3ds Max : Gerçekteki Haline benzemiyor

Gerçekteki Haline benzemiyor
sinanonatSinan OnatAvatar

metre kullanarak modelleme yapmamıştım.onu denedim fakat bütün kısımlarının ölçülerini almama rahmen max deki hali hiç benzemiyor.metric kısmından centimetres seçili olarak başladım.herhangibi bir değişiklik yapmadım unit setupda.bunu düzeltmek için scale mi kullanmalıyım ? (yada gerçekteki ölçülerini değiştirerek benzetmelimiyim ?)

2-3 senedir yoktum.(yenilerini ekleyeceğim.)
2013-02-15 20:35:10
  • Erkek
scale kullanma Sinan
sahinbeyŞahin GeldeçAvatar

Kolay olsada ilerde lazım olunca bakabilme acısında gercek ölçülerini değiştir. bence

YILBAŞINDA YÜKLÜ İKRAMİYE KAZANANLAR BANA BİR SERVER MAKİNE ALMAZLARMI OLA
2013-02-15 21:23:53
  • Erkek
anlayamadım ölçülerinimi değiştireyim ?

anlayamadım ölçülerinimi değiştireyim ? değiştireceksem nasıl yapmamı önerirsiniz ?(3ds maxdaki units setup unun ayarlarınımı yapmamı söylüyorsunuz ? Yada gözün bozuktur gibi birşeymi söylemeye çalışıyorsunuz ?)

2013-02-16 11:43:36
  • Erkek
Modellemeyi referans resim üzerinde
Seyhan_EFENDILERSeyhan EFENDİLERAvatar

Modellemeyi referans resim üzerinde yapmaya başla. Modelleme bittikten sonra modellediğin objenin bildiğin herhangi bir ölçüsünü 3d objenin üzerinde ölç. Gerçek değer ile model üzerinden aldığın ölçüyü eşitlemek için GeçekÖlçü/100=ModelÖlçüsü/x ile hesapla. Hesap sonucunda X değeri senin scale ile objeyi büyütüp yada küçültme değerin olucaktır. Daha sonra problem yaşanmasın diye modele reset scale uygula.

İyi çalışmalar.

http://deman3d.blogspot.com/
2013-02-16 12:13:46
  • Erkek
teşşekür ederim seyhan bey

teşşekür ederim seyhan bey fakat referans resmi kullanmadan çözebileceğim bir yol yokmu ? Örneğin units setup a tıkladıktan sonra milimetreyi seçtim biraz daha benzer şekilde çıktı acaba ayarlarımda bir sorun olabilirimi?

2013-02-16 13:52:00
  • Erkek
tedbiri ilk başta almak lazım
sahinbeyŞahin GeldeçAvatar

http://www.cgstudyo.com/index.php?topic=298.0
İnşallah bir fıça daha yemem

YILBAŞINDA YÜKLÜ İKRAMİYE KAZANANLAR BANA BİR SERVER MAKİNE ALMAZLARMI OLA
2013-02-16 14:04:03 Edit:2013-02-16 14:05:52
  • Erkek
Referans resme göre yapıp
Seyhan_EFENDILERSeyhan EFENDİLERAvatar

Referans resme göre yapıp yapmaman önemli değil 3d Max göz ile algılanamıycak kadar küçük hataları kaldırır. Açıkçası senin unit set up`a neden takıldığını anlayamadım, o kısımdan sadece programın hangi ölçü birimine göre çalışacağı ayrlanır.

http://deman3d.blogspot.com/
2013-02-16 16:02:15
  • Erkek
"Metre olsun ya da
ETezerErgin TEZERAvatar

"Metre olsun ya da Kilometre, bunlar biz insanların ortaya koyduğu isimlerdir. Ölçünün ne olduğunu anlamak için önce Aynştaynın İzafiyet teorisini iyi anlamak lazımdır" diyeceğim, ama kafaya fazla takmasanız da olur...

ErginTezer02@gmail.com Sadece Hak Edenlere ...
2013-02-17 00:37:49
  • Erkek
Yapılan modellemeden sonra ,

Yapılan modellemeden sonra , unit setupu cm yapın farketmez yaptığınız bir masa ise örneğin duruma göre bir box çizin olması gereken genişlik, derinlik ve yükseklikleri girin daha sonra ölcüsüz modellemiş oldugunuz modeli grup yapıp boxun üstüne koyup scale ile ölcüsüne getirmeye calışın.Umarım yardımcı olabilmişimdir.

S. http://www.youtube.com/watch?v=2BCoZiSbGtY
2013-02-17 01:04:25
  • Erkek
Aldığınız ölçüleri kontrol edin,
ArkondeRAlper SözenAvatar

Aldığınız ölçüleri kontrol edin, çizdiğiniz ölçüleri de kontrol edin. Eğer doğru ölçü alıp doğru uyguladıysanız benzememesine imkan yok.

Daha önce çap ölçüp max de yarı çap olarak girmek gibi hatalar başıma gelmişti o yüzden çiziminizi de kontrol edin diyorum.

Ölçüsünü alabileceğiniz bir şeyi göz kararı modellemek çok gereksiz, üstüne üstlük sonradan başınıza dert olacak bir iş. Scale ise hiç tavsiye etmiyorum...

Kolay gelsin...

Gerçeği nasıl tanımlarsın?
2013-02-17 01:25:15
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!