3ds Max : hazır modeller ile ticari.. çalışma olurmu

hazır modeller ile ticari.. çalışma olurmu
DARCEMelik ayAvatar

evet..arkdaşlar örneğin: ticari bir çalışma yapacam. ama hiç model yapamıyorum... sizce hazır modeller kullanarak.. bu iş yürürmü

Eğer sen kralsan geç ordunun başına.. yok eğer ben kralsam sana emir ediyorum GEÇ ORDUNUN BAŞINA :)
2012-05-29 23:59:12
  • Erkek
biz de "lisans" kelimesi

biz de "lisans" kelimesi sanırım sözlüklerimize hiç girmemiş ya da girmyecek bir kelimedir.

İnternetten indirdiğin her bir doküman için yanında lisas ile gelir. Kullanıcı modelini ücretsiz dağıtacağı zaman bile modelini yüklediği sitenin bu konuda lisans yazıları mevcuttur.

Eleman modelini üretir ücretsiz de verir ama lisansta şöyle maddeler olabilir.

Bunu ücretsiz olarak almanızın tek nedeni kendinizi geliştirmektir ticari amaçla kesinlikle kullanılamaz.

Böyle bir madde var ise lisansta elbetteki çalışmalarınıza modeli koyamazsınız NORMALDE

Evet yasal olarak koymamanız gerekir sözleşmeye aykırı ama koyduğunuzda da bunun peşine kim düşüyor. ?

Birisi şikayet edecek, üretici farkedecek şikayet edecek, ya da kamu yararına dava açan savcılar bunu farkedip seni bu işin üstüne gidecek deeee o zaman işte sorunlarla karşılaşırsın.

Sanmıyorum ki bunların peşine düşen vardır. Eleman zaten ücretsiz vermiş. Çokta üstüne düşeceğini zannetmem. Çıkıp birisininde kıl kapmadığı sürece seni şikayet edeceği yok. Savcı senlemi uğraşacak memleketin bin türlü sorunu varken.

Ha şöyle bir durum vardır. Ücretli satılıyordur normalde sen ücretsiz olarak bir yerden indirmişsindir ücretsiz sanıyorsundur. Modelide kullandın diyelim, Yine modeli üretenin farketmesi, birilerinin şikayetçi olması gerekir ki o zaman sorun olsun.

Sonuçta birileri farketmedikçe sorun yaşamazsın. Tamamende kullanacağın modelin lisansı ilede alakalıdır bu.

Ama şöyle bir durum daha vardır. Yazılı olmayan kurallar kanunlar vardır. VİCDAN vardır. EMEK vardır. GÜNAH vardır. İlla birisinin şikayet etmesini beklemeden kendi kendini YEMEK vardır. Zaten bunlar olmasa idi kanunlarla kurallarla hiç bir şey dönmezdi.

Nihayetin de ilk olarak hazır model lisansa sahip mi lisansın da ticari amaçlarla kullanılıp kullanılmayacağına dair bir madde var mı diye bakmak gerekir. Yasak lı bir ibare varsa da ve yine de kullanıyorsan artık şansına biraz da vicdanına kalmış bir meseledir bu. Yoksa bu şekilde hayatını yürüten para kazanan ailesini bu paralarla geçindiren oldukça çok örnek çevremizde mevcut. Sanmıyorum ki kullandıkları hazır modellerin lisansının peşine düşenler olsun. Bir elin parmakları kadardır.

2012-05-30 09:24:25 Edit:2012-05-30 09:29:20
  • Erkek
İnternette aldığın sahnede, Asıl
pescadorserkan toydemir_1985Avatar

İnternette aldığın sahnede, Asıl model haricinde istediğin her şeyi kullan, hiçbir şey olmaz. rengini değiştir kimse anlamaz vs vs vs. Ama ana yapı ile aslan oynama emek hırsızlığı denilen budur.

Ben günde 2-3 proje çizyrm genelde, iş çok napıcam herşeyi tek tek modellicem mi hayr hazır kullanıcam buda yasalsızlık değil... Evermotion zaten bu işin en iyi sitesi.

