3ds Max : acil animasyon sorunu

acil animasyon sorunu
foduncfoduncAvatar

benm amacm renderla 1 hafta beklemekdense kamerada iken animasyonu başlatmak ve pc nn ekranını kaydetmek Camtasia Studio programıyla,ama kamera görüntüm persfektifdeki hali kadar kaliteli durmuyr,anmasyon başlayınca objelern üstünde parlamalar görüntü bozuklukları oluyr persfektifde çok güzel duruyr kamerada kötü anlatabildmmi ama benm kamerm hareketli ve kamera da iken kaydetmem gerikyr animasyonu,kameranın perspektifdeki hali kadar güzel durmasını nasıl sağlarım.. gerçekden çok lazm yardm edeblrsn çok memnun olurm

2012-05-16 13:23:09
  • Bayan
max de bunun için
emrebuyukbayram

max de bunun için preview var, maya içinde playbast mevcut bu durumu çözecektir...

2012-05-16 13:39:16
animasyonu bu şekildemi teslim
altıneldiventaşkın altınelAvatar

animasyonu bu şekildemi teslim edeceksiniz

http://www.taskinaltinelmimaritasarim.com/
2012-05-16 14:22:40
  • Erkek
Vay anasını,neler oluyor şu
iletisimnetTürker ERTENAvatar

Vay anasını,neler oluyor şu hayat da :)

Yeni gelen bebeler,biraz saygı yahu...Bana değil,birbirimize...
2012-05-16 14:52:16
  • Erkek
..
soneday7Soner ÇakırAvatar

ibret aldım... vrayda animasyon için irmapın ışık haritasını oluşturmanız lazım, nette biraz araştırın detaylı konudur

https://www.facebook.com/3detasarim - 3dsmaxtr.blogspot.com www.lycinteraktif.com
2012-05-16 15:02:23
  • Erkek
30 frame`den 20 frame`e
burocknrollburak beyturAvatar

30 frame`den 20 frame`e dusurursen animasyon degil slide show olur :) asagidaki linkte kamera animasyonu Turkce olarak anlatilmis. Izle ve uygula, render mutlaka uzun surecektir ama sonuctaki farka deger.

Montreal - Canada www.cgframe.com
2012-05-16 21:32:03
  • Erkek
sinema filmlerinde saniyede gecen
EgeYEge

sinema filmlerinde saniyede gecen kare sayisi 24
pal sistemlerde 25
ntsc sistemlerde 29.97 dir
Burak Beyin yorumuna gore sinema filmlerini neredeyse slaytshow tadinda mi izliyoruz? Ayrica niye 30 kare? 30 kareden 20 kareye dusunce farketmeyecek sey nedir? Animasyonu hangi kamre sayisinda basladiysaniz o kare sayisinda devam etmeniz ya da sonra degistirirseniz karelerinizi tekrar ayarlamaniz gerekir yoksa carli caplin tadinda anime gorursunuz, Sizce carli caplin filmleri niye oyle hizligibi bir gariptir? Bunu bir arastirin derim,insanlari yonlendirirken daha bilgili sekilde yonlendirmekte yarar var...Eger farketmez ise saniyede 25 kare gecen bir sahnedeki karakter animasyonu 30 kare seklinde oynatalim, bucuklu karelere gelen keylerle mucadele edelim vs vs...Cok farkeder o yuzden... fazla kare saysi idaha akiskan goruntu mu yapar? O zmaan dunya standartlari niye 5000frame degil saniyede! ? Siz turkiye de yasiyorsunuz ve Turkiye de 25 kare gecer ,30 kare denen default ayar 29,97 amerika ayaridir yani NTSC.
Siz animasyon yapacaksaniz 25 kare iyidir, onizleme icin maxin preview kismini kullanin render almak cok mantikli degil vakit kaybi.
Insan goz 15 kareye kadar goruntuyu akiskan olarak gorebilir 15 karenin altina dusmediginiz surece bir sikinti olmaz

iyi calismalar
Ege Y.

