3ds Max : yapılan çalışmalarda hak iddaası...

yapılan çalışmalarda hak iddaası...
azimliazim dağdelen

Arkadaşlar bu konu daha önce belki defalarca açılmıştır diye tahmin ediyorum. fakat benim anlatmak istediğim biraz daha faklı birşey. Normalde ben devlet memuruyum ve 3D max` ı hem hobi anlamında hemde projelerinde yardım isteyen mimar arkadaşlara destek olmak maksadı ile kullanıyorum. Daha önce mimari anlamda yapmış olduğum bir kaç çalışmayı bir mimarlık ofisi ilk etapta çalışmalarımı kendi sitelerinde ve kataloglarında yayınlamak için müsaade istedi, bende bunun karşılığında çalışmalarımın altına kendi antetimi ekleyerek gönderdim ama daha sonra fark ettim ki bunlar bir süre sonra antetleri croplayıp çalışmaları sanki kendileri yapmış gibi göstermişler. şimdi ben bu durumda yasal olarak 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kanunundan haberim var fakat ben bir devlet memuru olarak beni böyle birşeyin kapsaması mümkün mü yoksa devlet memuruyum diye başım sıkıntıya girer mi ???

2014-09-07 12:45:21
  • Erkek
Şahsi fikrim. devlet memurusun
emrah_redEmrah.redAvatar

Şahsi fikrim. devlet memurusun diye max te bişeyler üretemessin diye bir yasağın olması diye bir durum söz konusu olamaz. Sadece bunun üzerinden vergi kapsamında gelir getirici bir iş yapamassın. eğer kayıt dışı kazanıyorum zaten diyorsan buda yasal deil zaten. gelirin vergilendirilmesi gerek çünkü. Ama ben hobi amaçlı yapmıştım onlar alıp kullanmış diyorsan hakkını arayabilirsin. Ben öyle biliyorum sen yine araştır en doğrusunu öğren

“I always like walking in the rain, so no one can see me crying.”Charles Chaplin
2014-09-07 18:55:52
  • Erkek
karışık durumlar...
azimliazim dağdelen

karışık durumlar...

2014-09-07 19:12:50
  • Erkek
Dava acacqksin hobi olarak
BozRadagastSamet UncuAvatar

Dava acacqksin hobi olarak yapmadigin ortaya cikacak sorun buyuyecek.

....
2014-09-07 22:41:17
  • Erkek
Patentin yok , max
koccAdnanAvatar

Patentin yok , max lisansli degil , kendi rizanla göndermissin. Bu durumda hiç kolay degil hakkini aramak. Bundan sonra yaptigin isleri ya patentle yada bunun gibi görüntüleri imzala..

Eğitim hayata hazırlanmak değildir ; Eğitim hayatın kendisidir.
2014-09-08 00:44:07
  • Erkek
Buraya bi bak derim
OtsukarciAhmet Küçükkaya

https://www.tasdix.com/Default.aspx

ŞU FAKİRE BİR SADAKA BOOLEAN SCRİPT VEREN OLMAZMI ACABA
2014-09-08 01:17:17
  • Erkek
desenize tamamen savunmasızız.
azimliazim dağdelen

desenize tamamen savunmasızız.

2014-09-08 05:23:04
  • Erkek
telif bildirimi hk.
uncfilm

azimli - dikkatine

Üretimi / Tasarımı tarafınıza ait olan bir ürünü yada hizmet türünü, üçüncü kişilere rızanızla vermeniz sizi tümüyle haksız kılmaz.

Hukuk burada sadece rızanıza değil, rızanızın mahiyet ve içeriğine de bakar. Siz hazırlamış olduğunuz argümanı (hizmet, sanat eseri, fikri eylemi yada malı) karşı tarafa bedelli yada bedelsiz verirken "benim logomu kullanmadan teşhir edebilirsin" şeklinde açık bir ibare kullanmadıkça ve bu ibareyi de imzalı beyanla delillerindirilmedikçe o eserin sahibi hala sizsiniz demektir.

Burada üç esas üzerinde durmak gerekiyor.
1- ÖDÜNÇ
Ürün yada eseri geçici kullanım için ödünç vermek,

2- HİBE
Ürün yada eseri yayın hakkı sizde kalmak kaydıyla hibe etmek

3- İŞ KOLAYLAŞTIRMA VEYA TANITIM
Ürün yada eseri, bir başkasının işini kolaylaştırma maksadıyla vermek, yardım etmek, yöntem göstermek ve / veya şahsi reklam ve tanıtımınızı yapmak için bir başkasının tasarrufuna sunmak

Bunların hiç biri, teliften imtina ettiğiniz anlamına gelmiyor.

2014-09-08 07:05:14 Edit:2014-09-08 07:22:38
İlga edilen hakkın iadesi / bedellendirilmesi
uncfilm

Tasarımı tarafınızca yapılarak, üçüncü kişilerce haksız tasarruf altına ve eser sahibi olarak yok sayıldığınız ürün ve eserlerinizle ilgili hak ve bedel talebinde bulunmak için.

1- Ürünü hangi yolla gönderdiğinizi belgelemeniz
(mail, kargo yada transfer dosya türü)

2- Bu belge elinizde bulunmuyorsa, program kayıt (save) çıktılarının tarih ve saatini belgelemeniz,

3- Bu esas ve fer`i (yan) delilleri suretlendirerek, işin hakediş bedelini de ekleyip, karşı tarafa ihtarname çekmeniz,

4- İhtarnamede,

* Bahse konu olan ve haksız tasarruf altına alınan eser bedelini açıkça yazarak tarafınıza 7 (yedi) iş günü içinde ödenmesini,

* Rızanız olmadan yayınlanan eserlerinizin, yayın teşhir unsurlarından geri çekilmesini,

* Geri çekilen teşhir unsuruna, çekişmeye konu eser sahibi olarak "adınızın yazılarak" tekzip edilmesini

* Aksi halin husülünde bilirkişi tespiti yaptırılarak, işin hak edişinin, işin teslim tarihinden itibaren faizlendirileceğini, bu bağlamda her türlü hukuki hakkı saklı tuttuğunuzu, belirtin.

Karşı taraf ihtara cevap vermez yada, taleplerinizi karşılıksız kılacak haksız savunmaya dayalı ihtar-i cevap verirse, bunu yok sayın ve dava cihetine gidin.

Yukarıda bahsettiğim esas ve yan deliller sizde mevcut ise; davayı kazanabileceğiniz (Yargıtay hukuk dairesi kararları`na binayen)

Ayrıca maddi ve manevi tazminat hakkınızın saklı olabileceği konusunda bilgi sahibi olunuz.

ÖNEMLİ NOT:
İşin bedelini talep etmeniz için ticaret serbestisi kapsamında olmanız lazım. Böyle bir serbestiye sahip değilseniz, bedel talep etmeyin, izinsiz ve adınız belirtilmeden teşhir edilen yada kullanılan eserinizin geri çekilmesini ve tekzip edilmesini talep edin.

İyi çalışmalar dilerim.

2014-09-08 07:22:12 Edit:2014-09-08 07:33:38
Sorun sadece hak talep
emrah_redEmrah.redAvatar

Sorun sadece hak talep edip edememe değil anladığım kadarıyla. memur olmasından dolayı yaptığı eylemlerden ceza alabilecek konumda olması. Bende memurum anlıyorum. 657 diye bişey var tepede.

“I always like walking in the rain, so no one can see me crying.”Charles Chaplin
2014-09-08 15:40:48 Edit:2014-09-08 15:42:18
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!