3ds Max : unwrap pelt map sorunu

unwrap pelt map sorunu
3ddesigner3d designer

arkadaşlar pelt map uyguladığımda tüm haritalar yok oluyor başına gelen oldu mu ?

2014-05-15 17:15:26
  • Erkek
sıfırdan obje oluşturuyorum öylesine
3ddesigner3d designer

sıfırdan obje oluşturuyorum öylesine bir box yapıyorum denemek için.yine aynı sorun :/

2014-05-15 17:27:04
  • Erkek
bir box yaptıktan sonra
3ddesigner3d designer

bir box yaptıktan sonra bazı yüzeyleri seçip uygulayınca yok olmuyor. hepsini yada sadece yandaki yüzeyleri seçip uygulayınca hepsi yok oluyor. acaba scala mı uyguluyor cok büyüttüğü icinmi göremiyoruz öyleyse düzeltmenin yolu nedir. hiç bilen yokmu. 3dsmax 2013 kullanmaktayım.yardımlarınızı bekliyorum

2014-05-16 10:35:59
  • Erkek
bir resim ekliyorum arkadaşlar
3ddesigner3d designer

bir resim ekliyorum arkadaşlar düzeltmenin bir yolulazım profesyonel arkdaşlardan yardım bekliyorum.Buyrun resim ;

http://i.hizliresim.com/MYdD67.jpg

2014-05-16 10:47:06 Edit:2014-05-16 10:47:36
  • Erkek
Pelt kullanarak ne yapmaya

Pelt kullanarak ne yapmaya çalıştığınızı pek anlamadım. Unwrap başlangıcı için şu kısa ders ingilizce ama güzel. http://www.youtube.com/watch?v=9j47MS5arg0

2014-05-16 11:25:51 Edit:2014-05-16 11:26:16
  • Erkek
rocksound; Elimde bir
3ddesigner3d designer

rocksound;

Elimde bir kaç parçadan oluşan bir model var. Bu sorunu yaşıyorum bende daha basit olması açısından bir box yapıp üzerinde denedim. önemli olan aslında ne yapmaya calıstıgım değil. Bu sorunun nasıl giderileceği önemli. Sizin video tutoriali izledim benim sorunumun çözümü anlatılmıyor. Daha çok box mapping flatten maping yada bir kutunun açıldğı zaman nasıl göründüğü gibi temel anlatımlar var. Benim sorunumda gizmo değişiyor ve mapler buhar oluyor. ancak bu her yüzeyde değil neye göre yapıyor ve yaptığında düzeltilmesi nasıl oluyor bu konuda yardım bekliyorum.

isterseniz sizde basitçe bir box yapıp deneyin, örnek resim verdim linkten bakabilirseniz aynı sorun sizdede olacak.çünkü farklı bilgisayarda da denedim. acaba pcdemi sorun var diye.ama yok.... orada bir bilgi eksikliği var ama nedir? lütfen sizde deneyin kendiniz görceksiniz.

2014-05-16 11:38:17 Edit:2014-05-16 11:41:55
  • Erkek
Bir box için denedim,

Bir box için denedim, bir de silindir yüzeyde denedim. Silindirde problem göremedim ama pelt box gibi düz nesneler için uygun değil gibi. Genelde organik ve eğimli yüzeylerin kaplamalarını yaymak için daha uygun sanırım.

2014-05-16 12:28:28 Edit:2014-05-16 12:29:11
  • Erkek
bende silindir denedim şimdi
3ddesigner3d designer

bende silindir denedim şimdi segment sayısını 5 yaptım.5 yüzeyli bir silindir. yani bir yüzey eksik olduğu zaman bildiğin box olcak şekilde. onda sorun olmadı. ama bir yüzey daha eksiltip boxa döndüğünde nesne yine yok oluyor. bu çok saçma. burada önemli olan yüzey sayısı sonucta bu sistem poligonları yayma işlemi yapıyor.ne alaka 4 kenarı olanı yok etmesi 5 kenarı olan yüzeyi göstermesi ? acayip mantıksız geldi bana. yanlız boxuda yayıyor ama biz göremiyoruz kafasına göre milyon kat küçültüyo yada büyültüyor.o yüzden göremiyoruz.10 dakka zoom yapıyorum görmek icin ileri geri yine yakalayamıyorum objeyi. objeyi yakalasam scale ile istedigim boyuta getircem. bence box dada calısıyor ama bir şeyi eksik veya yanlıs yaptıgımız için göremiyoruz. ben bozuk bile yapsa haritayı görmek istiyorum...ya bilen biri yokmu delirdim ya.

not: birde boxun 3 yüzeyini seçtiğimde harita kaybolmuyor çok enterasan !

2014-05-16 13:53:34 Edit:2014-05-16 13:58:21
  • Erkek
Bir şeyi yapmanın birden

Bir şeyi yapmanın birden çok yolu var. Box için bütün yüzeyleri seçip unfold mapping deyince harita çıkıyor düzgünce. Pelt kullanımınıda daha segmentli nesnelerde istersen kullanırsın.

2014-05-16 13:58:26
  • Erkek
şu sarı gizmoda bir
3ddesigner3d designer

şu sarı gizmoda bir sıkıntı var belkide dedim yukarıdan Freeform Mode kısmına tıklayıp sarı gizmoyu objenin ortasına çektim . belki normal objelerdeki gizmo mantığı vardır diye düşündüm yine sonuc yok.

2014-05-16 14:00:38
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!