3ds Max : Render Çıktısı ve baskı kalitesi

Render Çıktısı ve baskı kalitesi
black_iceFırat BeşerAvatar

Arkadaşlar bir sorum olacak maxta render çıktılarını 300 dpi ile alıyorum büyük boyurlu renderler taibiki...bu renderleri png ve tif formatında kayıt edip ps yada fireworks gerekli düzenlemeleri yapıyorum... oraya kadar herşey normal ordaki işim bittikten sonra en kaliteli baskıyı hangi format verir tif, png, bmp, v.s v.s... ben genelde tif formatında kayıt ediyorum ama yiede sormak istedim...

Allah Vermek İstemeseydi. İstemek Vermezdi... www.3dfikirler.com - www.mymusc.net
2011-10-21 08:40:57
  • Erkek
Çok da doğru yapıyorsunuz.
YasarTasYaşar TaşAvatar

Çok da doğru yapıyorsunuz. Tif en yaygın olarak kullanılan format. Bizde de tüm dijital baskılr tif formatında yapılır. 320 cm baskı makinası var dış mekan, 72 dpi & tif kullanıyoruz. 72 yetmez demeyin, büyük formatlarda özellikle de 30.000 pikseli aştığınızda işi ripleme noktasında sıkıntı yaşarsınız. Bizdeki sonuçlar gayet iyi.
Ankara`da iseniz birgün misafirimiz olun, baskıya bakın.
Kolay gelsin..

2011-10-21 10:15:10
  • Erkek
Davetiniz için çok teşekkür

Davetiniz için çok teşekkür ettim yaşar bey, ben samsunda ikamet ediyorum, Fakat sık sık ankaraya gelir giderim, denk geldiği zaman kapınızı çalar sizi rahatsız ederim inşlh...Yaşar bey ozaman büyük boyutlu renderler için tif formatında 72 dpi çıktı işimi fazlası iile görecek, ben genelde render baskıya girdiğinde sorun yaşamanmasın diye 300 alıyordum yalandan yere dosya boyutunu büyütüyormuşum ozaman...

Allah Vermek İstemeseydi. İstemek Vermezdi... www.3dfikirler.com - www.mymusc.net
2011-10-21 11:09:00
  • Erkek
aslında dpi önemli tabi,
YasarTasYaşar TaşAvatar

aslında dpi önemli tabi, ancak boyuta da bağlı kesinlikle. Ana dosya yüksek çözünürlükte olması avantaj elbette. Sonrasında 72 dpi`a düşürmek de belki bir yöntem.
İnşallah geldiğinizde beklerim mutlaka.
Sevgiler...

2011-10-21 11:43:17
  • Erkek
Örnegin. 1000x1000 çözünürlükte 72
ulasdenizulaş deniz

Örnegin. 1000x1000 çözünürlükte 72 dpi de render alacağım. eğer dpi değerini 3000 yaparsam, render çözünürlüğüm 4166 x4166 değerine çıkıyor. yani dpi değeri, çözünürlükle aynı sonucu veriyor. Başka bir değişle, çözünürlüğün arttırılması dpi değerinin arttırılması ile aynı sonucu verir diyebilir miyim?

2011-10-21 12:13:55
  • Erkek
Peki şunuda sorabilirmiyim tam

Peki şunuda sorabilirmiyim tam olarak kesin bir bilgiye sahip değilim cahilliğime verin arkadaşlar... Katalog baskılarında neden illaki 300 dpi şartı aranıyor...

2011-10-21 13:45:19
  • Erkek
Ulaş Bey ->
YasarTasYaşar TaşAvatar

Ulaş Bey ->
Dpi artırdığınızda, bağlı olarak ölçü de artar, evet. Dpi artırıp, sonra artan ölçüyü tekrar düşürebilirsiniz. Yani 1000 x 1000 piksel bir işi, 72 dpi`dan 300 dpi`a çıkarabilirsiniz.

Fırat Bey -> Matbaalar film aldığı için ne kadr yüksek dpi o kadar net baskı çıkar. Hatta 300 bile az sayılabilir matbaa için. Ancak dijital baskı sistemlerinde baskı kafası nozzle`ları zaten büyük olduğundan o kadar yüksek dpi`a lüzum görülmez. Siz işi ne gönderirseniz gönderin rip aşamasında zaten düşürüyor makina.

