3ds Max : koni yapma

koni yapma
beyzahbeyza

arkadaşlar mrba.benim elimde koninin acık hali var parça parca.bunları yuvarlayıp koni yapmak istiyorum.autocadde yapamadım.maxde nasıl yaparım acaba?

www.beyzahasimoglu.com
2011-10-12 21:58:40
  • Bayan
Açılım almayı biliyorum
sahinbeyŞahin GeldeçAvatar

Açılım almayı biliyorum.açılım kapatmayı hiç denemedim.
Ama taban alanı olduğu gibi bırakıp dikey alanı bend yaparak olur zannedersem bunu araştıracağım.
Önce açılım almayı tersine uygulayarak kapanım almayı deneyeceğim.

YILBAŞINDA YÜKLÜ İKRAMİYE KAZANANLAR BANA BİR SERVER MAKİNE ALMAZLARMI OLA
2011-10-12 22:52:00 Edit:2011-10-12 22:53:35
  • Erkek
Lathe ile, dik kenarı
YasarTasYaşar TaşAvatar

Lathe ile, dik kenarı eğik L şeklinde bir spline çizin, lathe verin.
Kolay gelsin...

2011-10-14 21:26:03 Edit:2011-10-14 21:27:25
  • Erkek
yaşar bey anlayamadım ne
beyzahbeyza

yaşar bey anlayamadım ne

yaşar bey anlayamadım ne demek istediğinizi.yatay parçalar bunlar

www.beyzahasimoglu.com
2011-10-14 21:58:14
  • Bayan
Hımmm o çizimden birşey
YasarTasYaşar TaşAvatar

Hımmm o çizimden birşey

Hımmm o çizimden birşey anladığımı söyleyemem. Açılım ile birebir olması gerekiyor sanırım ama benim anlatmak istediğim şeyin resmi bu. Taban çapını ve yüksekliği biliyorsanız sizin için kafi olacaktır sanırım.

2011-10-14 22:50:53 Edit:2011-10-14 22:52:28
  • Erkek
Ha bir de tepesi
YasarTasYaşar TaşAvatar

Ha bir de tepesi tam kapanmıyor olmalı sizdeki açılımın, o zaman da ön görünümdeki spline`ın tepe noktasını biraz sola çekin, tam kapanmamış koni olacaktır.

2011-10-14 22:53:32
  • Erkek
Yaşar hocam

Lathe ile, dik kenarı eğik L şeklinde bir spline çizin, lathe verin.

Yazmışsınız. amaç koni yapmak değil ki buna ne gerek var direk koni yapmak varken.
bir düzleme Açılımı yapılmış bir koni yüzeylerini kapatarak koni elde etmek istiyor.
Max ta nesnenin açılımı alınıyor.Ama bu açılımı tekrar kapatmak nasıl bilmiyorum.(Bİr yolunu buldum.açılım aldıktan sonra sürekli undo kapatıyor):)

2011-10-14 23:25:55
  • Erkek
evet Şahin Bey ne
beyzahbeyza

evet Şahin Bey ne yapmak istediğimi tam olarak anladınız:)birebir olması gerekiyor parçalarla oluşturacağı huninin.taban çapı ve yuksekliğini tabii ki bilmiyorum.absürt bir ek de var orda,geometride karşılığı olmayan :)huni açılımı yapabilirim.lathe komutunu da biliyorum.ama sorumun çözümünü bulamadım.yine de cok teşekkürler

www.beyzahasimoglu.com
2011-10-14 23:38:02 Edit:2011-10-14 23:40:15
  • Bayan
beyzah`a

Max ta nesnenin açılımı alınıyor.Ama bu açılımı tekrar kapatmak nasıl bilmiyorum.(Bİr yolunu buldum.açılım aldıktan sonra sürekli undo kapatıyor):)

Bu İşin espirisi tabi
Kapanım yapma yolu varsada ben bulamadım.
İçinde daire olmayan şekillerin açılım ölçülerini tam hesaplayıp bir düzlem üzerine çizmek kolay Ama içinde pi sayısı olan hesaplamaları sıfır hata ile çizmek çok zor.
bu bir merak değilde bu tür çalışmalara gerçekten ihtiyacınız varsa.Bence bu konular için solid çalışmanız lazım açılım kapanım yapmak solid ile daha kolay ve başarılı üstelik açmaya hangi kenardan başlamak istiyorsan yapabiliyorsunuz.Çünkü solid bu tür amaçlara hizmet veren bir proğram.
Max ta tek borudan çıkıp ikiye ayrılan bir soba borusu dirseğini çok açıklayıcı olarak yapmak çok meşekatlı solidte çok güzel neticeler veriyor.

2011-10-14 23:39:37 Edit:2011-10-14 23:43:27
  • Erkek
aslında bnm mühendis bir
beyzahbeyza

aslında bnm mühendis bir arkadaşım yardım istemişti benden bu konuda,bunlar da 35m3 silobas kesim şablonları.maliyeti düşürmek için küçültmeye gitmek istemiş firma.parçaları yüzde 4 küçülttüm.eğer bunları bir de koni olarak modelleyip verirsem bölüm şefi olcam demişti.benden yardm istedi fakat beceremedim.dediğiniz gbi parçaların alt ve üst ölçülerini hesaplayıp 2pireden çemberlerin çaplarını bularak yapabilirim anca dedim, pinin net şarşılığı yok,yuvarlama olsun dedim ama ek parçayı nasıl yapabilirdim bilemedim.mutlaka bunlar için daha farklı prgramlar vardır.solid hiç bilmiyorum.neticede yardım edemedik cocuğa, napalım sağlık olsun:)

www.beyzahasimoglu.com
2011-10-14 23:47:34
  • Bayan

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!