3ds Max : 3ds max kamera

3ds max kamera
fy3dtasarimYunus DAYFUNAvatar

Merhaba arkadaşlar, benim sorunum şu;
İç mekan çalışmaları yapıyorum dar alanlarda ki bazen geniş alanlarda da geniş açı render almam gerektiğinde kameranın film mm ayarlarını değiştiriyorum (18 mm, 24 mm, 35 mm gibi), ama kameraya yakın objelerde ve duvarlarda uzama oluyor dolayısı ile o deformasyonları önlemek için ya dar açı ile bir kaç render alarak sunum yapıyorum yada kameraya görünmeyen yani kameranın arkasındaki duvarı ya siliyorum yada uzaklaştırıyorum bunları yapmadan dar mekanlarda geniş açı renderleri nasıl alabiliriz?
Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim saygılar.

www.yunusdayfun.com
2013-04-17 18:45:25
  • Erkek
Clipping plane var onu
Gigantus-3dIsmail G.Avatar

Clipping plane var onu ayarlayabilirsin.

http://www.tr3d.com/up/avatar/493.jpg
2013-04-17 23:11:21
  • Erkek
cliping plane yi duymuştum

cliping plane yi duymuştum nettende biraz baktım pek tatmin olamamıştım bu konuyu biraz daha araştırayım bu konu ile ders hazırlanıp dersler bölümüne konmalı bence birçok kişinin işine yarayacaktır.

www.yunusdayfun.com
2013-04-18 00:34:27
  • Erkek
Cevap: Clipping -Kırpma
thecreepO.güvenAvatar

Merhaba Yunus,
Aradığın şey Clipping(kesme-kırpma) olmalı. Kameranın alt ayarlarında görebilirsin. Bu özellik sayesinde kümes gibi dar alanlarda görüntüyü sündürmeden normal açılardan görüntü alabilirsin. Clipping- Kesme tuşunun near-far (yakın-uzak)ayarlarıyla oynayarak doğru seçimi bulabilirsin. Yalnız bu kesme işleminden verim alman için kameranı mekanın-kümesin dışına duvarın başladığı yere konumlandırman lazım. Bence dandik bir deneme sahnesi oluşturup kurcalayarak öğrenebilirsin.

2013-04-18 00:35:46
  • Erkek
thecreep

thecreep teşekkür ederim bir sahne hazırlayıp dediğini deniycem ben bu konuda baya sıkıntı çekiyordum artık çekmeyeceğime inanıyorum herkese kolay gelsin

www.yunusdayfun.com
2013-04-18 09:40:02
  • Erkek
arkadaşlar çok sağolun yaa

arkadaşlar çok sağolun yaa gerçekten de güzelmiş ve basitmiş de :)

www.yunusdayfun.com
2013-04-18 09:54:08
  • Erkek
hangi kamera?
gorunmeyen_issizburak çiçenAvatar

bahsettiğiniz konuda bende çok sıkıntı çekiyorum. clipping dediğiniz olay hangi kamerada target kamerada mı yoksa vray-phy. kamerada mı?

burakcicenba
2013-04-18 18:20:51
  • Erkek
target kamerada da var

target kamerada da var vray phy. kamerada da var.

www.yunusdayfun.com
2013-04-18 18:47:53
  • Erkek
Büyük büyük büyük babam
ETezerErgin TEZERAvatar

Büyük büyük büyük babam Her zaman derdi ki : "Kamerayı Küçültemiyosan, Mekanı Büyüt" :))

ErginTezer02@gmail.com Sadece Hak Edenlere ...
2013-04-19 13:15:56
  • Erkek
:D
gorunmeyen_issizburak çiçenAvatar

:D

peki bi sorum daha olacak(kusura bakmayın acemiyim). dış ve iç mekanda vray phy kamera mı yoksa target mı kullanmalıyım? Şimdiye kadar doğru düzgün çalışma yapamasam da, çalışmalarımda genelde target kamera kullandım daha yeni yeni vray phy kamera kullanmaktayım. Daha kaliteli render için tavsiyeniz nedir vray phy mi target kamera mı?

burakcicenba
2013-04-19 15:42:16
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!