3ds Max : 1-extrude sorunu 2- vray sorunu

1-extrude sorunu 2- vray sorunu
foduncfoduncAvatar

arkadaşlar resimde ekliyorum , box gibi üstü de kalksın istiyorum ama sadece kenarlar extrude oluyor neden anlamadm ... birde sorum daha olucak mesela malzeme atamadan modelleme yapıyorum vray malzeme atayınca iç kısımlar şefaf oluyor dış kısımlar malzeme alıyor resimle daha iyi anlarsınız .. şimdiden çok sağolun

2014-08-27 17:04:43
  • Bayan
extrude
foduncfoduncAvatar

extrude

extrude sorunu

2014-08-27 17:05:34
  • Bayan
malzeme sorunu
foduncfoduncAvatar

malzeme sorunu

malzeme sorunu vray bile değil herhangi bir hazırladığım malzeme

2014-08-27 17:09:52 Edit:2014-08-27 17:10:29
  • Bayan
malzeme sorunu
foduncfoduncAvatar

malzeme sorunu

malzemeyi atayınca böyle oluyor iç kısımlar görünmüyor ışık da yok sadece vray açık arkadaşlar başıma dert oldu bunlar benim umarım çözüm bulurum daha deneyimli arkadaşlardan

2014-08-27 17:11:55
  • Bayan
1. Extrude yaparken polygon
erenselcuklarEren SELÇUKLAR

1. Extrude yaparken polygon kısmından kalkmasını istediğin yüzeyleri seçmen gerekiyor kenardan seçtiysen haliyle orası sadece kalkıyordur. seçtiğin yüzeye dikkat et. shell komutunuda deneyebilirsin ama 2 yüzeye kalınlık veren bir komuttur aşşaya ve yukarı doğru yukarı doğru vereceksen alt kısmını 0 yapıp diğerini istediğin uzunluğa getirebilirsin yada tam tersi.

2. Sahnen suanda realistic durumda olduğundan gerçekçi bir görünüm verir sahnende light olmasa bile sahne ışığı her zaman vardır bu gölgelikte bundan kaynaklanır. solda gri yazan realistic tıkla çıkan seçeneklerden shaded seçersen heryeri eşit görürsün.

2014-08-27 17:24:36
  • Erkek
extrude yaparken zaten poligonla
foduncfoduncAvatar

extrude yaparken zaten poligonla seçiyorum kaldırıyorum ama olmuyor ..diğerinde ise render alınca bile içi görünmüyor olsa da realistik yapsamda .. shell le ama 2 sorunum birden çözüldü hiç aklıma gelmemişti onu kullanmak :) shel yapınca da vray malzme atınca iç kısım şefaflaşmıyor .. hemde extrude yapınca da tam istediğim gibi kalınlık oluyr sadece kenarlar kalkmıyor :)
sorunu tam kaynagını bulamasakda sonuç önemli olan teşekkürler :)

2014-08-27 17:37:25
  • Bayan
plane e extrude verdiğin
rfn

plane e extrude verdiğin için sadece yüzey kalkar resimdeki extrude değerini ters yönde verirsen yukarı doğru yükselir ama alt taraf yine açık kalır

2014-08-27 17:41:48
sonra cap komutuyla kapatman
rfn

sonra cap komutuyla kapatman gerekir

2014-08-27 17:42:53
Renderda da aynı görüntüyü
erenselcuklarEren SELÇUKLAR

Renderda da aynı görüntüyü alıyorsan iç içede geçmiş olabilir yüzeyler. Neyse sorun çözüldüyse sıkıntı yok :)

2014-08-27 17:51:09
  • Erkek
rfn cevabın için teşekkür
foduncfoduncAvatar

rfn cevabın için teşekkür ederim ama bir yaprak düşün plane ile çizdin kalınlık vercen exturude yapıosn sadece kenarları çıkıyor cap yapınca da kapanıyor ama dümdüz oluyor kapanan yer halbuki eğimli bir çalışma.. shel bu konuda işime yarıyor ama başka bir çalışmada sıkıntı yaşayabilirim .. neden dolu bir şekilde extrude yapamıyorum anlamadım ..

birde şefaf olma sorunu var yukarda resımde görmüşsündür shel yapınca kapanıyor plane ile çizdim ama sorunun kaynagı nedir .. sheli kullanmamam gereken yerde sıkıntı olcak ..
eren sağol cevabın için ama sadece tek bir plane ile çizdim ve içiçe geçme olayı olma ihtimali yok yani dosyayı mail de atabilir..
profosyönel arkadaşlarda inceleyebilir..ben 4yıldr max kullanıyrum ilk defa karşılaştım bu sorunla ..

2014-08-28 13:10:03
  • Bayan

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!