3ds Max : Saniyedeki Frame Sayısı Problemi

Saniyedeki Frame Sayısı Problemi
molotowSerkan Tan

Arkadaşlar sahnemde 100 frame var.Bir animasyon renderı için çıktı dosyası olarak Quiktime Movie dosyası sıkıştırma olarak H.264 seçtim,

Saniyedeki frame sayısını 10 frame ayarlamama rağmen 100 framelik sahnemi 3 saniyelik video yapıyor. 10*10=100 video`mun 10 saniyelik video olması lazım. Bu sorun neyden kaynaklanır.

2013-04-29 00:31:06
  • Erkek
Hangi programdan H264 yapıyorsun?
murataksay

Hangi programdan H264 yapıyorsun?
Genelde Quicktime içinden seçtiğin FPS ayarları etkin olmuyor. Programına göre değişiyor.

2013-04-29 01:21:50 Edit:2013-04-29 01:30:06
Hocam 3ds max içinden
molotowSerkan Tan

Hocam 3ds max içinden çıktı dosyası seçerken dosya şekli quicktime movie seçiyorum sonra settingsinden sıkıştırma şeklini soruyor.Dediğin gibi sanırım aktif olmuyor.Kafasına göre sabit bir saniyede frame sayısı veriyor.

işin ilginç yanı avi olarak kaydetmek istediğimde de aynı problem var.
Saniyedeki frame sayısını 10 yapıyorum 100 framelik çalışma yine 10 sn değil 3 sn`lik video oluyor.

2013-04-29 01:43:09
  • Erkek
Maxda quicktime yokdu. O
murataksay

Maxda quicktime yokdu. O yüzden hangi program diye sordum. Şimdi 2013`e baktım quicktime gözüküyor. Sayende öğrendim... Yıllardır işgence çektirdiler :)

Max`ın sağ alt köşesinde Time Config diye bir tuş var. ( kare saatli bişey )
Ona basıp en sol üst ayarı custom yapıp 10 fps ayarla.
Yanlız animasyonunu yeni fps ye göre kısalacak. Aynı pencereyi kapatmadan biraz aşağıda TimeRescale tuşuna basıp kısalan timeline`i eski değerine benzetirsen problemin hızlıca halledersin.

Not: max, after effects gibi timeline`a bağlı çalışan programlarda codec`in fps ayarları geçirli olmuyor. Compresor, media encoder, Sorenson gibi encode programnlarında bu ayarlar aktif oluyor..

İyi çalışmalar..

2013-04-29 01:54:36 Edit:2013-04-29 01:59:35
Teşekürler
molotowSerkan Tan

Hocam tam hakim olmadığım için net bir şey söyleyemiyorum sana ama bendeki max2010 ve quicktime çıktı dosyası kısmında ayarlarıyla birlikte kullanılabilir halde.Ayrıca saniyedeki frame sayısı avi dosyası için de settings`inden ayarlanabiliyor ama işe yaramıyor.Bendeki quicktime`ın versiyonundan yada bilgisayarımda yüklü diğer kodec programları ile ilgili de olabilir.

Bir de madem fps ayarı 3ds max tarafından sabitleniyor,yani bu bahsettiğin yerden,neden çıktı dosyasında sıkıştırma seçeneklerinde tekrar fps seçebiliyoruz onu anlamış değilim.Acaba bunu direk o seçeneğe göre ayarlamanın yolu yok mudur.

2013-04-29 02:30:45 Edit:2013-04-29 02:31:27
  • Erkek
1- FPS Pal i
ETezerErgin TEZERAvatar

1- FPS Pal i seçmelisin(25 Kare). 10 FPS seçimi yanlış olacaktır. 100 Karelik animasyon tıklayarak 10 snyeye yayılacaktır.

2- Sıkıştırma seçeneklerindeki Kare ayarı FPS ayarı değildir. Sıkıştırma esnasında farkları hesaplarken Baz alacağı Ana Karelerdir...

