3ds Max : Make Compenent Özelliği

Make Compenent Özelliği
hasan564hasan alkanAvatar

Arkadaşlar bu forumdaki ilk mesajım.Konuyu yanlış yere açtıysam affola.
Benim sorum sketcuptaki make compenent özelliği 3ds maxte var mı?Büyük çizimlerde hayat kurtaran bir özellik.1 senedir programı kullanıyorum ama böyle bir özelliğe rastlamadım.Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

2013-10-07 09:01:29
  • Erkek
İşlevinden bahsedermisiniz.
dark1nqMehmet ÜnalAvatar

İşlevinden bahsedermisiniz.

2013-10-07 09:05:39
  • Erkek
Make compenent mesela bir
sonix28Seyfettin BulutAvatar

Make compenent mesela bir binada pencereler aynı olacak ama katlarda farklılık var pencereleri make component yapıp gruplayarak sadece birinin üzerinde değişiklik yapıp hepsinde aynı değişikliği yapmış olursun çok faydalı bir seçenek...

https://www.facebook.com/bltasarim2014?ref=hl
2013-10-07 12:56:02
  • Erkek
3ds max te container
Serdar_YAZlClSerdar YAZICIAvatar

3ds max te container özelliği ile yapılabilmesi lazım

yazicifx@gmail.com
2013-10-07 13:27:16
  • Erkek
Max`te kopyalarken copy olarak
dream_designerAhmet KABAKBAŞAvatar

Max`te kopyalarken copy olarak değil de instance olarak kopyalarsan, belli modifier`lar altında yapabilirsin..

21 Volts Creative
2013-10-07 18:20:32
  • Erkek
Rastlamadığınız özelliğin
campanellaMahmut AltuntaşAvatar

Rastlamadığınız özelliğin bir çok versiyonu mevcut maxte, üstelik te en sık kullanılan komutlardan biri: Ahmet arkadaşımızın da dediği gibi clone derken instance yaparsanız, kopyalardan herhangibirisini değiştirdiğinizde diğerleri de değişir. Reference derseniz, referans olan ilk objede değişiklik yaptığınızda diğerleri de değişir ama deiğerlerinde yapılan değişiklik ana dosyayı değiştirmez.
Bir diğer yol da objenizi ayrı dosya olarak kopyalamanız ve çizime xref olarak çağırmanız. Ana dosyayı değiştirdiğinizde, sahnedeki bütün xref objeler değişir.

Bir düşte yaşıyoruz. Düşleyenin olmadığı, düşün kendini düşlediği bir düş.
2013-10-07 18:58:38
  • Erkek
yaptığı işlev tam olarak

yaptığı işlev tam olarak şöyle arkadaşlar ;
basitçe anlatmak gerekirse sizin 25 tane kolonunuz var.Müşteri projeyi revize ettirirken bu kolonların alt kısmına dekor amaçlı çiçekler eklemenizi istedi.Ve çiçeklerin silndir şeklindeki saksılarda olmasını istedi.Sketcupta bunu kolonları modellerken 25 kolonun birini maxteki group mantığı gibi make component yapıyorsunuz.Ve o 25 kolondan sadece bir tanesinin altına bir saksı çizdiğinizde ve içine çiçekleri yerleştirdiğinizde bir bakıyorsunuz diğer 24 kolonunda altında aynı objelerden oluşmuş.Buna sketcupta make component diyorlar ve maxteki instance mantığından çok farklı çalışıyor.Ayrıca süre kazandırıyor.Eğer maxtede böyle bir mantık varsa ve kullanabilirsek gerçekten çok daha hızlı bir çizim yapabiliriz.İyi akşamlar diliyorum herkese.

2013-10-07 20:16:10
  • Erkek
Container

Container

yazicifx@gmail.com
2013-10-07 22:02:35
  • Erkek
containerı araştıracağım sizin bildiğiniz

containerı araştıracağım sizin bildiğiniz yararlı bir eğitim varsa paylaşabilir misiniz?

2013-10-07 22:39:38
  • Erkek
http://www.youtube.com/watch?v=Ztrj3QyePGs

http://www.youtube.com/watch?v=Ztrj3QyePGs

yazicifx@gmail.com
2013-10-07 23:09:24
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!