3ds Max : laptop raminin artırılması gerekiyor mu?

laptop raminin artırılması gerekiyor mu?
verniyMehmet TURAN

Msı GE70 0ND-413XTR
İşlemci Tipi : Intel® Core™ i7-3630QM dört çekirdekli işlemci
İşlemci Hızı :2.4 GHz, Intel Turbo Boost Teknolojisiyle (maks.) 3.4 GHz
İşlemci Cache :6 MB
Ekran Kartı :NVIDIA
Ekran Kartı Hafızası :2GB GDDR5 harici grafik belleği
Grafik İşlemcisi :GeForce GTX660M
Sistem Belleği :8GB
ellek Tipi :DDR3 1600Mhz
Max Bellek :16GB
Disk Hızı :7200rpm
Merhaba Arkadaşlar,
Yukarıda özelliği belirtilen bir laptop almıştım. 3Dmax programlarında çalışmalarda açılırken epey yavaş ve render normal alındığında epey zaman alıyor(4 saat bazen daha fazla).Daha aktif kullanabilmem için Rami ne artırırsam çok faydalı olur mu? yoksa neler yapılabilir?Önerileriniz için teşekkür ederim

2013-11-26 13:11:18
  • Erkek
merhaba normal
fallofaherocan birinciAvatar

merhaba

normal render dediğiniz çok değişken bi tabirdir ben aynı ayarlarla 15dk render aldığımda oluyor 4 saatte aldığımda sahnede kullanılan kaplama ve ışıkların etkisi büyük

açılma hızı için sadece ssd almanız faydalı olur ama bunun rendera hiç etkisi olmaz

ram arttırmanın zararı olmaz ama yine rendera çok etkisi olmaz

masaüstü pc ile kıyaslamayın sakın

standart bir değer için

bunu

http://www.tr3d.com/forum/oku/donanim/3ds-max-vray-cpu-testleri/

ya da bunu

http://www.maxon.net/?id=1258

yapıp sonuçlarınızı karşılaştırabilirsiniz

2013-11-26 14:35:22
  • Erkek
Bendede benzer sistem var,
halkaFurkan YILMAZ

Bende de benzer sistem var, ram 8 iken 16 yaptım, ssd ekledim. Ram sadece çok yoğun sahnelerde işe yarıyor, özellikle bol bol ağaçlı, bitkili sahneleri render alırken faydasını görürsünüz onun dışında pek bir getirisi olmayacaktır. Render hızını artırmak değilde amaç maxin göçmesini engellemek. Ram ucuz tabi, büyük sahnelerle çalışıyorsanız artırın.

(2*4gb ram 100 lira gibi bir fiyatı olacaktır ama slot yetersizliğinden dolayı 2*8gb almanız gerekirse 400 tl gibi bir maaliyeti olacaktır)

www.furkanyz.com
2013-11-26 19:30:03 Edit:2013-11-26 19:30:15
  • Erkek
render konusunda ne kadar

render konusunda ne kadar sıkıntı olduğunu anlayabilmen için (ayarlar konusunda) solidrock plugini kullanabilirsin. En azından 4 saat olarak render aldığın sahneleri aynı kaliteye yakın daha ne kadar hızlı render alabilirsin onu test edersin. Büyük ihtimalle subdiv sayısını çok yüksek verdiğin bir kaplama vb. bir şey buna neden oluyor olabilir. Sahneye göre olmayada bilir ama yinede test etmekte fayda var.

2013-11-26 23:22:42
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!