3ds Max : render alırken bilgisayarın kasılması yada donması..

render alırken bilgisayarın kasılması yada donması..
gulsen35

Arkadaşlar render alırken bilgisayarım adeta donuyor yada çok fazla kasılıyor, bilgisayar üzerindeki tüm kontroller kasılıyor. Bu neden olabilir? Düzeltmenin bir yolu varmı?

intel i7 4790K 1150 4,0GHz 8mb işlemci
Asus Z97-A anakart
32gbram
H80i sıvı soğutma
Asus GTX980 strix ekran kartı

2015-03-16 19:12:58
Render alırken çok normal,
bermanErman B

Render alırken çok normal, işlemcin %100 performans ile rendera odaklanıyor, o yüzden diğer programlardaki etkisi normal

4930K - GTX 780 - 32GB - 3dsmax 2014 - Vray 3.6
2015-03-16 19:40:54
  • Erkek
sistemi yeni aldığım için
gulsen35

sistemi yeni aldığım için donanımda bir arıza olduğundan endişelenmiştim.

2015-03-16 19:43:57
xsekox
xsekoxSerkan ÇelikAvatar

Görev yöneticisinden işlemlerden max e sağ tıklayıp benzeşmeyi ayarla seçip bir çekirdeği boşa çıkarabilirsiniz.Böylelikle 8 çekirdeğin 7 sini max kullanır.

www.cizgisahne.com
2015-03-16 20:23:36
  • Erkek
vray render system ordan
altıneldiventaşkın altınelAvatar

vray render system ordan low thread priority yi tikle

http://www.taskinaltinelmimaritasarim.com/
2015-03-16 20:36:11
  • Erkek
ya arkadaşlar benim anlayamadığım
gulsen35

ya arkadaşlar benim anlayamadığım bir konu var, benim evimde 2 tane pc var, birini 2 yıl önce 1500 tlye aldım render alırken hiç kasılmıyor, diğer bilgisayarımı daha yeni 7bin tlye topladım render alırken cihaz adeta kitleniyor. Bunun sebebi ne olabilirki?

2015-03-16 22:44:27
O kasmayan pc niz
Serdar_YAZlClSerdar YAZICIAvatar

O kasmayan pc niz muhtemelen AMD işlemcili bir pc
bendeki 2. pc de amd phenom serisi işlemci var ve render alırken pc kesınlıkle kasılmıyor
ama İntel işlemcili ( i7 3930k ) pc render alırken çok kasıyor

yazicifx@gmail.com
2015-03-16 22:52:53
  • Erkek
xsekox
xsekoxSerkan ÇelikAvatar

Taşkın abinin dediğide bir çözüm fakat sonradan aktif edemezsiniz.Benzeşmeden işiniz bitince tekrardan çekirdeiği geri verebilirsiniz.

www.cizgisahne.com
2015-03-16 23:23:37
  • Erkek
oda intel şimdi baktım.
gulsen35

oda intel şimdi baktım.

-arkadaşlar yardımcı olduğunuz için çok sağolun, çok fazla kafanızı ütülemek istemiyorum ama sizlerden bir yardım daha isteyeceğim. Dün ekran kartımla ilgili bazı sorunlarımı anlatmıştım arkadaşların tavsiyesiyle sorunu çözdüm. Şimdi anlatacağım konuyla ilgili olarakta yardımcı olabilirseniz gerçekten çok sevineceğim.

Geçen ay 7bin tl civarında parayla yukarıda özelliklerini yazdığım cihazı satın aldım. Sistemin içinde birde Asus MX239 monitör aldım. Monitör kendinden hoparlörlü. Eve geldim windowsu açtım bilgisayar açılırken açılış sesinde bir cızırtı ve boğukluk vardı. Youtubeden video açtım izlerken ses ve görüntü bozularak kasılıyordu. Bunu genelde yapıyordu bazende yapmıyordu. Render alırken sürekli yapıyordu. Yani sürekli olarak ses ve görüntüde bozulmalar oluyordu.Tüm sürücüleri güncelledim, internetten araştırdım bulduğum tüm ayarları düzeltmeye çalıştım olmadı. Cihazı servise soktum. Dişimden tırnağımdan arttırıp aldığım cihazımı bir hafta sonra servise sokmak moralimi çok bozdu.Serviste bir süre durdu sorunu çözemediler.Daha sonrada GTX980 ekran kartında sorun var deyip kartı değiştirdiler. 10 gün o şekilde bekledim. Yeni kart geldi cihaz tamam dediler, eve geldim windowsu açtım aman allahım aynı sorun devam ediyor. Cihazımı tekrar servise götürdüm 3-4 gün serviste kaldı sorunu çözemediler, daha sonra aldığım yerde biraz tartıştıktan sonra ana kartta arıza olduğunu söylediler ana kartı değiştirdiler. tabi bu arada yaklaşık 2 ay geçti. Kaybettiğim zamanamı yanayım harcadığım para içime sıkıntı oldu onamı yanayım. Bilemedim. Neyse ben kasayı teslim aldım eve geldim iki gün sonra aynı şeyi tekrar yapmaya başladı. Artık servise götürmektende sıkıldım. Yanlız şu an sorun daha çok cızıltı ve görüntü kasılmaları şeklinde oluyor. Monitörü hdmi ile kasaya bağlıyorum, dvi denedim ondada bir çözüm olmadı. Napayım bilemedim. Servise götürsem iki günde beni kandırıp cihazı tekrar kucağıma veriyorlar gibi geliyor. İşten soğudum. İki aydır bu cihazla uğraşmaktan müşterilerimlede sorun yaşadım. Akıl verebilir yol gösterirseniz çok memnun olurum.

2015-03-16 23:47:01 Edit:2015-03-16 23:48:59
bu anlattıklarınız gerçekten kafa
Gereyhan16Göktuğ GEREYHANAvatar

bu anlattıklarınız gerçekten kafa karıştırıcı. eğer servisin dediği gibi cihazlar değiştirilip sorun tekrar ediyorsa akla tek gelecek problem ya elektrikseldir ya frekans karışıklığıdır ya da enterferanstır. cihazın bulunduğu yer olsun güç kaynağı olsun veya etrafında parazitlenmeye sebep olacak herhangi birşey olsun bu durumu açığa çıkartabilir. tabii bu dediklerim artık imkansızı düşünmek gibi birşey.

2015-03-17 02:24:13
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!