3ds Max : Objelerin varsayılan renkelerini geri getiremiyorum

Objelerin varsayılan renkelerini geri getiremiyorum
YaSiRYaser AteşAvatar

Arkadaşlar çalışma için bir villa modelliyordum, render alırken tüm objeleri beyaz çıksın dedim hepsini beyaz yaptım fakat şimdi kendi varsayılan renklerine geri döndüremiyorum yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.
Not: Resimde de açıklamaya çalıştım.

http://f1207.hizliresim.com/z/h/9rdcp.png

www.yaserates.com
2012-07-15 16:09:28 Edit:2012-07-15 16:10:08
  • Erkek
Hocam override kapalı onunla
YaSiRYaser AteşAvatar

Hocam override kapalı onunla yapmamıştım tüm objeleri seçip materyal editörden beyaz kaplama atmıştım :( herşey çok karışık gözüküyor şimdi bi çözüm bulmam lazım. Tüm objeleri seçsem rast gele materyal ata diye bi komut var mı acaba?

www.yaserates.com
2012-07-15 16:26:01
  • Erkek
Aslında başta öyle yapmıştım
YaSiRYaser AteşAvatar

Aslında başta öyle yapmıştım ama bir kaç nesne renkli kalacaktı öyle yapıncada hepsi beyaz oluyordu o yüzden hepsinine materyal atayıp o diğerlerini bırakmıştım ama şimdi beyaz atadıklarım geri dönmüyor bi yolu vardır diye düşünüyorum ama bakalım bu işin hocalarından ses gelecek mi :)
Yardımın için teşekkürler hocam.

www.yaserates.com
2012-07-15 17:03:03
  • Erkek
Aynı Sorunu Bende Yaşadım
sinanonatSinan OnatAvatar

Aynı Sorunu Bende Yaşadım Düzeltme İmkanınız Olmuyor Fakat Autodesk e mesaj gönderirseniz belki yardımcı olabilirler.

2-3 senedir yoktum.(yenilerini ekleyeceğim.)
2012-07-15 17:20:47
  • Erkek
Hocam öğrenci sürümüne yardımcı
YaSiRYaser AteşAvatar

Hocam öğrenci sürümüne yardımcı olacaklarını sanmıyorum :(

www.yaserates.com
2012-07-15 18:01:35
  • Erkek
Arkadaşlar başka çözüm sunacak
YaSiRYaser AteşAvatar

Arkadaşlar başka çözüm sunacak kimse yok mu?

www.yaserates.com
2012-07-15 22:44:07
  • Erkek
İki seçeneğin var..
SweeperErkan Turgut

İki seçeneğin var..

ilki Utilities bölümü (Create menüsünün bulunduğu sırada sonuncusu) "More" butonu, açılan listeden "Uvw Remove" seçeneği, açılan seçeneklerden Material seçeneğine tıkladığında, seçmiş olduğun objelerin materyalleri ham haline dönecektir.

İkinci seçenek script yazarak;

$.material=undefined

scriptini max ekranındaki sol alt köşeye yazarsan seçtiğin objlerin materyalleri sıfırlanır

www.designizmir.com
2012-07-16 11:50:44
  • Erkek
..
soneday7Soner ÇakırAvatar

CTRL Z yada AutoBack`dan anca dönebilirsn ben çözüm bulamamıştım

https://www.facebook.com/3detasarim - 3dsmaxtr.blogspot.com www.lycinteraktif.com
2012-07-16 12:03:17
  • Erkek
@Sweeper hocam dediğinizi yaptım
YaSiRYaser AteşAvatar

@Sweeper hocam dediğinizi yaptım ama bu problemle uğraşırken nasıl yaptıysam tüm ojelerin default rengi mor olmuş sizin yöntemde hepsini mora çevirdi. Sonra başka bir sahnede denedim sizin yöntem eğer default renkleri farklıysa işe yarıyor...
Fakat şuan ki problem değişmiş durumda aynı zamanda tüm objelerin default rengi aynı... Tümünü seçip hepsine farklı renk ata diye birşey var mı ?

Soner hocam dediğiniz yöntemler o an için geçerli malesef :)

www.yaserates.com
2012-07-16 14:33:55
  • Erkek
@Sweeper hocam olayı çözdüm
YaSiRYaser AteşAvatar

@Sweeper hocam olayı çözdüm Allah razı olsun :) heryerin mor olmasının sebebi override mtl nin açık olmasıymış. Daha önce Oraya atadığım materyal slotunun ilk rengi mormuş ben onu beyaz yapmıştım. Sonra her yer beyaz diye override mtl yi kapatıp istediğim yerlere manuel olarak ben beyaz kaplamıştım. Unutmuşum açık kalmış o :)
Bazı arkadaşlarda daha önce bu sorunla karşılaşmış sanırım sizin bilgilerinizde umarım bi taşla bir kaç kuş hesabı faydalı olmuştur.
Tekrardan teşekkürler. İyi çalışmalar...

www.yaserates.com
2012-07-16 16:09:39
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!