3ds Max : bump

bump

Arkadaslar şöyle bir sorunum var, photoshopta tasarladığım bir malzemeyi aynen jpeg olarak atıyorum, siyah beyaz sekilde bumpını da atıyoum. Slotta herhangi bir sorun görünmüyor ikiside üst üste ve kabarıklık belli oluyor, ancak rendera basıyorum ve alırken jpeg 180 derece dönmüş şekilde çıkıyor ve böylece bump ile çakışmadıgı icin cok komik bir goruntu ortaya cıkıyor, bir türlü çözemedim nedir bu. Rendera basmadan her şey normal ama alırken ters cıkıyor

2015-09-08 23:01:10
  • Bayan
resim atabilirmisin ?
hep_sensizimNecati Atalı

resim atabilirmisin ?

2015-09-08 23:02:34
  • Erkek
resim

resim atamıyorum bir yarısmaya hazırladıgımdan ötürü ancak anlattıgım sekilde, atadığım jepg kendi kendine render alırken 180 derece dönüyor, bu sefer kendim dönük şekilde atadım garip bi mantıkla belki render da yine tersi cıkar diye ama olmadı

2015-09-08 23:09:45
  • Bayan
Şu şekilde yaparsanız olması

Şu şekilde yaparsanız olması lazım, öncelikle diffuse kanalına ham jpeg resminizi atayın. tiling, offset ayarlarıyla vs. oynayacaksanız bu aşamada oynayın. daha sonra diffuse kanalını kopyalayıp bump kanalına yapıştırın. daha sonra bump kanalına girip ham jpeg resmini siyah beyaz resim ile değiştirin. bu kanaldaki tiling offset değerleriyle vs. oynamayın. Uvw Mapping yapacaksanız resim atadığınız kanallarda channel`a değer girip girmemeniz de önemli. örneğin diffuse kanalında map channel 1 iken bump`ta 2 ise sorunlar çıkacaktır

2015-09-08 23:19:59 Edit:2015-09-08 23:23:05
  • Erkek
tam göremediğim için net
hep_sensizimNecati Atalı

tam göremediğim için net bişey söyliyemiyorum. Acaba bump daki dosyada siyah ile beyazın yerini değiştirip deneye bilirmisin ?

2015-09-08 23:31:50
  • Erkek
her ikisini de denedim

her ikisini de denedim ama bir türlü düzelmiyor ne yazık ki, öncelikle malzemeyi diffusa atıp döndürme işlemini yapıyorum sonra tekrar bumpa atayıp onu da rotate yaptım yani slotta her ikisi çakışır vaziyetteyken renderda nasıl öyle olur ki

2015-09-08 23:48:32
  • Bayan
Şununla bir alakası olabilir

Şununla bir alakası olabilir mi acaba, Slotta texture yerine envion seçiliyken viewportta resim normal görünür uvw map atasanız da normal görünür fakat render aldığınızda farklı görünür. Bunu envion`dan texture`a çevirdiğiniz zaman render ve viewport aynı görüntüyü verir. Buna benzer bir şey gibi görünüyor. Bazen yanıltabiliyor viewport veya slotlar

2015-09-08 23:56:00
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!