3ds Max : Max açılmıyor,bir türlü çözemedim(Çözüldü)

Max açılmıyor,bir türlü çözemedim(Çözüldü)
seftin25Seyfettin Güler

Öncelikle herkese merhaba

Yaklaşık 1 ay önce yeni laptop aldım

SAMSUNG
NP550P5C-S05TR

Intel Core i7 3630QM 2,40 Ghz
NVIDIA GeForce GT 650M 2 GB DDR3
BELLEK 8 GB DDR3
SABİT DİSK 750 GB 7200 RPM
Windows 8 64 Bit

İlk olarak 3DS MAX 2014 programını kurdum.Ardından açılışta mentalray modülü bulunamadı diye hata verdi.

Programı açıp kapattığımda ise resimde ki hatayı aldım.

Çözüm bulamayınca 2013,2012 versiyonlarını da yüklememe rağmen kimini 1 kimini 2 defa açabildim ardından resimde ki hatayı aldım.

2012 versiyonunu autodesk`in öğrenci versiyonunu indirip ve orjinal serial ile lisansladım ama yine değişen bir şey olmadı.

Didik didik etmeme rağmen çözümünü bulamadım.Okullar açıldığında programı kullanmam gerekecek ama bir türlü açamıyorum lütfen yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

http://img585.imageshack.us/img585/4621/8nm4.jpg

2013-07-31 19:16:17 Edit:2013-08-02 11:58:39
  • Erkek
Driver vs
cgrM.Çağrı BAŞARANAvatar

Öncelikle merhaba;

Bende de açılmama problemleri olmuştu 3dsmaxin bendeki nedenleri sıralayayım bir kontrol et belki yardımcı olur...

1-Bilgisayaında nvidia optimus teknolojisi varsa; 3dsmax için varsayılan grafik işlemciyi yüksek performanslı nvidia 650m seç.

2-http://forums.autodesk.com/t5/Autodesk-3ds-Max-3ds-Max-Design/3d-max-2014-problem/td-p/4301042
bu problemle de karşılaştım sorun ekran kartı sürücüsündeymiş. Son sürücüye güncellediğimde viewportlar yukarda verdiğim linkdeki gibi siyah oluyor. O yusden 268 nolu sürücüyü kullanıyorum diğer sürücüler (268 ve ustu 3dsmax viewportu çalıştırmıyor) durum bu olunca cuda teknolojisinden de mahrum kalıyorum :)
Zaten ayarlar viewporta geldiğimde ekran kartımı görmüyor (o kutu boş) bunun çözümünü bende bulamadım...

Umarım benim problemlerim sana yardımcı olur. Birde 2. sorunun çözümünü bilen arkadaşlar varsa yardımcı olursa çok sevinirim. Çünkü gt555m ekran kartım cuda ile corei7 den render da %30 daha hızlı bizzat test ettim.

Saygılar

2013-08-01 10:12:53
  • Erkek
Merhaba. Max 14 mentalray
adarhymeKürşat Yiğit

Merhaba.
Max 14 mentalray hatası verdiyse kurulum dosyalarında bir hata obilir.ben her farklı sürümü, eski yeni fark etmez bir önceki kurulumu tamamen temizledikten sonra sisteme kurdum. diyorsanız. En azından lisanslı olarak kurulan sürümün hata vermemesi gerekir.
Bir faydası olurmu bilemem ancak şunu deneyin; Denetim Masası- Bölge Dil "BİÇİM" Başlığı altından "İngilizce (Birleşik Krallık)" `ı işaretle. Tamam`a bas. İşlemlerden sonra max`i tekrar çalıştır.
Kolay gelsin.

2013-08-01 12:21:53
  • Erkek
@cgr çok teşekkür ederim
seftin25Seyfettin Güler

@cgr çok teşekkür ederim hocam.Nvidia optimus teknolojisi var.Dediğiniz gibi NVDİA kart seçiliydi bende 3DS MAX için grafik işlemci seçimini listeden kaldır diyince çok şükür program açıldı :) Sürücü olarak 320.49 kullanıyorum viewportlarda bir problem yok sizde deneyin isterseniz :)

@adarhyme hocam autodesk in sitesinden indirdiğim kurulum dosyalarında problem olacağını sanmam.Her halde bir yerde uyuşmazlık yaptığı için öyle hata veriyordu.Hata verdiği zaman mentalray ı kullanamıyordum ama şuanda ekstra bir şey yapmadan çok şükür mentalray ı kullanabiliyorum sizin çözümünüz de aklımda teşekkür ederim :)

2013-08-01 14:11:47 Edit:2013-08-01 14:16:08
  • Erkek
Başlıksız
Seyfeddin

Meraba arkadaşlar 3D max programa tıklıyorum hiçbir hareket yok açılmıyor bu sorunla karşılaşan varmı

2015-02-02 15:25:25
Seyfeddin sendeki problem bendede oluştu.
speed67850Yasin ŞahinAvatar

Seyfeddin sendeki problem bendede oluştu. ancak çözüm format atmakta saklı büyük ihtimal. çözüm arayışındayım hala...

SpeedWanted
2016-03-07 11:56:53
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!