ör: 10 u seçersen, Her 10 karede 1 kareyi Tam yazarken, Aradaki 9 kare Bu kare ile olan farklar yazılır. Bu sayede Sıkışma meydana gelir...

ErginTezer02@gmail.com Sadece Hak Edenlere ...
2013-04-29 10:10:56
  • Erkek
Serkan dediğim gibi bazi
murataksay

Serkan dediğim gibi bazi programlarda işe yarıyor bazilerinde timeline daki fps geçerli olyuor. Maxda quicktime yok gibi hatırlıyordum belki başka bişeyle karıştırdım.

Quicktime ayarlarında "Frames per second" ile normalde fps ayarlıyabiliyorsun.
Maxda timeline ayarlarını baz alıyor demekki. Üstte yazdığımı yaparsan çok kolayca ayarlıyabilirsin Veya max`dan tif veya jpeg olarak render alıp, istediğin programda yine quicktime ayarları ile fps ayarlamayı deneyebilirsin.

NOT: "Key frame every" arkadaşın üste yazdığı olay. Onunla karıştırmamak gerekiyor. 2 seçenekde var.

Not2: Jpeg veya tif olarak render alıp. Quicktimeplayer ile " Open image sque. " diyip istediğin ayarlarda "save as" yapabilirsin..

2013-04-29 12:23:04 Edit:2013-04-29 12:25:54
Murat Sonuç olarak
molotowSerkan Tan

Murat;

Sonuç olarak max, timeline ayarını baz alıyor her ne kadar output file seçeneklerinde fps ayarı var olsa da.Ben acaba bende mi bir sorun var diye sormuştum soruyu.Jpeg çıktısı alıp başka bir programda birleştirmek de bir alternatif tabiyki ben direk maxda bitirmek istedim işi.Cevabın için teşekkürler.

Ergin;

Sorduğum soru başka bir sorunla alakalı ama sanırım okumadın.
Frames per second (saniyedeki frame sayısı) ile key frame every **(anahtar kare her bilmemkaç karede bir) farkını biliyorum, isimlerinden de anlaşılacağı gibi.

Bir de mesele, saniyede 10 frame (kare) yanlış olacaktır değil, ben denemek amaçlı 10frame*10sn=100frame denemesini yapmak için verdim değeri ama başka bir şey içinde kullanılabilir.Bunun bir kısıtlaması yok tabiyki video tekler gibi görüntü olubilir ama dediğim gibi isteğe bağlı bir şey.Örneğin stop motion tarzı bir görüntü almak istiyor da olabilirim.

2013-04-29 13:00:22 Edit:2013-04-29 13:03:15
  • Erkek
Maxda timeline`i ayarladınmı maxdan
murataksay

Maxda timeline`i ayarladınmı maxdan çıkmadan işi bitirmiş oluyorsun.
Hakim değilim dedin diye başka programda birleştirmeyi söyledim ama çok kolay bir ayar.
Tekrar yazıyorum belki karıştırdın üsteki yazılarla:

Max`ın sağ alt köşesinde Time Config diye bir tuş var. ( kare saatli bişey )
Ona basıp en sol üst ayarı custom yapıp 10 fps ayarla.
Yanlız animasyonunu yeni fps ye göre kısalacak. Aynı pencereyi kapatmadan biraz aşağıda TimeRescale tuşuna basıp kısalan timeline`i eski değerine benzetirsen problemin hızlıca halledersin.

İyi çalışmalar..

2013-04-29 13:17:30
:)
molotowSerkan Tan

Timelinedan ayarlamamıştım baştan,yoksa biliyorum ordan ayarlandığını fakat çıktı dosyasında fps ayarı var ve işe yaramıyor.Yada ikisi etkileşimli olmuyor da diyebiliriz,kafama takılan buydu bunu aktif inaktif etmenin bir yolu varmı diye sordum.
İyi çalışmalar sana da.

2013-04-29 15:31:10
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!