3ds Max : render alırken CPU %100e cıkıyor sorun olur mu ?

render alırken CPU %100e cıkıyor sorun olur mu ?
tuberdbkTuğber DABAKAvatar

arkadaşlar, soyle bır sıkıntım var, render alırken, ayarları bıraz yukseltmıssem cpu kullanımı %100 e cıkıyor.. ram kullanımı 3.5 - 4 gb ram de kalıyor, pc de 16 gb ram var, ve bu ramler sorunsuz calısıyor yanı gormeme sorunu yok.. fakat cok kasan bır sahne oldugunda pc komple kapanıyor neden olabılır sızce bunlar ? pc ozellıklerını asagıda verıyorum..

AMD : FX X6 6100 Soket AM3+ 3.3 GHz 14 MB cache 32 nm işlemci
MSI : 990XA - GD55 AM3+ AMD 990 + SB950 DDR3 2133MHz (O.C) Sata
GSKILL : 16 GB (4X4) Ares blue low profile DDR3 1600 MHz CL9 Q
ASUS : GTX560 Ti DirectCU II GDDR5 1GB 256 bit Nvidia Geforce
THERMALTAKE : ELEMENTS T 700W MidT ATX Siyah Kasa

arkadaşlar bılgısayarımın ozellıklerıde bu sekılde, bunada bır yorum yapar mısınız ? 3d max kullanıyorum bırtek sızce nasıl bu ozellıklerdekı bır pc ? 1.400 tl ye almıstım.

2013-01-18 00:46:35
  • Erkek
İşlemcinin %100de çalışması normal
halkaFurkan YILMAZ

İşlemcinin %100de çalışması normal birşey. Bilgisayarın kapanma sebebi aşırı ısınmadan olabilir, HWmonitör gibi minik bir yazılımla ısı değerlerini (render sırasında) kontrol edip söylersen daha iyi yorum yapılabilir.( Soğutma sistemin yeterli iken aşırı ısınmadan kapanıyorsa termal macunda sıkıntı olabilir)

Ram kullanımıda iki durumla alakalı eğer 32 bit yazılım kullanıyorsan fazla ram kullanmaz, yok 64 bit yazılım varsa ( 64 bit yazılımdan kastım hem işletim sistemi hemde 3d yazılımları) belki sahnende aşırı ram kullanımına gerek kalacak obje model yoktur. Sahnende kaç milyon poligon var?

Böyle yazdım birşeyler ama yanlışım eksiğim varsa arkadaşlar uyarsınlar bende öğreneyim :)

www.furkanyz.com
2013-01-18 00:54:37 Edit:2013-01-18 00:58:27
  • Erkek
oncelıkle mesajınız ıcın teşekkur

oncelıkle mesajınız ıcın teşekkur ederım, programı kurup ısı degerını sızlerle paylasacagım, oncelıkle sunu soylıyeyım, hem ısletım sıstemım 64 bıt, hemde kullandıgım max 64 bıt.. sahnedekı polygon sayısıda 1.8 mılyon cıvarı..

bu arada programı kurdum, ve suan bılgısayarım render alıyor.. kasan bır sahneyı render alıyor hemde tahmınımce 1.8 mılyon cıvarı, alttakı resımde degerler mevcut, sızce yanlıs olan bırsey var mı ?

http://c1301.hizliresim.com/15/l/j1vgy.jpg

2013-01-18 01:25:16
  • Erkek
Şimdi baktımda 2milyon poligonlu
halkaFurkan YILMAZ

Şimdi baktımda 2milyon poligonlu sahne kurarsam 2gb rami max kullanıyor, sanırım ram kullanımında sorun varmı bilemiyorum. (Ram kullanımı sahnedeki objelerin cinsine göre-render alırken çözünürlük wire durumlarına göre değişir)

Bilgisayarın sıcaklık değerleride iyi, sorun yok gibi.Bilgisayar neyden kapanıyor ben bilemiyorum.

www.furkanyz.com
2013-01-18 01:37:49 Edit:2013-01-18 01:39:38
  • Erkek
Render alirken islemcinin %100
burocknrollburak beyturAvatar

Render alirken islemcinin %100 calismasi normaldir. Benimde suan kullandigim sistem benzer ozelliklere sahip ama islemcim intel.Araliksiz butun gun render aldigim zamanlar oluyor ama asiri isinma yada kapanma gibi bir durum kesinlikle olmuyor. Bence senin sistemdeki sorun islemciden kaynakli. AMD islemcilerinde isinma herkesin bildigi birsey ve kapanmada bu yuzdendir diye tahmin ediyorum. AMD alirken iyi bir sogutma sistemide sart sanirim!

Montreal - Canada www.cgframe.com
2013-01-18 02:07:28
  • Erkek
Banada öyle geldi ama
halkaFurkan YILMAZ

Banada öyle geldi ama sıcaklıklarında abartı birşey yok sanırım.

www.furkanyz.com
2013-01-18 02:15:49
  • Erkek
sogutma sıstemı olarak buna

sogutma sıstemı olarak buna destek olucak ne onerırsınız ? ekstra bır fan takabılır mıyım yada kasamın ıkı tarafıda kapaklı ıkı tarafınıda komple acmam ıse yarar mı ?

2013-01-18 02:24:12
  • Erkek
soğutma sistemi
asanlikolALİ ŞANLIKOLAvatar

benim bilgisayarım i7 işlemçi 8 gb ram var aslında farketmez senin sornu ısınma ben ayni sorunu yaşadım çift taraflı soğutma taktım kurtuldum model vermek isterdim ama üzgünü kutusunu atmışım 40 euro bir şeydi. ram problemi olunca max kendini kapatıyor ısınma progleminde bilgisayar kendini yeniden başlatıyor.

:)
2013-01-18 02:50:14
  • Erkek
40 euro luk bir

40 euro luk bir işlem ıse, sorun degıl vatan bılgısayara gıdıp, bu sorunu cozebılırım yanı orda varsa oradan satın alırım ındırım gunlerınde :) hatta takma ımkanım varsa 2 tane takarım kafamda soru ısaretı kalmasın, yazık makıne suanda dogrumudur bılmıyorum ama 80 derece gosterıo ıslemcının sıcaklıgını :) keske bende i7 ıslemcılı bır makıne alsaydım.. pekı farklı bısey sorayım suanda elımde bır lıste var, 2700 tlye suankınden daha ıyı, i7 ıslemcılı bır makıne topşayabılıorum, ve vatan pc den ındırımde 2.000 tl ye alabılıorum. ufak bır render farm gıbı dusunursek, amd ıslemcı ıle ıntel işlemcı bırbırıne uyum saglar mı bu ıkı makıneyı bırbırıne baglasam va render surelerını azaltsam.. ?

2013-01-18 03:06:05
  • Erkek
Genelde satilan kasalarin onunde
burocknrollburak beyturAvatar

Genelde satilan kasalarin onunde ve yan kapak uzerinde fan olmadigindan, sen kendin alip takabilirsin. Ama en iyi cozum likid sogutma sistemleridir. Amd ve intel iki makine uyum saglar ve render hizi ekledigin makine sayisi ve ozelliklerine gore artar.

Montreal - Canada www.cgframe.com
2013-01-18 05:45:33 Edit:2013-01-18 05:51:16
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!