3ds Max : Siz uzmanlara danışmak istediğim konu var.....

Siz uzmanlara danışmak istediğim konu var.....
WalkLets Walk

Merhaba arkadaşlar,

Yanlış yere konu açmadıysam sorumu sormaya başlayım.

9 aylık işsizlikten sonra yıllar önce iş haricinde öğrendiğim ve şu sıralar ne derecede bildiğimi yorumlayamadığım 3ds Max program bilgimi kurslarla yada şahsi çalışmalarımla ilerletmem bana tam zamanlı yada freelance çalışmama yardımcı olur mu? Yani başvurduğum farklı alanlardaki işlerden ses çıkmayınca 3ds Max e yönelmemim ne kadar doğru olacağını sizlere sormak istedim. İş bulmak yada serbest çalışarak kazanç sağlayabilir miyim?

4-5 yıl önce büyük bir merak ve hevesle 3d max çalışmaya başladım. Hatta önceki işyerime 4-5 tane bina montaj animasyonu bile yaptım. Ama bir sekreter bilgisayarı diyebileceğim bilgisayarda yaptığım için çok sancılı olmuşlardı. Modellemede pek sorunum yoktu. Kaplama eh işte. Vray öğrenmeye başlıyodum bilg yetersizliğinden bırakmıştım. Photoshop çok az biliyorum öğrenmek çok da zor değil. Ayrıca ileri düzey autocad biliyorum.

Şimdi ne dersiniz sizce bıraktığım yerden devam edip ilerleyip kazanç kaynağım olabilir mi? Bu piyasadan haberi olan sizlerin yorumlarını almak istedim. Öyle 35 i geçtikten sonra her genç gibi her aklıma düşeni hemen hayata geçiremiyorum şu anda

kuzu
2011-10-27 21:34:17 Edit:2011-10-27 21:37:31
  • Bayan
Bazıları Pembe Tablolar çizebilir.
ETezerErgin TEZERAvatar

Bazıları Pembe Tablolar çizebilir. Ama Piyasa Son 15 seneden beri en kötü durumunda... Şu anda iş bulma şansın çok düşük.
Diğer Taraftan Haddim olmayarak kendimden örnek vermek isterim. Ben bu işe "Bir İş", "Bir Meslek" olarak girmedim. Hobi olarak yapıyordum. Sonra, Çevremde birilerinin ihtiyacı oldu. Yaptım, karşılığında para ödediler. Hoşuma gitti. Ama diğer taraftan Ruhumun bir parçası da koptu sanki :((
Yıllar yılları kovaladı. Hayatımı artık "Bu Meslek"ten kazanıyorum. Ruhum mu ? Hiç sormayın :((

Saygılarımla,

ErginTezer02@gmail.com Sadece Hak Edenlere ...
2011-10-27 23:53:41
  • Erkek
Piyasa koşulları konusunda Ergin
YasarTasYaşar TaşAvatar

Piyasa koşulları konusunda Ergin Hocama katılıyorum. Gerçekten kötü. 15 değilse de 3d işinde 7. yılım sanırım. 20 yıllık tasarımcıyım (Açıkhava reklamcılığı sektöründe). Bizim sektöre 3D yaklaşık işte 8-10 yıl önce girmiş, 6-7 yıl önce yaygınlaşmış, hemen akabinde de sanırım diğer sektörlerde olduğu gibi vıcıklaştırılmıştır.
Ancak, hep söylediğim bir şey var; siz eğer konunuzda iyi iseniz, dürüst ve kendi değerinizin farkında biriyseniz, tüm sektörlerde olduğu gibi bu sektörde de kazanç sağlayabilirsiniz. Ancak yine sanırım ki, sıradışı bir iş yapıyor olmayacaksınız. Nasıl ki iyi duvarcı, vasat duvarcı var, nasıl ki iyi oto tamircisi vasat tamirci var, bu işin de iyileri ve vasatları var.
Saygılar ve bol kazançlar dilerim...

