V-Ray : gtx 780 6gb ekran kartı ile hızlı render

gtx 780 6gb ekran kartı ile hızlı render

Selam arkadaşlar. Render süresini kısaltmak ve daha kaliteli render alabilmek için nVidia g-force gtx780 6gb ekran kartı aldım. Pc`min ram`ini 8gb`dan 24 gb`a çıkarttım. Ancak render süresinde hiçbir değişme olmadı. Yaklaşık iki saatte aldığım render yine aynı sürede bitiyor. 2 gündür internette araştırıyorum. Vray RT kullanılması gerektiğini okudum. Onu da denedim. Oluşturduğum sahneleri RT`de almaya çalıştım. Evet hızlanıyor ama bazı materiallerde sorun çıkıyor. Vray materialde diffuse atadığım bitmaplerden cropladıklarımı kabul etmiyor. (croplanmamış olarak tanıyor) Bu arada 3dmax 2013 ve vray 2.30 kullanıyorum. Bir yöntem söyleyecek olan var mı? RT olmadan vray adv ile daha hızlı render nasıl alınır?

2014-12-11 16:56:00
  • Bayan
VRAY RT önizleme içindir.
halkaFurkan YILMAZ

VRAY RT önizleme içindir.

Vray gibi işlemciye yüklenen yazılımlarda ekran kartının render hızına en ufak etkisi yoktur. Bunu bizzat kendim test ettim dahili ekran kartı ve gtx 970 ekran kartı ile.

Ekran kartını yeni almışsan eğer 6gb lık ram`e ihtiyacın yoksa ben direk iade etmeni tavsiye ederim. GTX 970- GTX 980 yeni ve hızlı ram miktarları da 4gb.

Ekran kartını renderi hızlandırmak amacıyla kullanmak istersenizde render motorunuzu değiştirebilirsiniz.

Başka bir renderi hızlandırma yöntemide vray 3.0 kullanmak olacaktır.

www.furkanyz.com
2014-12-11 18:55:58
  • Erkek
selamlar ; 3dsmax
mustfa25mustafa canAvatar

selamlar ;

3dsmax 2015 versiyonuna geçin.
vray 3.0.7 (son sürüm) kullanın
embree açık şekilde render alır iseniz eminim render süresinde düşüş olucaktır.

iyi çalışmalar

windows 10 pro 64-bit (monster abra a7 v3.1) 8 gb ram (1600 mhz) i7 4710MQ 2.50 ghz 120 gb ssd 1 tb hdd nvidia gtx 860m 2gb -128 bit
2014-12-12 00:11:46
  • Erkek
Forumda bu konu cok
EvrenEvren DincgilAvatar

Forumda bu konu cok tartisildi.

Halka hatirlar :)

GPU render ile yanlis sonuclar elde edersin (simdilik)
Arti GPU CPU`dan hizli degil (simdilik)

Kendin test et butun GPU destekli render motorlarinda
Test et hepsinde bir GPU render birde CPU render ciktisi al ve aralarindaki farklara bak.

Ne demek istedigimi anlayacaksin :)

2014-12-12 06:16:02
  • Erkek
Belki bi butonu vardır
uchiha

Belki bi butonu vardır ama RT renderda biçok şey gözükmez mesela map oynamaları ve proxy lerin.. Ama dandik işlerine küçük ölçekte çıktı alınacaksa A4 A3 gibi RT yi yapıştırdır gitsin.

2014-12-12 08:57:52
Ekran kartının 6 gb
bermanErman B

Ekran kartının 6 gb olmasının en önemli etkisi sahnede yüksek polygonda çok rahat çalışman. Benimde fikrim eğer sorunun render hızı ise, geri iade etmen. vray 3.0 geçebilirsin en az %20 hızlanıyor ve işlemciyi yenileyebilirsin.

4930K - GTX 780 - 32GB - 3dsmax 2014 - Vray 3.6
2014-12-12 10:01:42
  • Erkek
Gpu ve render
johonwayniMehmet KALAMANAvatar

Kılasik render enginelerin çoğunda gpu render mevcut artık
Nextlimitin maxwelli bile alpha olarak bu iş üstünde

Render için günümüzde önemli olan 2 unsur var
Hızlı ram ve hızlı cpu

Ramin render süresine voxeling (kimi render enginelerde preparing vs yazar) işlemi sırasında gözle görülür bir farkı var 800mhz ram ile 2400 mhz ram arasında 60snlik işlemde 800mhz rama göre 30-40 sn fark atar ve gı chace maplar photon map vs hepsi ramlardan geçeceği için büyük olmasınında katkısı olacaktır ondan sonra iş cpu`ya kalır raytrace mantığıyla render alan enginelerde nekadar çok toplam ghz okadar hızlı olacaktır az önce bastettiğim chace olaylarınada cpu renderi hesaplamak için milyonlarca defa okuyup algoritmasını devam ettirir şu an revajta olan algoritma intelin geliştirdiği ve şimdilik bildiğim kadaryla Cinema 4D pysical render ve Vrary 3.0da olan embree bazı sahnelerde süre olarak aynı sistemde (ram anakart cpu vs)%300 avantaj sağlamakta

gelelim gpu renderin hızına gpu`lar hala yavaş ama standart bir pcye bile 2gpu ekleyip melez bir render engine (arion gibi)kullanarak cpu+gpu çalıştırarak inanılmaz sürelereerişilebilir ama ne yazıkki memlekette bilgisayar bileşenleri tr kuruna ve vergilere gelince fiyatlar uçuyor fiyat/performans olarak düşününce pahalı olmakta
Sonuç olarak gpu render hem pahalı hemde henüz istenilen düzeyde değil
Gpu nasıl yavaş videolara bakalım dersek buyrun bakın en aşağı 4 ekran kartını sli yapıyorlar umarım durumu izah edebildim

©Mehmet KALAMAN | DXF
2014-12-12 19:03:57
  • Erkek
CPU render ya da

CPU render ya da GPU render almak nasıl oluyor? Nereden ayarlanıyor?

2014-12-13 18:17:26
  • Bayan
GPU Render ve güzelliği
MustafaKAYAMustafa KAYA

https://www.myline.be/

2014-12-15 15:30:40
  • Erkek
vray de gpu render
numannumanNuman KalyoncuoğluAvatar

vray de gpu render daha ca oturmadıç vray kullanıyorsanız daha erken. bu arada serdar bey vray rt de geometry bölümündeki proxy bölümünü işaretlerseniz vray rt de proxylerde çıkıyor :)

www.nmn.com.tr
2014-12-15 22:46:47
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!