettirmek.

2016-12-09 11:07:40

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!