3ds Max : 3d max vertex taşıma problemi

3d max vertex taşıma problemi
orhanyılmazOrhan yılmaz demirciAvatar

3d max vertex taşıma problemi

Merhaba arkadaşlar. Herkese kolay gelsin diyorum. Başlıkta belirtiğim gibi, sahnedeki nesneleri taşıma yaparken, vertexlerin açıları nedense farklı yerlerde kalıyor. İki nesneyi, vertexlerinden tutup üst üste getirmeye çalıştığım zaman, sorun yaşıyorum! Muhtemelen snaps toggle ayarlarını bozdum! (: Yardımcı olursanız sevinirim...

orhanyilmazdemirci@gmail.com
2013-10-27 13:30:59 Edit:2013-10-27 13:33:05
  • Erkek
Ekran kartı
eraHalis ÖZTÜRKAvatar

Bahsettiğiniz olayı ben de çok yaşıyorum ancak; XYZ koordinatlarına bakarsanız muhtemelen -rakamsal olarak- aynı yerdedirler. Bazen de x,001 ya da x,002 birim kadar ayrı olabiliyorlar. Eğer XYZ de bu ayrılıklar varsa el ile düzeltiniz yoksa müdahaleye de gerek yok.

Çevremdekilere sorduğumda da vertexlere çok yaklaşınca aynı sorunla karşılaştıklarını, sebebin ekran kartı seviyesiyle alakalı olduğunu söylemişlerdi.

Bir tanıdığım mimari işler yaparken tüm çizimler için belli bir referans noktası belirleyip autocadte XY de sıfıra taşıyarak çözülebileceğini söylemişti. Denedim pek de işe yaramadı.

Anladığım kadarıyla, maxin snap ayarları ne olursa olsun aşırı zoom yapıldığında böyle ayrılıklar oluyor.

Eğer bir çözümü varsa güzel olurdu.

İyi çalışmalar.

Düzgün Türkçe ile konuşmak hiç de zor değil.
2013-10-27 13:55:09
  • Erkek
Halis bey...

Halis bey gerçekten teşekkür ederim. Söylediğiniz gibi, sorun X.Y.Z. kordinatlarının abidik, gubudik değerlerinden kaynaklı.

Sahneyi grup yaptıktan sonra, kordinat değerlerini 0.0.0. yapınca düzeldi.

Bu sorun dwg ile alakalı diye düşünüyorum. (sizde belirtmişsiniz) Autocad dosyasını hazırlarken, çizgiler yanlış yerlere atıldığında, max'ta çalışırken, zoom yapınca şaşırıyor.. Çok yararlı bir bilgi! Cevabınız için tekrar teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar..

2013-10-27 14:07:27 Edit:2013-10-27 14:07:41
  • Erkek
Rica ederim.
eraHalis ÖZTÜRKAvatar

Rica ederim,
Aslında siz kendiniz çözmüşsünüz. Problem; objelerinizin MAX içinde XYZ de sıfırdan çok uzakta olmasıymış.

Benim kastettiğim şey ise sizin yaptığınızı yaptıktan sonra bile aşırı zoom yapınca ayrılıkların olması ile ilgili. Ama sanırım sizde o sıkıntı da kalmadı.

Düzgün Türkçe ile konuşmak hiç de zor değil.
2013-10-27 14:20:35
  • Erkek
Hemde ne uzak..

4 mio. uzaklıktaydı (:

Kordinatları sıfırlayınca iki sorunumda çözülmüş oldu..
Zoom yaptığımda ayrılıkları fark ediyorudum, hatta move (taşıma) yapmaya çalıştığım an, abuk subuk yerlere taşıyordu. Şimdi hiç bir broblem kalmadı.

Aslında daha önceleri böyle sorunlar yaşıyordum, bazı mimar arkadaşların dosyasında sorunlar çıkıyor, bazılarında sıkıntı yok.
Misal çalıştığım mimariyi çizen mimar arkadaşımın hemen hemen her projesinde bu sorun var. Başka bir mimar arkadaşımın dosyasında ise sorun olmuyor.

Mimar arkadaşlar autocad dosyasının, top ekranında çalışırken,
line (çizgilerini)ya üst üste yada sonsuzluk dediğim yerlerde farklı yerlere atıyorlar.

Sıkıntılı olan dwg dosyasını,
max programına import ettiğimizde sorunlar başlıyor. Bu sorunları zoom yaparken yakalıyoruz...

Misal bendeki sorun 2.5cm söve yapmaya çalışırken, zoom dediğimde vertexlerin snapları şaşırmıştı!

Boş bir max dosyasında böyle bir sıkıntı ile daha önce karşılaşmadım.. Dwg dosyalarını import ederken yaşıyordum, bunlarda mimar arkadaşlardan kaynaklı diye düşünüyorum (: (aramızda kalsın)

Her mimarda böyle olmuyor.

Neysee uzatım (:
Tekrar teşekkürler...

2013-10-27 14:43:23
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!