2011-10-28 00:34:24
  • Erkek
Ergin bey sizi çok
WalkLets Walk

Ergin bey sizi çok iyi anlıyorum, 9 ay önce mecburen ayrıldığım işyerinde 13 yıl boyunca yaşadıklarımı hatırlatıyor bana :((

Yaşar bey, eğer bu işi yaparsam dediğiniz gibi sıradışı ve aranıp da bulunmayan bir iş yapmayacağım belli. Beni böyle kararsız karamsar bırakan da bu nedenlerden zaten. Çünkü birkaç yıl önce yaptığım zamanlarda birkaç ücretli iş yapmıştım. İstediğim ücretle teklif edilen ücretler çok komikti ve piyasandan duyumlarım da daha berbattı.

Yorumlarınız için teşekkürler..... Allah büyüktür...

kuzu
2011-10-29 10:53:43
  • Bayan
Açıkçası bu konuyu açtığınızda
ArkondeRAlper SözenAvatar

Açıkçası bu konuyu açtığınızda birşeyler yazmak istemiştim ama yazacaklarımı düşündükçe tadım kaçtı, yazamadım.

13 sene boyunca yaptığınız ve tecrübe kazandığınız bir meslek varken yeni bir alana girip sıfırdan başlamayın bence. Elinizdeki tecrübeden destek alarak kendi alanınızın en iyisi olmaya çalışın. Bu mesleki açıdan daha pratik bir yol.

Eğer 3D ye gönlümü verdim öğrenmeyi çok istiyorum derseniz burada hepimiz yardım etmeye çalışıyoruz. Fakat yeniden başlayacaksanız şu anki piyasa standardında işler çıkartabilmek için en azından bir senenizi vermeniz gerekecek (daha önceden gelen bir altyapınız olduğu için o da).

Gerçeği nasıl tanımlarsın?
2011-10-29 12:50:15
  • Erkek
Alper bey evet, 13
WalkLets Walk

Alper bey evet, 13 yıllık bir mesleki tecrübeden (tasarım çizim maliyetlendirme) sonra farklı alana yönelmek mantık işi değil, ancak maddi refah içinde tercih edilecek keyfi iş olur. Fakat 13 yıllık mesleki tecrübe edindiğim alan da pek fazla şirketi yok. Bu şehirde bu tecrübemle ilgili elle tutulur 4-5 firma var gerisi de fabrika diye geçinen büro tarzı atölyeler.

13 yıllık dolu dolu mücadele sanırım her alanda enerjimi tüketti :( :( :(

kuzu
2011-10-30 22:17:04
  • Bayan
Sıradışından kastım, siz değildiniz,
YasarTasYaşar TaşAvatar

Sıradışından kastım, siz değildiniz, bu meslek sıradışı bir meslek değil artık. Çok fazla insan heveslenip başlıyor, birşeyler yapıyor / yaptığını sanıyor. Sizi de piyasanızı da altüst ediyor sonrasında da yeni çıkan başka birşeylere dalıyor. Ben de 35 yaşında başladım max`e. Geç değil bence, moralinizi bozmayın. Bir de yanlış anlamıyorsam teknik alt yapınız iyi. Yani iyi Autocadciyim demiştiniz.
Ben reklam sektöründe 20. yılımdayım. İyi bir tasarımcı olduğumu düşünüyorum. Büyük projelere katkım oldu. Hatta katkıdan da öte. 3D`yi de yine kendi sektörümde kullanarak para kazanıyorum. Örneği de kendi sektörümden vereceğim. Font nedir, renk nedir, espas nedir bilmeyenler, hangi renk hangi renkle ne olur bilmeyenler de ekmek yiyorlar, ben de. Dediğiniz doğru, istediğiniz fiyatla teklif edilenler arasında dağlar olabiliyor. Ancak vasatların olması, siz eğer işinizi iyi yapıyor ya da en azından iyi yapmaya uğraşıyorsanız, avantajdır. Elle tutulur gözle görülür bir örnek olduğundan kıyas kolay olur ve farkınız ortaya çıkar.
Hangi şehirdesiniz ve hangi sektördesiniz bilmiyorum ama canınızı sıkmayın. İş hayatında 13 yıl artı teknik bir altyapı ile olmayacak iş değil bence.

2011-10-30 23:57:42
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!