Dersen ki, İnternette bu model arşivleri bedaya veriliyor, dersler veriliyor, ki burada da veriliyor dersler. Acemiler bunlarıin ufak detayını öğreneip biliyorum diye geçinip piyasa ya yayılıp işin asil kişilerini engelliyor diyorsan tmm haklısın ama lisans hikaye o zaman autodesk, microsoft, adobe bunlar gelsin türkiyeye kök söktürsün o zaman... Adamlar 5-6 milyarlık lisanslı programlar için gelip aramıyor. Bir kaç modelin kullanıp kullanılmadığınımı takip edecek hayır.. Dediğim gibi. Asıl model haricinde Yani dış mekan mesela bina, onu oradan sil o yok kendininkini yap ona benzetme yada iç mekan iç mekanı sen tasarla hazır kullanma ama objeleri kullan hiçbir sıkıntı olmaz...

Bİrde KOnsept yaratıcam, Showroom Sergi açıcam diyorsanız elbet herşeyi tek başınıza oturup modelleyebilirsiniz. Sonra da sitem edebilirsiniz.

Serkan Toydemir
2012-05-30 09:50:46
  • Erkek
iyi de kullandığın modeli

iyi de kullandığın modeli autodesk yapmıyorsa niye gelip seni araştırsın. ? Biz senin benim gibi bir modelcinin modelinden bahsediyoruz. Sonuçta evermotion`da olsa ona model üreten senin benim gibi insanlar. Ben modelimi dağıtırken ticari amaçlarla kullanılabilir diye bir ibare koyuyorsam dağıtım sıramdaki lisansıma varsın insanlar kullansın. Ama sen ya da ben çok dehşet bir model yapmışız adam gelmiş senin modelinin bir parçasını almış rengini değiştirip benim diye de senin sırtından da para kazanıyorsa sen buna razı gelirmisin?

Nihayetinde asıl sahnede ki parçaları kullanman ya da kullanmaman yine kişilerin kabul ettiği lisansdaki maddelere bağlıdır.

İnsanlar böyle işlerin peşine düşmezler bu doğru ama bu bu durumun yasal olduğunu göstermez. Sadece hukuğun çok yavaş ilerlediğini ve mahkemelere verilecek paraya, avukata verilecek paraya , onun için zaman ayırmaya kimsenin razı gelmediğini gösterir. Bürokrasinin çok olduğu yerlerde mahkemeler dahil herşey ağır çalışır. Kanunsuzluklar artar. Hatta burada da çok güzel örneğini görebiliyoruz , herkes yapıyor ben niye yapmıyım, bana göre suç değil diyerek yozlaşma başlar.

2012-05-30 11:00:19
  • Erkek
cevap; iyi de kullandığın modeli
pescadorserkan toydemir_1985Avatar

ehmet06tr

Ben sana katılıyorum. Fakat, ayrıntı açmak istedim.
Demek istediğim, mekanda masa, kütüphane dolap vs vs vs bunları zaten biz kendimiz tasarlıyoruz ki bu vakit almıyor 15 dk lık bir süreç sürüyor. birini modellemek.

Zaten belirttim , iç ve dış mekanda ki ıvır zıvırları ben ele aldım.
ağaçtır arabadır insandır. bunları kast ettim birde arka planları.

Ama ana tema olan. Bİna ve iç mekan yapılarını almak elbette emek hırsızlığı ve bunun önüne kesinlikle geçilmeli.

Ama bu ülkede maalesef yok...

Kime işler bu kuralar koça sabancıya doğana bunların peişene düşerler bizlerin değil...

Sonuçta bana araziyi veriyor araziye kat planı oturtuluyor sonra peyzajı giriyor ee zaten bu senin tasarımın olacak başka yerden örnek alıp ta yapamazsın...

Bu alanda sadece araba insan ağaç vıır zıvır hazır objeleri kullanabilirsin.
Ben bunu demek istedim.

Ben mobilya yada endüstriyel tasarımcısı olsam yada konsep tasarımı yapan birisi olsam, Zaten gelip te başka bi projeyi alıp ta giydiremem. Anlaşılır o zaman... Ama değilim beni hiç ilgilendirmyr..

