3ds Max : Topoğrafya model sorunu

Topoğrafya model sorunu
OrionAhmet KARKAÇ

Merhabalar
Max üzerinde mimari bir proje üzerinde topoğrafya modellemem gerekiyor ancak bunu modele çevirmeyi başaramadım.
Topoğrafyanın alan eğrileri autocad üzerinde mevcut. Bunu maxe import edip üzerinde denediğim yöntemler şöyle:
- Cross section > Surface (Sonuç: Alan sınırında oluşan kayıplar ve çizgilerden tamamen farklı bir biçim)
- Tesellate komutunu uyguladığımda ise alandaki çizgilerin tümü kayboluyor.
Bu projeden önce çalıştığım bir projede cross section + surface yöntemi başarılı olmuştu ama aynısını bunda uyguladığımda sonuç başarılı olmadı.

Bunun sebebi ne olabilir veya çözüm yolum doğru değilse önerebileceğiniz bir çözüm var mıdır?

2014-10-08 23:12:32
  • Erkek
Muhtemelen autocadden gelen lineların
KrmmcRKerem MUCURAvatar

Muhtemelen autocadden gelen lineların normalleri farklı olduğundan sıkıntı yaratıyor olabilir reset x form uygulamayı denedinizmi?

Düşlediğimiz evi al, sonra yan içinde.
2014-10-10 13:45:17
  • Erkek
Söylediğiniz yöntemi şimdi denemeye
OrionAhmet KARKAÇ

Söylediğiniz yöntemi şimdi denemeye çalıştım ancak modifier listte görünmüyor. Acaba uygulama metodunu anlatabilir misiniz?

2014-10-12 14:45:23
  • Erkek
create menüsünün olduğu yerde
KrmmcRKerem MUCURAvatar

create menüsünün olduğu yerde en sağda utilities bölümü var orda reset xform var ona tıklayıp reset selected der ve xformu linea collapse ederseniz sorununuz çözülür diye tahmin ediyorum.

Düşlediğimiz evi al, sonra yan içinde.
2014-10-12 18:30:40
  • Erkek
Dediğiniz yöntemi denedim ama
OrionAhmet KARKAÇ

Dediğiniz yöntemi denedim ama

Dediğiniz yöntemi denedim ama başarılı olamadım. Reset xform uyguladım ancak collapseden sonra çizgileri kapatıyor. Bundan sonra çizgileri autocad üzerinde kapatarak tekrar denemem sonrasında başarıya ulaşabildim.İzlediğim yöntem ise şöyleydi: Herbir çizgiyi kapalı hale getirip 3dsmaxe attım Max üzerinde en alt kottan başlayıp terrain komutu ile en üst kota kadar çıktım Dışarıda kalan çizgileri ayrıca çerçeve çizip sildim Ve şimdi de çizgi yüksekliklerindeki küçük hataları gideriyorum. Görüntüdeki şekilde sonuçlandı.

2014-10-14 12:27:03 Edit:2014-10-14 12:27:41
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!