3ds Max : Render Motoru Seçiminde Yardım

Render Motoru Seçiminde Yardım

-

2012-12-12 00:03:50 Edit:2016-08-27 07:40:16
  • Erkek
ben vray kullanıyorum çok
kenokenanAvatar

ben vray kullanıyorum çok memnunum tek eksiği mental ray gibi 3dsmax`in bünyesinde bulunmaması, her iki render motorunun ustaların elinde harikalar çıkardığını görüyoruz. sıfırdan başlayıp tek bir motorla devam edeceksen bence mental ray öğrenmen çok daha iyi olur.

kolay gelsin

2012-12-12 00:22:31
  • Erkek
konu biraz mental raymi
mehmet-erkanmehmetErkanAvatar

konu biraz mental raymi vraymi muhabbetine kaymış.burada defaatle tartışılmış olan ve merak ettiğiniz soruların cevabını bi´ nebzede olsa bulacağınız mental mi vray mi konularını incelerseniz size fikir verecektir.

EEM
2012-12-12 00:50:27
  • Erkek
hızını ve kolaylığı hakkında
kenokenanAvatar

hızını ve kolaylığı hakkında pek fikrim yok önerimin nedeni max`in içinde hazır bulunması. eskiden mental hakkında pek bilgi sahibi değildim max ile hazır geldiğinden basit ve kaliteli olmadığını düşünürdüm. Fakat mental ray ile vray rendere alınan sahnenin hemen hemen aynı kalitede olduğunu görünce mental ray`in hakkını yediğimi anladım.

2012-12-12 00:54:34
  • Erkek
birinden başla gerisi gelir
altıneldiventaşkın altınelAvatar

birinden başla gerisi gelir

http://www.taskinaltinelmimaritasarim.com/
2012-12-12 01:52:43
  • Erkek
V-ray Çünkü; tv işlerinde
kajaxatakan şıkoğluAvatar

V-ray Çünkü; tv işlerinde herzaman "hız" en önemli sorun. çoğu zaman yeterli zamanın olmayacak vray bu konuda bir "tık" önde.

vefasız hedef kitle
2012-12-12 07:41:25
  • Erkek
yanlış biliyorsam düzeltin ama
CoDiEEngin EROLAvatar

yanlış biliyorsam düzeltin ama TV görseli jenerik vs. gibi grafik ağırlıklı bir çalışmada GI kullanmaya gerek yoktur. GI kullanmayacaksanız Scanline render hem hızlı hem kaliteli hemde pratik olur. Üniversite zamanı TV görselleri hazırladığımda scanline , light tracer , Radyocity falan kullanırdık. gerçi başka alternatifi yoktu ama etkili sonuç alabilirdim.

http://www.sinefx.com/makale.php?kayit=3&k=npo

bu ders ışıklandırma üzerine çok eğitici bir makale. üzerine light tracer eklersen iyi sonuç alabilirsin diye düşünüyorum.

https://www.facebook.com/grnt3d | www.grnt3d.com | http://codie1982.deviantart.com/ | http://nmo.cgsociety.org/
2012-12-12 11:20:21
  • Erkek
Sadece MAX ile birlikte
ArkondeRAlper SözenAvatar

Sadece MAX ile birlikte gelmesi bile bence mental ray i seçmek için büyük bir artı. Kalite ve hız açısından bence aralarında pek bir fark yok. O zaman neden Max içerisine tamamen entegre olmuş bir sistemi kullanmak yerine ayrıca bir eklenti yüklemekle uğraşasınız ki? Max in yeni sürümü çıktığında ben denemek için önce ona uygun vray sürümünün çıkmasını beklemek zorunda kalıyorum. Mentalray için böyle bir sıkıntı yok. Bir de kişisel bir görüş, mental ray malzemeleri bence vray den daha başarılı, daha detaylı kontrol imkanı sunuyorlar.

Ayrıca bir şirkete çalışmanız durumunda iş yerine ikinci bir vray lisansı gibi bir yük de getirmezsiniz ve bu sizin için bir artı olur.

Gerçeği nasıl tanımlarsın?
2012-12-12 12:14:56
  • Erkek
Aslında render motorlarının geneli
Tuna_Tunahan AvsallıAvatar

Aslında render motorlarının geneli ayni prensiple çalışır.1 tanesini iyi biliyorsanız diğerinide çok çabuk kavrayabilirsiniz.

-kaplama
-ışık

Ayarlarınız düzgünse render motorlarının neredeyse hepsi kaliteli iş çıkarakacaktır.

Ben mental ray ile başladım ve gayet iyi bir render motoru.Hız,maxin içinde gömülü gelmesi,(ekstra lisans alma derdi yok)materyal çeşitliliği gibi özellikleri sayabiliriz.En azından bir çalışma yaparken hazır materyaller işinizi kolaylaştırıyor.

Vray render motorunda hazır materyal çeşitliliği ilk kurulduğunda yok.DAha sonradan siz ekliyorsunuz.Vray`de gözünüzü korkutan ayarların çokluğu denir ama vrayde aslında çok zor olmayan bir render motorudur.Detaylı ayarların olması sayesinde sahnemize daha iyi hükmedebiliyoruz.Işıklarıda mental raye göre daha kaliteli sonuçlar vermekte.

Final render motoru çok hızlı yenilenen ve hemen bulunabilen bir render motoru değildir(eğer orginal kullanmıyorsanız.)Kullanımı diğerrender motorlarına göre çok daha kolay.Materyal çeşitliliği çok fazla ve çok yararlı olabiliyor.Gi motorları vraye benzemektedir.Gördüğüm en büyük eksiklik objelerin birbiriyle etkileşimini çok iyi yansıtamakta.

Bu arada render motorları iyi optimize edilirse hızlı sonuçlar vermekte.

2012-12-12 16:05:57 Edit:2012-12-12 16:09:34
  • Erkek
Metin bey,
Tuna_Tunahan AvsallıAvatar

Metin bey,

Türkçe kaynak olarak vray tabikide daha fazla.Mental ray öğrenmek isterseniz sanalöğretimin bir seti mevcut idi.Final render motorunu öğrenmezsiniz herhalde ama öğrenirsenizde sitelerindeki bir kaç dersin dışında dersleri mevcut değil.Maxwell gibi kendi içinde çalışan render motorlarınında sitelerinde detaylı dersleri mevcut.

2012-12-12 19:53:47
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!