3ds Max : Mukarnas Yapımı

Mukarnas Yapımı

Arkadaşlar merhaba. İşyerimde cami modelliyorum fakat, mukarnas (süsleme) yapımı konusunda her hangi bir fikrim yok açıkçası. Bu tarz mimari elemanlar nasıl modellenir? Buna benzer ince ayar modelleme yapmış olanlardan veya fikri olanlardan yardım bekliyorum. Bir diğer sorunum ise, bir kubbenin yüzeyine düzgün şekilde yazı, ve süsleme gibi elemanları nasıl yerleştirebilirim kaplama olarak? Süslü bir kubbenin içini düşünün, bunu yapmam gerekiyor. Cevap bekliyorum, teşekkürler...

2012-07-29 18:16:34
  • Erkek
Mukarnas

Sedat kardeşim teşekkür ederim cevap için fakat tam olarak anlayamadım açıkçası. Öncelikli problemim mukarnas yapımı esasında. Benzer tekniğin kullanıldığı bir video ders harika olurdu açıkçası. Bir hayli girintili ve çıkıntılı bir süsleme mukarnas. Bir plane`i poly`e çevirip kesip biçerek extrude ederek mi yapacağım? Benden belli bir süsü yapmam isteniyor, kafama göre yapamayacağım malesef. Yani bir referans resme göre çalışacağım.

2012-07-29 19:19:34
  • Erkek
Yapmak istediğin şeyin bir
izzet_7502

Yapmak istediğin şeyin bir resmi yok mu ? daha net cevaplar alırsın .Ama kast ettiğin şey kartonpiyer gibi birşeyse loft ile yapabilirsin yada çok tetalı birşeyse tek bir kesit modelle daha sonra yanına snap ile kopyalarını al yapacağın oval ne kadarsa sonra onları ataç ile bir birine ataçla sonrada modifier listten bend uygula

2012-07-29 20:08:26
Kartonpiyer tarzı bir şey

Kartonpiyer tarzı bir şey

Yapacağım şey tam olarak bu olmasa da buna benziyor. Belki aşağıya doğru sarkıtlar olmayabilir. Duvardan kubbeye geçerken geçiş elemanı, süsleme olarak kullanılır bu elemanlar. Benim bol bol modellemem gerekecek yani. Kartonpiyer tarzı bir şey olsaydı bevel profile veya loft ile yapabilirdim doğru. Örnek bir resime bakarak yapacağım modeli. Autocad`e 2 boyutlu çizerek altlık olarak da kullanabilirim. Fakat nasıl yapılır, veya kısa bir yolu var mıdır?

2012-07-29 20:47:00 Edit:2012-07-29 20:48:07
  • Erkek
Şu resimdeki gibi kubbe

Şu resimdeki gibi kubbe

Şu resimdeki gibi kubbe altındaki motifleri ve kubbeye geçerken ilk resimdeki veya en hafifinden bu resimdeki kırıklı geçiş elemanlarını modellemem gerekiyor arkadaşlar. Yarın bunlara başlamam gerekiyor, yardım lütfen.

2012-07-29 20:54:27
  • Erkek
Daha önce böyle bir
izzet_7502

Daha önce böyle bir şey yapmadım ama şu üst resimdeki ni örnek alalım üst kubbenin ortalama 8 böl ve o 8 de 1 ine düz bir plane oluştur daha sonra editpoly ye çevir orada cut komutu var onunla plane yi üstteki kesitlerden biri gibi çapraz şekilde böl daha sonra ortalarına vertex ekle move tuşu ile içeri ve dışarı çek kalınlıklar için chamfer ve extrut kullan daha sonra o planeyi bend ekle istediğin açıyı bul daha sonra yan yana 8 kopya yada daha fazla al duruma göre sonra onların hepsini bir birine ataçla sonra tekrar bend ekle bu yapacağın işin en zor kısmı geri kalan kısımlar zaten çok basit bir kaç örnek yapardım ama şuan bilgisayarım yanımda değil

2012-07-29 22:23:15
Çok teşekkür ederim, deneyeceğim.

Çok teşekkür ederim, deneyeceğim. Örnek eklerseniz çok sevinirim. Başka fikirleri ve önerileri olanlara da açığım tabi :)

2012-07-29 22:39:59
  • Erkek
Hallettinmi?
Silence3DBarışkan MimarlıkAvatar

Hallettinmi?

2012-09-13 00:35:43
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!