Ama yeri geldiğinde iç ve dış mekanda mobilya tasarımı yapıyrm.. gardolaptır kütüphanedir mutfak dolabıdır banyo dolabıdır vs vs vs.

Zaten kalkıp ta aa bu modeli yaptırayım demem ki denmemeli zaten...
ben yaparım benim yaptığım olur...

Zaten bina yaparken kalkıp moilya tasarlanmaz. eşyalımı vereceksin... Hayır.. Olursa ayrı yapılır ben çekinmem. Modelleme yaparak başladım bu işe.. Temeli bu çünkü..

Zaten evermotionda benim bildiğim sergilenen iç ve dış mekan modellemeleri gerçekte olan mekanlar...

zaten bir çoğunun varlığını biliyorum...

Bunları alıp düzenlemek olmaz olmamamlı...

Model den kastım dediğim gibi ıvır zıvırların rengi

Ben sadece senin dediğine bir kaç ekleme yaptım...

Birde autodesk, vs vs örneğim tasarım programlarını bedava kullanımı baza alarak söylememdi...modelleme ile ilgili değil di..

Serkan Toydemir
2012-05-30 11:28:05
  • Erkek
arkadaşlar hepinizin oyurmları... uzun
DARCEMelik ayAvatar

arkadaşlar hepinizin oyurmları... uzun uzun yazıları için çok tşk ederim.. ben böle bişi yapmıyorum.. ama ilerde böle bişi olursa diye konuyu açtım

Eğer sen kralsan geç ordunun başına.. yok eğer ben kralsam sana emir ediyorum GEÇ ORDUNUN BAŞINA :)
2012-05-30 13:02:49
  • Erkek
Sketchup kullanabilirsin hazır modeller
Ufuk şenufuk şenAvatar

Sketchup kullanabilirsin hazır modeller açısından, lisans sorunu yaşamazsın.

http://www.ufuksen.com http://www.sketchupturkiye.com/
2012-05-30 13:17:44
  • Erkek
kendine iş ortakları bulmanı
emrebuyukbayram

kendine iş ortakları bulmanı öneririm...

örneğin
bir modeler bularak başlayabilirsin buna...

2012-05-30 15:07:12
Soru bile değil bu! >:(
iletisimnetTürker ERTENAvatar

Ben Melik Ay ve onun durumunda olanlar için yazacağım.

Olmaz kardeşim,yürümeez..Modelleme bilmeden bi haltolmaz.
Kendini rezil edersin.Bak bi daha söylüyorum "Oooooolmaaz...!" 
Buradan birileri olur desin de rahatlayasın.Bunu istiyorsun belki.
Çok uzun hikaye anlatmaya gerek yok.

İlkönce modellemeyi bileceksin. 
Sonra hızlı,pratik iş görmek için hazır modeller kullanabilme hakkını kendinde göreceksin.
Ne işini,ne kendini,ne iş vereni rezil etmeyeceksin. 
Bu işi ADAM gibi öğrenip ortaya çıkacaksın.
Kaçışın yok,kolay bir şey yok.    O Modellemeyi öğreneceksin.
Baktın zor geliyor, BIRAKACAKSIN. 

(Anlamayanlar için not:

Bu bir sert yazı değildir,Net,Anlaşılır,Kıvırmadan yazılmış bir yazıdır.Sadece buradaki şahsa değil,bu tarz düşünen herkes için yazılmıştır.

Şimdi çemkirebilirsiniz.)

Yeni gelen bebeler,biraz saygı yahu...Bana değil,birbirimize...
2012-05-30 15:08:42
  • Erkek
çemkirecek bir şey yok

çemkirecek bir şey yok :) işin özü bu, kısa yoldan ve doğru anlatım.

Modelleme olmadan bu iş olmaz. Lisans olaylarını da geçtik başkasının yaptığı her zaman seni tatmin etmez. Bir yaparsın iki yaparsın üçüncü de aaa bu yapıyor modellemeyi biliyor derler, özel bir model isterler tökezlersin.

2012-05-31 09:34:56
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!