3ds Max : HDRI Environment Sorunu :(

HDRI Environment Sorunu :(
morfeus0001Hakan Tasci

Merhaba arkadaşlar,
3ds max kullanmaya yeni basladim ve ilk sorunda tikanip kaldim, 3 gundur çözmeye calisiyorum ancak birturlu yapamadım strese girdim resmen umarim bana yardimci olabilirsiniz.
Problem:
- Once bir VrayLight olustrudum kendime ve gorunumunu "DOME" yaptım
- Daha sonra materials bolumunde "VrayHDRI" materiali oluşturdum ve resim olarak bir HDRI resmi yükledim.
- Olusturdugum bu VrayHDRI materialini hem VrayLight da hem Genel ayarlar Enviromentda hemde Vray ayarlarinda GIEnvironment da instance olarak kopyaladım.
Sonuc:
oluşturduğum HDRI resmi sanki Zoom yapilmis gibi gorunuyor bir turlu kendi boyutunda ayarlayamıyorum böylece arka planda kalitesiz Buğulu bir sekilde gorunuyor.

http://farm4.staticflickr.com/3760/9814404873_2383a8d2a0_b.jpg

2013-09-19 10:29:42 Edit:2013-09-19 12:43:33
  • Erkek
Yardımcı olacak arkadaşlara simdiden
morfeus0001Hakan Tasci

Yardımcı olacak arkadaşlara simdiden tesekkurler

2013-09-19 12:44:25
  • Erkek
resmin çözünürlüğü düşüktür.zaten benim
wisemanxxxMustafa BeytekinAvatar

resmin çözünürlüğü düşüktür.zaten benim piyasada gördüğüm en büyük ebat 16000 x 8000 gibi bir rakam ki bu bilebir sphere ya da kübe sarıldığını düşünürsen yatayda 4000 pixele denk gelir. yani ancak 4000 pixel civarı genişlikte bir renderında net çıkar. cgsource daki hdr ler baya yüksek çözünürlükteler. ordan bi tane alıp deneyebilirsin
ayrıca render animasyon olmayacaksa bu tarz hdr setlerinde backplate denilen yüksek çözünürlüklü resimler de pakete dahil olabiliyor. böylece aydınlatma ve yansımaları hdr ile yapıyorsun. arka planı alphalı alıyorsun ve photoshop ta bu backplate lerden uygun olanı yüksek çözünürlükte arka plana atıyorsun.

www.vds3d.com
2013-09-19 17:24:03 Edit:2013-09-19 17:58:53
  • Erkek
Vray hdri environment sorunu
ha5istianAysun Kallı

Vray hdri dosyası yüksek çözünürlükte olduğu için arka planla ilgili sıkıntılar yaşamaktayım.Bunu 3dsmax içerisinden ayarlamayla ilgili bi opsiyon var mı?

2014-11-07 15:22:38
  • Bayan
Arkaplan Flu Sorunu
subitsubit

Arkaplan Flu Sorunu

Merhaba Bir sorun ve soruda benden gelsin. Arka plan için HDR formatında dosya ekliyorum aydınlatma için isteğime cevap veriyor ama arka plan flu çıkıyor.Ben Net görüntü istiyorum. Bir türlü bu sorunu çözemedim forumlarda da araştırıyorum ama maalesef arkadaşlar. Ne yapmam gerekiyor bu sorunu nasıl çözebilirim.Yardım bekliyorum şimdiden teşekkürler.Birde görsel ekliyorum..

2014-12-10 16:38:11
  • Bayan
Bende tam bu sorundan
ha5istianAysun Kallı

Bende tam bu sorundan bahsediyordum bunun için çözünürlüğü küçülmek mi lazım ps ile ne yapılacağına dair herhangi bir fikrim yok. Bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim. Birde bununla ilgili bir ders hazırlanırsa çok memnun oluruz. Vray hdri ve vray sun birlikte kullanımı hususu editörlerce değerlenirilebilir mi acaba??

2014-12-11 13:24:17
  • Bayan
Hdr formatı eklerken boyut
subitsubit

Hdr formatı eklerken boyut küçülürmü bilemiyorum denemedim ama pek olası gelmedi.Bunun yerine arka plana plane üzerine resim atamak gibi bir seçenek var zaten neden hdr boyutunu değiştireyim ?
:(

2014-12-12 14:02:08
  • Bayan
HDR ARKA PLAN SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ
subitsubit

Umarim link eklemek yasak değildir.Henüz denemedim ama sanırım bu link sorunumuzu çözecek.Deneyen arkadaşlar yorum bıraksa sevinirim.

http://www.youtube.com/watch?v=_SAlM_7iCjo

2014-12-16 18:50:12
  • Bayan
Subit
ha5istianAysun Kallı

Yok bu paylaşımları çok araştırdım ben genelde araştırmadan pek soru sormuyorum zaten hassasiyetin için teşekkür ederim. Ama çözüm yolu bu değil ben alternatif aramıyorum zaten program içerisinde olup olmadığı ile ilgili soruyorum ki bence yok. ps ile ancak bu mumkun olabilir. Yinede bilmediğim bir şey olabilir diye soruyorum...

2014-12-17 14:08:44
  • Bayan
Bende bi çözüm bulamamıştım.
aslanhayrihayri aslan

Bende bi çözüm bulamamıştım. Ama en garantisi aynı renderi png formatında alıp photoshop ile arkasına aynı resmi atmak.

2014-12-23 16:36:23
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!