3ds Max : fayans yapımı

fayans yapımı
hamdithamdi gözüpekAvatar

merhaba arkadaşlar

vray de kullanarak fayans yapmaya çalışıyorum. bir kaç eğitim videosuna baktım ancak herkes bir plane yapıp üzerine kaplama atmış biraz da parlaklık vermiş sadece. daha gerçekçi ve 3 boyutlu fayans hem tasarımıyla hem kaplamasıyla nasıl yapabilirim? yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

2012-06-09 01:08:54
  • Erkek
bump map kaplama üzerine
kenokenanAvatar

bump map kaplama üzerine araştırma yap

2012-06-09 01:45:00
  • Erkek
..
soneday7Soner ÇakırAvatar

Modellemek istiyorsan,,Inset,extrude,chamfer komutlarını araştır
Kaplayarak yapmak istiyorsan, Bump map, ve tiles`i araştır

https://www.facebook.com/3detasarim - 3dsmaxtr.blogspot.com www.lycinteraktif.com
2012-06-09 10:17:33
  • Erkek
Modellemek bence mantıksızca ufak
TalikaOkan EyüpAvatar

Modellemek bence mantıksızca ufak bir değişiklik yapmak istediğinizde birsürü sorun sonra uzar gider proje kaplamayla gerçekçi sonuçlar alabilirsiniz yeterki kaplamanın inceliklerini araştırın.

- Hiç...
2012-06-09 10:42:14
  • Erkek
Arkadaşlar gerekeni söylemiş, bir
rotfireCemil T.Avatar

Arkadaşlar gerekeni söylemiş, bir cismin gerçekliğini kendin yakalayamıyorsan güzel bir kaplama atarak doğru ışık ayarlarıyla gerçekliği yakalarsın. İnternetten binlerce fayans kaplaması bulabilirsin onlardan birini kullan.

Rotfire
2012-06-09 10:46:06
  • Erkek
öncelikle hepinize çok teşekkürler.

öncelikle hepinize çok teşekkürler.

dediklerinizi denedim daha önce. mesela birisi vrayplane kullanarak tiles denemiş ancak her ne kadar renklendirme ve ışıklandırmayı sağlamışsa da fayans gibi görünmüyor. sadece düz bi zemin var ve üzerindeki objeleri yansıtıyor biraz. yine bir kaç hazır kaplama denedim onlar da aynı sonucu verdi. daha önce zemin için parke tarzı bir materyal bulmuştum onda gayet güzel sonuç almıştım. her ne kadar plane üzerine de olsa yansımalarla, modellenmiş gibi 3 boyutlu görünüm sağlamak kolay oldu. ancak fayans için güzel bir şey bulamadım. o nedenle kaplamayla gerçekçiliği arttırmak yerine modellemeyi düşündüm. ancak bump map için biraz daha araştırma yapmak işime yarar sanırım.

2012-06-09 18:18:03 Edit:2012-06-09 18:21:38
  • Erkek
Bump kullanmadan zaten gerçekçiliği
TalikaOkan EyüpAvatar

Bump kullanmadan zaten gerçekçiliği unutun tabiki dümdüz olur bump map, displace map, normal map bunlar candır :)

- Hiç...
2012-06-09 18:21:09
  • Erkek
vraymaterials.de buradaki fayansları deneyin
TalikaOkan EyüpAvatar

vraymaterials.de buradaki fayansları deneyin birde aradaki farka bakın ama tabiki hazır kullanmaktansa kendi değerlerinizle kendi bilginizle mat. yapmak kalitenizi ortaya koyar.

- Hiç...
2012-06-09 18:22:53
  • Erkek
evet oradakilere göz attım

evet oradakilere göz attım biraz. en iyisi sıfırdan hazırlamak fakat öncelikle hazır materyallerle işin mantığını özümsemek gerekiyor biraz :)

2012-06-09 18:54:32
  • Erkek
Tabi bol hazır material
TalikaOkan EyüpAvatar

Tabi bol hazır material indirip inceleyin niye o değerleri vermiş neye göre değer veriyor azaltınca noluyor filan ...

- Hiç...
2012-06-09 19:09:41
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!