2011-10-21 13:55:53
  • Erkek
render ile dpi birbiriyle
congelek

render ile dpi birbiriyle alakalı değildir ki zaten 300 dpi render nasıl yapıyorsunuz merak ettim açıkçası. dijital ortamda sadece çözünürük vardır dpi değeri basılmamış bir image için birşey ifade etmez.
dpi=dots per inch.. yani bir inch uzunluk için 300 pixel kullan demek. yani büyütüp küçültmeden 3000*3000 çözünürlüğünde bir image 300 dpi basılırsa 10*10 inch büyüklüğünde çıkar. ama bunu iki kat büyüterek basarsak 150 dpi`a düşer. alet 300 dpi basar ama her iki pixele bir pixel basar. image in çözünürlüğü değişmez. basarken dpi değeri vererek kaç inch`e orjinal image`den kaç pixel denk geleceğini belirtiriz. tabi ne kadar yüksek olursa o kadar keskin olur. bu değer katalog gibi kaliteli baskılarda 300 dpi olarak standartlaşmıştır çünkü gözümüzün ayırt edebileceği optimum değerdir. daha fazlasını anca büyüteçle bakarsak anlayabiliriz.
yani 300 dpi kaliteli de 72 dpi kalitesiz gibi birşey olmaz. hangi image`in çözünürlüğü yüksekse baskıda o daha keskin çıkar.
bu değer 300 dpi için 120 pixel/santimdir. yüksek dpi basarsak resim küçülür keskinlik artar. dpi`ı düşürdükçe resim büyür keskinlik düşer

mesela bir sahne render edeceğiz ve kataloğa 20cm*10cm basacağız
kalteli olması için 300dpi(120pixel/cm) basmamız gerekir. bunun için render çözünürlüğümüzü 20*120 yatay ve 10*120 dikey render etmemiz gerekir yani 2400*1200 render etmemiz gerekir. böylece baskı makinasının her pixeline render`ımızın bir pixeli denk gelir.

başka bir örnek vereyim. bu 2400*1200 render ımızı photoshop`a aldığımızda 72 dpi olarak gelir. 300`e çevirmeden sayfa üzerinde 20cm*10cm ye kadar küçültüp basarsak baskının 300 dpi kalitesinde olduğunu görürüz. yani bilgisayarın otomatik yaptığını biz manuel yapmış oluruz.
aslında çok basit... kaç santime kaç pixel`i yayacamızın değeridir.

2011-10-21 14:28:00
matbaa`lara da fazla güvenme
congelek

matbaa`lara da fazla güvenme çoğu machinetosh cahili. 300 dpi her resimin kaliteli çıkacağını sanırlar. 640*480 bir resmi 300 dpi`a çevirirler. tabi haliyle resim küçücük kalır sonra onu büyütürler yine aynı hesaba gelir ve 300 dpi kaliteli baskı yaptıklarını zannederler.
baskıya bir render verecektim 6000 küsüre 4000 küsür bişeydi tam hatırlamıyorum. matbaa dan telefon ettiler bu 72 dpi kaliteli çıkmaz diye. e çevirin 300 dpi`a ya da küçültün dedim olmaz ki öyle dedi adam. sonra ben render`ı ps de açtım 300 dpi`a çevirdim kaydettim yolladım. sonra gittim adama. hah dedi bak gördün mü ne kadar kaliteli çıktı baskı. render aynı render kaç dpi bas dersen o kadar basar cümlesini anlatamadım inanmadı bana ilkinin dpi`ını değiştirip gönderdiğimi.

böyle yani matbaalar. sen işi bil onlara pek bişey bırakma.

2011-10-21 14:37:35
Yaşar Bey Sanırım bi
ETezerErgin TEZERAvatar

Yaşar Bey Sanırım bi hata oldu ya da yanlış anlaşılma... 72 dpi 1000x1000 bir işi 300 DPI`a çıkarmaya çalışmak sadece piksellerde mozaiklenmeye yol açabilir... Yani Congelek Bey`e katılıyorum...
Saygılarımla,

ErginTezer02@gmail.com Sadece Hak Edenlere ...
2011-10-21 15:04:12
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!