3ds Max : plugin çalışmıyor

plugin çalışmıyor
TRDNZİSMİL

sarmaşık yapma plugini indirdim. plugini kullanıyorum laptopta kullandıgım puliginle yapılan sarmaşıklar siyah çıkıyor. pc de kullandıgım sarmaşık pluginin yaprakları istediğim gibi yeşil çıkıyor. aynı puliğini kullanıyorum. laptopta neden hata veriyordur. nası çözebilirim. max sildim baştan kurdum düzelmedi. bil. formatladım yine düzelmedi.

2011-10-09 19:22:50
  • Erkek
Sorun ne Max de,
SweeperErkan Turgut

Sorun ne Max de, ne de bilgisayarınızda. Boş yere silip format atmışsınız.

Sorun Plug-in i yükleme şekliniz.

3ds Max bilgisayarınıza yüklenen her dosyayı otomatik algılamaz. Hazır modeller, yada hazır materyaller gibi kendi içerisinde resim dosyalarına sahip verileri 3ds Max e tanıtmanız gerekir
Eğer Max bütün bunları otomatik yapıyor olsaydı, programı daha çalıştırırken Vrüs programları gibi bütün bilgisayarı baştan aşağı taraması gerekirdi.

Peki sorunu düzeltmek için ne yapmanız gerekir ?

İzlemeniz gereken yol, 3ds Max programına yüklemiş olduğunuz plug-in i çalıştırdığınızda, plug-in in ihtiyaç duyduğu resimleri (Yaprak materyallerini) nerede bulabileceğini göstermeniz gerekir.

Bunun için Customize(Kişiselleştir) açılır menüsüne tıklayın
Çıkan seçeneklerden Configure User Path ( Kullanıcı uzantılarını belirle) seçeneğini seçin.
Bir menü açılacaktır;
Üst menülerde ortadaki External Files seçeneğini seçin.
Açılan bölümde sağ tarafta bulunan Add (Ekle) seçeneğini seçin.

Bir windows ekranı belirecek;
Bu ekranda plug-in in ihtiyaç duyduğu resim dosyalarının yerini bulmanız gerek..
*İndirmiş olduğunuz setup dosyası içerisinde yada programı yüklediğiniz yer olan C://ProgramFiles/Autodesk/Max(***)/Plug-in klasörü içerisinde aramaya başlayın. Hatırladığım kadarıyla 2. seçenekteydi.
Eğer o ikisinde değilse; yine max dosyası içerisinde "Maps" klasörüne göz atmanızı öneririm.

Resim dosyalarının yerini bulduğunuzda pencerenin sağ alt köşesinde bulunan Use Path butonuna tıklayarak, bu dosyayı max e takip etmesini söyleyin.

Böylelikle max i her açışınızda, program belirtmiş olduğunuz dosya klasörü sürekli kontrol edicek ve plug-ini kullanmaya başladığınızda materyalleri o klasör içerisinde arayacaktır.

Lafı çok uzatmadan; birinde çalışıp diğerinde çalışmamasının sebebi, muhtemelen kullandığınız bilgisayarlardan birinde az önceki uzantı ekleme işlemlerini daha önceden yapmış olmanızdan kaynaklıdır.

www.designizmir.com
2011-10-10 02:04:42
  • Erkek
erkan kardeş çok teşekkürler.
TRDNZİSMİL

erkan kardeş çok teşekkürler.

2011-10-14 22:35:43
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!