3ds Max : Apartman Renklendirme Yardım

Apartman Renklendirme Yardım
snf124recep b

Apartman Renklendirme Yardım

Merhabalar, 3ds max 2012 kullanıyorum ve bir apartman modelleyebildim. Ancak multi sub object ile apartmanı renklendiremiyorum. Programda bi ayar mı eksik yoksa bir yerlerde yanlış mı yapıyorum.

şşş
2015-12-06 18:13:01 Edit:2015-12-06 18:16:38
  • Erkek
Mesela binaya çatı kaplamasından
snf124recep b

Mesela binaya çatı kaplamasından

Mesela binaya çatı kaplamasından atınca sonuç resimdeki gibi oluyor.

şşş
2015-12-06 18:21:11
  • Erkek
Diffuse kanalına gir....
2e3aemrekaracaAvatar

Diffuse kanalına gir....

Diffuse kanalına girip "Tilling" başlığı altında U: 1 V: 1 Yazar. Bunları aynı sayılar olacak şekilde (aynı oranda olmak zorunda değil aslında) arttır. Şuan çatıda 1 tane resmi kullanıyor ve çatının boyutuna göre resmi sığdırıyor. Bu nedenle çatı kaplaman büyük duruyor. Sen Resmi çoğaltıp dizmen (çatı resmini böylece küçültür) gerekiyor. U ve V sayı değerlerini arttır. Mesela 5 yaz ikisinede...

2015-12-06 18:45:34
  • Erkek
başka bir kaplama uyguluyorum
snf124recep b

başka bir kaplama uyguluyorum

başka bir kaplama uyguluyorum ama sonuç yine değişiyor? Sanki başka bir sorun var gibi. Sahneye herhangi bir box çizsem poligonları farklı farklı kaplamalarla kaplayabiliyorum ama bina da olmuyor. Resimde bir poligonu kaplamaya çalıştım. Tile değerleriyle oynadım ama sonuç değişmiyor.

şşş
2015-12-06 19:12:05
  • Erkek
box ta yaptığımı bina
snf124recep b

box ta yaptığımı bina

box ta yaptığımı bina da neden yapamıyorum?

şşş
2015-12-06 19:15:31
  • Erkek
edit mesh ile olması
campanellaMahmut AltuntaşAvatar

edit mesh ile olması lazım ama olmuyor ise, detach ile çatıyı ana kütleden ayırıp kaplayın.

Bir düşte yaşıyoruz. Düşleyenin olmadığı, düşün kendini düşlediği bir düş.
2015-12-06 21:55:40
  • Erkek
sayın campanella, catı farklı
snf124recep b

sayın campanella, catı farklı bir nesne, bina farklı, çim ve asfalt farklı, bahçe zemin ve bahçe duvarı farklı, Kusura bakmayın yeni sayılırım max`de hasbel kadar buraya kadar getirdim sahneyi ama burdan ileri gitmiyor. Diğer nesnelerde sorunum olmuyor ama binada da istediğimi bir türlü yapamıyorum. Muhtemelen kolay bi yolu vardır.

şşş
2015-12-06 22:04:53
  • Erkek
Farklı kaplama.
troy481@ferit mustafa sezer

Çatı farklı,bina farklı ise Multi/sub-object kullanmanıza gerek yok.Eğer bina ve çatı beraberse o zaman Multi/sub-object kullanabilirsiniz.Her bir nesneye ayrı kaplama kullanacaksınız ve UVW map atayacaksınız ayrı ayrı.

2015-12-06 23:31:58
  • Erkek
sayın troy481@, Binada
snf124recep b

sayın troy481@,

Binada 3 veya daha fazla kaplama kullanmak istiyorum. Spline den poly e çevirdiğim için sıkıntı olduğu söylendi ama geri de çevrilmiyor spline. Ya da ben bilmiyorum. Max a da hakim değilim.UVW map ile binaya 3 farklı kaplama yapmak mümkün müdür? nasıl?

şşş
2015-12-07 14:53:03
  • Erkek
polygon modda yüzey secip
hep_sensizimNecati Atalı

polygon modda yüzey secip

polygon modda yüzey secip ıd vererek daha sonra multi sub metarial ile 1 den fazla metarial kaplaman mümkün...

2015-12-07 15:11:58
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!