3ds Max : Sahnede ışık var ama yok :) (Önemli)

Sahnede ışık var ama yok :) (Önemli)
DevranKSK

http://f1211.hizliresim.com/13/h/fy44w.jpg

Arkadaşlar.Anlayamadığım bir durumla karşılaştım.Sahnede ışıklar var, render aldığımda ışıkların efektleri, aydınlanmalar falan herşey normal.Fakat Sahnede ışıklar yok.

Schematik View`dan bakıyorum, ışıklar mevcut ama nokta nokta gözüküyor sanki gizlenmişler gibi.Yukarıda resim koydum zaten.

Bu ışıkları nasıl normal viewportta görebilirim???

2012-11-15 12:59:42
ışıklar sahneye çok uzak
oguzk06Oğuz KaplanAvatar

ışıklar sahneye çok uzak olabilirler, boyutları çok küçük olabilir.

2012-11-15 13:12:05
  • Erkek
Hayır değil.Bu sahnede bi
DevranKSK

Hayır değil.Bu sahnede bi yerlerde o ışıklar ama schmatic view`de görüldüğü gibi gizlenmiş gibi birşeyler yapılmış.Bunu açmanın yolunu arıyorum.

2012-11-15 13:16:45
Işıkları bulamıyorsanız muhtemelen onları
ArkondeRAlper SözenAvatar

Işıkları bulamıyorsanız muhtemelen onları siz eklemediniz diye varsayıyorum. O zaman belki bir hazır model ile birlikte sahneye gelmiş olabilirler. Belki bir hidden ya da frozen layer içinde olabilirler. Araç çubuğuna sağ tıklayıp layer toolbar ı açın ve oradan içinde ışıkların olabileceği başka bir layer var mı diye bakın. Ayrıca command panel/display altından unhide all butonuna basın ve yine aynı yerdeki hide by category çeneklerinden ışıkların seçili olup olmadığına bakın. Eğer seçenek işaretliyse işareti kaldırın. Eğer bu ışıklar sahnede saklıysa bu şekilde onları tekrar görünür kılabilirsiniz. Bunun dışında select by name (kısayolu "h") kutusundan bu ışıkları seçip seçemediğinizer bakın. Eğer seçebiliyorsanız transform type in kutucuğundan konumlarını görmeye çalışın. Dışarıdan import edilmiş bir ışıksa sahnenin merkezine çok uzak bir yerde olabilir ve eğer ignore extents seçeneği aktifse zoom extents komutuyla sahnenin içine gelmezler.

Aklıma gelenler şimdilik bunlardan ibaret.

Kolay gelsin...

Gerçeği nasıl tanımlarsın?
2012-11-15 13:39:18
  • Erkek
ctrl + l g,zlenmiş
cizgicizgiGökhan GülerAvatar

ctrl + l gizlenmiş olabilir

http://www.cizgicizgi.com
2012-11-15 13:57:18 Edit:2012-11-15 13:57:45
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!