3ds Max : Obje Birleştirme

Obje Birleştirme
m@cker_54Metin KandemirAvatar

3DS Max`de boolean ile obje kırpıyoruz. Peki bunun tam tersi olarak obje birleştirme özelliği yok mudur, nasıl yapabiliriz? Editable poly modunda iken atach yapmanın dışında bi yöntem olsun lütfen, yani birleşen iki obje bir daha birbilerinden ayrılamasınlar, yapışık ikiz misali, birbirlerinden iç içe geçmiş olmamalılar...

Saygılarımla - Metin Kandemir
logo tasarımılogologo tasarımkurumsal imaj ve kurumsal kimlik hizmetleri

Bir şeye çok bakarsan onu görmeye başlarsın... (M@cker Excalibur) logo tasarımı, logo, logo tasarım - http://www.logosepeti.net/
2012-12-15 00:12:01 Edit:2014-07-08 19:55:30
  • Erkek
Compound object kısmında connect
3ddesigner3d designer

Compound object kısmında connect var onunla yapabilirsin.Aynı boolean gibi ama tersi. ancak bir püf noktası var iki cisminde birbirine bakan yüzeyleri açık olcak. bunu yapman için edit polydeki yüzeyleri sil sonra yap . kolay gelsin.

2012-12-15 00:23:08 Edit:2012-12-15 00:49:56
  • Erkek
İlk zamnlar bende
sahinbeyŞahin GeldeçAvatar

İlk zamnlar bende 3ddesigner hocam gibi yapıyordum.Ama iki nesneyi birbirine connect yapıp edittable poly yapınca yüzeyleri simeden bridge ile birleştirebilirsin.

YILBAŞINDA YÜKLÜ İKRAMİYE KAZANANLAR BANA BİR SERVER MAKİNE ALMAZLARMI OLA
2012-12-15 02:17:59 Edit:2012-12-15 02:27:17
  • Erkek
sahinbey; edit poly
3ddesigner3d designer

sahinbey;

edit poly deki bridge seçilen edge yani kenarların birleşmesini sağlar.normal olarak poly bridge yapılırsa ise içeride gereksiz poligon olur ve bu komplex modellerde birikerek gereksiz yüzeylerin içeride sayıca artmasına dolayısıyla hem viewportda hemde renderda gereksiz kasılmalara ve ram yemesine neden olur.ayrıca connect birden bire tutuşturur ve detaylı ayarla yumuşak ayarlama yapılabilir. editpolydeki edge bridge ise, extradan yüzeyleri seçmeye çalışmak extra çizgiler atmaya çalışmak vs gerekir. ayrıca atıyorum 250 edgeyi 250 edgeye birleştirceksen içerideki poligonu silmen lazım.silmeden poly bridge yaparsan içerisinde bir sürü gereksiz yüzey oluşmuş olur. ki maxde teki temel mantık 3 boyutlu dğnyadaki gibi değildir.örnek vermek gerekirse bir arabanın bir kapısı kapalıyken dışını görürüz. açıkken içini görürüz. ancak ne yaparsak yapalım içindeki(yani kapı kilidinin olduğu,cam makarasının olduğu yerler) yüzeyi görmeyiz. görmemizede zaten gerek yok. gerçek dünyada ise kapının içi olmassa dışıda olmaz. ancak maxde öyle değil. içi olmadanda dışı olabilir. ayrıntılı felsefik bilgi için. www.maxinfelsefesi.com adresine bakabilirsniz.adres konusunda şaka yaptım :D

2012-12-15 02:34:06 Edit:2012-12-15 02:37:52
  • Erkek
Hayır bu şekilde silme

Hayır bu şekilde silme vs. olmaz karışık objelerde nasıl olcak, mesela 2 teapot u karşılıklı birbirine yanaştırıp tek parça yapmak istesem bu dediğiniz yöntemler işe yaramaz...

Corel Draw kullananlar bilir: birden  fazla obje seçili iken "weld" butonuna tıklandığında tüm objeler tek bir obje haline gelir... Aşağıdaki örnekte olduğu gibi:

http://g1212.hizliresim.com/14/h/gx2dl.jpg

Bir şeye çok bakarsan onu görmeye başlarsın... (M@cker Excalibur) logo tasarımı, logo, logo tasarım - http://www.logosepeti.net/
2012-12-15 02:38:57 Edit:2014-07-08 19:55:56
  • Erkek
metin bey onlar tek
3ddesigner3d designer

metin bey onlar tek bir parça olmuş demek doğru olmaz keza formları bozulmuş. tam soracaktım resimli açıklama yaptınız. mesafelerini nasıl istiyorsunuz diyecektim . bu örnek güzel oldu şöyle diyeyim siz bunu bize 2d ekranda dairelerde örnek veriyorsunuz ancak bunu sphere ile maxde düşününce iş biraz komplike oluyor. küreleri birbirine birleştirmekle birleştirip yeni bir form oluşturmak arasında fark var. eğer sorduğunuz bu şekilde yeni bir form oluşturmaksa bunu şöyle yaparsınız. kürelerin kopyasını oluşturursunuz . bunları birbirine normal boealan ile oyarsınız. en son bunları hizalayıp birleştirirsiniz. ancak burda sorduğunuz şey bir modelleme tekniği bana göre, corel draw la bağdaştırmak pek doğru deil.

2012-12-15 02:45:00
  • Erkek
denedinmi de işe yaramaz diyorsun

denedinmi de işe yaramaz diyorsun bir küp bir silindir yap connect yap edittable poly çevir yüzeyleri sec bridge yap bakalım

2012-12-15 02:47:43
  • Erkek
3ddesigner

www.maxinfelsefesi.com sen bu adresi bana şakadan yazmıştın ama böyle bir site var orda diyorki

Silindir küpü birleştir dış yüzeylerini sil içine bak diğer tarafı göreceksin içerde yüzey oluşmaz yazıyor.

Gayem iyi bir ustayla Sidik yarıştırmak değil

2012-12-15 03:10:18
  • Erkek
m@cker_54

Kardeş iki byutlu proğramla max sı nasıl eşleştiriyorsun.
benim ilk göz ağrım corel
anzolot zamanımda ben onu tek çizim proğramı zannediyordum.Ama inamyacaksın öyle takmıştım ki çizime corellenerdeyse üç boyutlu proğramları aratmayacak şekilde masalar merdivenler modellemiştim

2012-12-15 03:18:52
  • Erkek
Sayın "3ddesigner" ben bahsettiğiniz

Sayın "3ddesigner" ben bahsettiğiniz şekilde istemiyorum, objelerin birbiriiçine geçip tek bir obje olması, komplike demekle ne demek istediniz anlamadım açıkçasın, istediğim gayet net: örnek görselde de olduğu gibi ben bunu 2D değil 3D olarak gerçekleştirmek istiyorum ve bunun yöntemini bilen arkadaşlar var ise yardım bekliyorum.

2012-12-15 03:23:47 Edit:2014-07-08 19:55:45
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!