3ds Max : Billboard için çözünürlük

Billboard için çözünürlük
canceylanerCan CeylanerAvatar

Selamlar, 300x500 cm boyutlarında bir billboard için render almam gerekiyor. Bu ebatlarda photoshopta 72 dpi bir sayfa açınca 8504x14173 piksel gibi çılgın bir boyut çıkıyor ve bu çözünürlükte bir render almak benim için çok zor. Ne yapmalı?

canceylaner.com
2014-05-30 19:44:41
  • Erkek
Yabancı kaynaklardan düşük dpi
halkaFurkan YILMAZ

Yabancı kaynaklardan düşük dpi lardan bahsediliyor hatta biri sanırım belli bir hesaplama yönteminden de bahsetmiş

http://www.dpreview.com/forums/thread/623578

http://graphicdesign.stackexchange.com/questions/3651/what-dpi-ppi-should-a-4-by-6-meter-outdoor-billboard-be-designed-at

Ben zaten hayatımda hiç 72 dpi billboard görmedim :))

www.furkanyz.com
2014-05-30 21:35:53
  • Erkek
Düşük dpi/ppi
johonwayniMehmet KALAMANAvatar

Çalışma alanın ppi (pixsel per inch)
Baskı alanın dpi (Dots per inch)

Baskı için Furkanın verdiği bilgilere gelince ve formülleri İmperal sistemden metrik sisteme geçirmek yeterli olur

ama çalışma alanın ppi oldugu için düşük dpi ayarlarında çalışman sıkıntı yaratabilir bence normal boyutlarda 72 dpi olarak çalış sadece çerçeve oranını (flim aspect)tuttur yeter atıyorum 1,6 (16:10) yada 1,778 (16:9) baskıya geçicede Furkanın verdiği formulü uygulayarak çıktılarını al ;)

©Mehmet KALAMAN | DXF
2014-05-31 12:22:48
  • Erkek
Ben öceden mecbur kaldigimda
koccAdnanAvatar

Ben öceden mecbur kaldigimda render`i 6 yada 8 parçaya ayirarak sonradan photoshopta birlestiriyordum bu sekilde 72dpi kaliyor ve baski içinde çok güzel oluyordu. Max`i bilmem ama Maya`da render alacaginiz kareyi istediginiz bölümlere bölerek render alabiliyorsunuz ve onu photoshopta birlestirmek mümkün.

Eğitim hayata hazırlanmak değildir ; Eğitim hayatın kendisidir.
2014-05-31 14:00:37
  • Erkek
Cevaplar için teşekkür ederim.
canceylanerCan CeylanerAvatar

Cevaplar için teşekkür ederim.

canceylaner.com
2014-05-31 23:10:18
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!