2012-05-16 22:41:53 Edit:2012-05-16 22:51:38
  • Erkek
Yukarida zaten belirttim minimum
EgeYEge

Yukarida zaten belirttim minimum kabul goren hiz 15 frame!!! Sedat Bey , ben size diyorum ki! 30 saniyelik(29,97)lik bir animasyonu 20 yaptiginizda, Carli Caplin gibi garip bir sey olur(dogal akiskanligini goremnize imka yoktur)olur...ortada ornek var ,deneyin gorun burda garip kaciyor hala israr etmeniz anlamsiz olmus ,eger siz yaptiginizda sorun yasamadiginizi dusunuyorsaniz ulusal ve uluslarasi hicbir is yapmadiginizi dusunddugumdendir!Goze takilmama sorunu deigl burda, yaptiginiz animasyonun dogal akisi icinde goremeyeceginizdir umarim anlasilabilmistir bence bunu siz deneyip gorun ya da acin bir carli caplin filmini 29.97 ve/veya 24 karenin 25 karelik bir tvde nasil gozuktugunu bir gorun...bir karelik farkin bile nelere yol actigini gorursunuz! Ya da 30 karede yapilmis bir karkater animasyonu maya ve ya maxte bir 25 karede onizlemeli izleyin ozaman farkeder mi farketmez mi goreceksiniz! Burda en saglikli onizleme render seklinde kare sayisi dusurme degil, onizleme saniyede kac kare ise o sekilde izlemektir, tabi burdaki israrim profesyonel isler ve karkater animasyon gibi komplike animeler icin,diger turlu 2 karede bir onizleme hesabi gibi (yine sabit kare sayinizli animasyonla) cozum saglayabilirsiniz, ama orjinal karenizi degistirip animasyon almak profesyonel isler icin(ulusal ve uluslarasi is yapanlar icin) inanilmaz yaniltici sonuclar vermektedir.

Iyi calislamalar
Ege Y.

2012-05-16 23:26:47 Edit:2012-05-16 23:31:50
  • Erkek
preview maxte ya
EgeYEge

preview maxte ya da mayada playblast... bu iki toolun amacida zaten o 4 gunu cekmemek icin yapilmis olmasidir...

Eger o toollarin ayarlarini acarsaniz
maxte: nelerin preview a ekleneecegi(obje ,isik,parrtikul..vs), cozunurluk saniyede gecen kare sayisi gibi ozellikleri isaretleyerek secebilir previewin hespalanma islemini kontrol edebilirsiniz

mayada: playblast ile daha sinirlida olsa bu islemleri yapaiblirsiniz(maya viewportta ne varsa onu alir, viewport show ayarlarindan istemediginiz elementleri kapatark o skeilde sinirlayabilirsiniz

Iyi calismalar
Ege Y.

2012-05-16 23:59:43 Edit:2012-05-17 00:12:40
  • Erkek
bu konuda goremedim,uzgunum bol
EgeYEge

bu konuda zaten Emre Bey soylemis dikakt etmemissiniz baska sayfalara gitmeye gerek yok!Uzerine 30 kareyi 20 kaeye dusur gibi yazdiginiz icin cevap yazdim ayrica 20 kare slide show olur diye yazildigi icin yazdim.Yoksa cevabi verilmis bir konunun yanlsi yonlendirmeye gitmesini engellemek icin yazdim,uzgunum bol vaktim yok tum forumu arayip nerde ne soylenmisi bulmak adina ,ben bu konu altinda gordugum hatali yazilara istinaden yazdim(baska yerde yazdiginizdan ziyade burda zaten var cevabi!), eger soyledginiz seyin ne ise yaradigini bilseydiniz 30 kare 20 kareye dusur gibi ,deneyin gorun gibi yorumlar yazdiysaniz demekki o toolun gercekten ne ise yaradigini mantik olarak anlamamissiniz, teknik olarak anlamissiniz.Bu kucuk paylasimlarimizla bunu da ogrenmis oldunuz.

Iyi calismalar
Ege Y.

2012-05-17 00:25:14 Edit:2012-05-17 00:35:05
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!