3ds Max : Dof efektini Max içinde veya sonradan vermek.

Dof efektini Max içinde veya sonradan vermek.
yavuzSerkan Yavuz

Merhaba!

Yaptığım sahnelerde Dof efekti kullanmak istiyorum. Efekti Max içinde verdiğimde çok zaman kaybediyorum ve çok deneme yapmak zorunda kalıyorum.
Bunun yerine ZDeph alıp lenscare Plugini ile Dof uygulaması yapmak daha pratik.

Bu iki yöntem arasında kalite farkı var mıdır?
Lenscare kullandığımda Dof değerlerini yükselttiğimde objenin kenarları doğallığını kaybediyor. Bu benim kullanım eksikliğim mi yoksa yazılımın fake olarak yapabileceği bu kadar mıdır?.

2014-12-16 21:54:48
  • Erkek
kameradan denedinizmi? f değerini
melkor_Erkan YILDIRIMAvatar

kameradan denedinizmi? f değerini 1-5 arası tutmanız dof etkisi verir. değer ne kadar küçükse o kadar fazla görürsünüz etkiyi.

MODO, rhino
2014-12-17 08:26:19
  • Erkek
render alırken z-dept renderi
OnTEC2Onur UNLUAvatar

render alırken z-dept renderi de alıp photoshop da sonradan eklenebilir.

http://www.tr3d.com/dersler/ders/29v/

İnsanların ön yargılarını kırmak atomu parçalamaktan daha zordur. ontec.blogspot.com
2014-12-17 13:28:00
  • Erkek
Erkan; guzel bilgi. F-number`in
nevermindevren öztürkAvatar

Erkan; guzel bilgi. F-number`in o ozelligini bilmiyordum. Environment`teki exposure icinde gecerli degil mi? Tesekkurler.

rock your body.
2014-12-17 15:27:59
  • Erkek
F-number değeri düştükçe diyafram
halkaFurkan YILMAZ

F-number değeri düştükçe diyafram açılır daha fazla ışık alır, ve bokeh etkisi artar. Arka plan flu etkisi artar.

Dof`u 3ds max üzerinden vermek isterseniz önemli bir etken. Gerçi her zaman önemli bir etken.

www.furkanyz.com
2014-12-17 15:40:34 Edit:2014-12-17 15:41:20
  • Erkek
Sağolun arkadaşlar. Bu bilgiler
yavuzSerkan Yavuz

Sağolun arkadaşlar.
Bu bilgiler dışında sormak istediğim Max`in içinde dof etkisi oluşturmak yerine Onur`un dediği gibi ZDepth alıp Photoshop veya After fx ile Dof oluşturmak bir kalite kaybı yaşatır mı?

2014-12-17 18:11:25
  • Erkek
Pysical dof herzaman daha
johonwayniMehmet KALAMANAvatar

Pysical dof herzaman daha iyidir özellikle şeffaf objeler filan yakın plandaysa farkı anlaşılır ;)

©Mehmet KALAMAN | DXF
2014-12-18 09:45:25
  • Erkek
Photoshop`ta yapman daha iyi

Photoshop`ta yapman daha iyi olur. Hem render süresinden kazanırsın, hem de kaliteden. 3d max te DOF etkisinin normal gözükmesi için ayarları yüksek tutman lazım. Bu da aynı zamanda render süresini artıracak. + eğer ilk kez yapıyorsan test renderlerini hesaba katarsak bu daha fazla zamanını alır. Photoshop`ta ZDepht kanalı yardımı ile bunu bir kaç dakikada yaparsın. Hem de istediğin şekilde.

2014-12-18 10:54:20
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!