3ds Max : Render almada sorun

Render almada sorun
zeynepgZeynep GüzelAvatar

Mrb 3d de çok yeniyim. Aldığım eğitim setindeki videoları uyguluyorum. Şuan bina modellemedeyim. Modelleme tamam, malzeme atamaya geçti. Vray sun ile ışıklandırılmış. Neden vray sun anlamadım. Okuduğum bir kaynakta sky light gün ışığı olarak kullanılabilir yazıyor. Sky light da advanced tracer ile birlikte kullanılmalıymış. Rendering menüsünde böyle bir şey göremedim. Mesela cama malzeme atamadım ama render da göremiyorum. Işıklandırma da render da problem yaşıyorum.Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

warning: Scene bounding box is too large, possible raycast errors.
böyle de bir uyarı verdi.

2013-01-30 13:41:16
  • Bayan
:) Forumda bu işi
OnTEC2Onur UNLUAvatar

:) Forumda bu işi benden kat kat iyi bilen kişiler var ama yeni olduğunuzdan basitçe anlatacam mantığı...

vray sun yani güneş ışığı dış ortam modellemelerinde sert güneş gölgeleri oluşturmak için kullanılır.
iç ortamda pencereden odaya giren ışığı simüle etmek için kullanılır oda içindeki ışık yansımaları ile oda içinde ışık kaynaklarından ayrı bir ambiyasn oluşturarak özellikle ferah gün ışığı alan oda izlenimi yaratır kullanıldığında.

skylight ise dış ortamda kullanılırsa yamurlu bir gündeki ışık gibi kullanılabilir dağınık ve soft gölgeler oluşturur rengi ile oynanabilsede mavimsi bir ton verir render de ( aynı ışık türü fotografçılıkta da vardır ) gün ışığının düşmesini istemediğiniz sahnelerde pencereden giren ışığı simule edebilirsiniz.

camam malzeme atarsanız camın yapısı gereği refract değeri %100 olacağından üzerine koyduğunuz hiç bir texture görünmez (aynı sorunu parlak objelerde de yaşarsınız) bu nedenlen cama koyduğunuz texture ney ise ona opicity map hazırlamanız ve bunu reftract kısmında kullanmanız gerekir ki atıyorum camın üzerinde yazılmış olan yazı render de görünsün ( dükkanda cama yazılmış ayhan berber yazısı gibi düşünün), ayrı bir teknik olarak da camın refract değerine fallof atamaktır bunda camın kenarlarında geçirgenlik azaltılır bu şekilde camda attığınız bir yansıma resmi ise kenarlarda daha belirgin ortalarda daha belirsiz olmasını sağlayabilirsiniz... aynı sıkıntıyı metal objelerde de yaşarsınız metal objeye üzerinde yazı yada logo biri bir şey koyacaksanız reflect için opacitiy map hazırlamanız gerekir ki yazının olduğu yer parlayıp görünmez olmasın...

İnsanların ön yargılarını kırmak atomu parçalamaktan daha zordur. ontec.blogspot.com
2013-01-30 14:03:40 Edit:2013-01-30 14:07:49
  • Erkek
Vray sun Vray render
Haru-NHarun Kaymaz

Vray sun Vray render motoruna ait bir güneş ışığıdır genelde güneşi canlandırmak için kullandığımız bir ışık kaynağıdır, Sky light ise Max`ın kendi render motoruna dahil ışık sistemlerinden bir tanesidir bunu karşıtı vrayda Vray dom`dur aralarındaki fark ise biri max`ın standart ışıklandırmaları diğeri ise özel bir firmanın üretmiş olduğu render motoruna dahil ışık sistemidir, siz vraymı kullanıyorsunuz render motoru olarak yoksa standart materyal ve ışık kaynağımı eğer yeni başladıysanız ve bi fikriniz yoksa size vray`ı tavsiye ederim...

https://www.facebook.com/3dsmaxegitimkayseri
2013-01-30 15:40:35
  • Erkek
cvplarınız için çok teşekkür

cvplarınız için çok teşekkür ederim.
Harun bey vray kullanıyorum ben.

2013-01-30 15:56:06
  • Bayan
Bu arada resimdeki gibi

Bu arada resimdeki gibi

Bu arada resimdeki gibi render alıyorum bunun sebeplerini de yazar mısınız. Modellemeden sonrasıyla pek bilgim yok. Yardımcı olun lütfen.

2013-01-30 16:05:31
  • Bayan
vray materyali kullanılmamış gibi
OnTEC2Onur UNLUAvatar

vray materyali kullanılmamış gibi duruyor ???

İnsanların ön yargılarını kırmak atomu parçalamaktan daha zordur. ontec.blogspot.com
2013-01-30 16:10:43
  • Erkek
Pencerelerde windows template kullanarak

Pencerelerde windows template kullanarak materyal atadım ama gözükmüyor. Sahnede ışık yok. Bu arada bu projeyi autocad den aktararak yaptım. Duvarlar wall ile yapıldı. Yani her şeyi eğitim setindeki hocanın anlattığı gibi yapmaya çalıştım. Eğitim setindeki teknikler eski olabilir. Az önce forumda okumuştum başka şekilde yapılıyorumuş. Bunun bana bir zararı olur mu?

2013-01-30 16:18:04
  • Bayan
Zararı olmaz fakat yeni
Haru-NHarun Kaymaz

Zararı olmaz fakat yeni teknikler yada daha kullanışlı teknikler vardır onları öğrenebilmeniz için devamlı araştırma yapmalı ve modelleme yapmalısınız

https://www.facebook.com/3dsmaxegitimkayseri
2013-01-30 18:15:56
  • Erkek
kullandıgınız materyaller vraymtl mi?ısık
arzuearzu elmaslarAvatar

kullandıgınız materyaller vraymtl mi?ısık yansıma ve de vray ayarlarınızla ilgili problem olabilir.
asagadaki lingden vray ayarlarını yapabilirsin

http://www.forumdas.net/bilgisayar/3d-max-render-ayarlari-171191/
http://www.forumdas.net/bilgisayar/3d-max-render-ayarlari-171191/

3dtedix
2013-02-05 10:39:39
  • Bayan
ilginiz için teşekkürler :)

ilginiz için teşekkürler :)

2013-02-06 15:43:39
  • Bayan

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!