Genel Konular : Youtube ve Telif sorusu

Youtube ve Telif sorusu
drekonNecmi DemirkeserAvatarDükkan sahibi

Youtube hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi ?

1- bir şarkıyı parodi diyerek kullanmak telif hakkına girer mi ?

örnek:
Aleyna Tilki Sen Olsan Bari PARODİ
https://www.youtube.com/watch?v=gP1V4FXVXBg

Şarkı çok benziyor, acaba sıfırdan müzik mi çekmişler, ama çok benziyor !

yabancılarda olması mümkün mesele "rihanna shakira parody" isimli bir video var.

Bizdekiler çok daha sıkı kontrol eder sanırsam.
yolunu bulursam Tarkan`ın "Yolla" isimli klibi ile çok hoş bir parody fikrim var.


www.necmi.me - Oyun Kurucu
2017-09-27 21:48:52
 • Offline
 • Erkek
Bu, eser sahibinin seninle

Bu, eser sahibinin seninle uğraşmak isteyip istemediğine göre değişir ve kesin kanunları yoktur.

Ancak parodi işi Birleşik Devletler gibi gelişmiş ülkelerde büyük oranda ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilir. Devasa tv şovları ve şarkılar sahiplerinden izin alınmadan "adil kullanım" ve "ifade özgürlüğü" kapsamında parodileştirilebilir, açık açık marka ismi verilerek dalga geçilebilir.

Ancak ifade özgürlüğünün sınırlarını fazlaca zorlamamak esastır. Dalganı geçersin ama markası yada şarkısı üzerinden adama hırlayamazsın. Zira adam mahkemeye gider ve şakayı kakaya çevirebilir. Zorlarsa yapar.

Youtube da Birleşik Devletler yasalarını umursadığına göre büyük ihtimalle oradan buraya bir sorun yansımaz. Ancak yarattığın yeni ürünün (parodi şarkı) çapına göre telifli eserin buradaki sahibiyle papaz olabilirsin.

Bunun aslında Youtube yasalarıyla değil doğrudan Amerikan Telif yasalarıyla ilgisi var. Herhangi bir telif yasasını ihlal etmediğiniz halde Youtube sizi kısıtlıyorsa mahkemeye verebilirsiniz.


2017-09-27 22:14:09
 • Offline
 • Erkek
hehe
drekonNecmi DemirkeserAvatarDükkan sahibi

Teşekkürler Hunturk.

Title olarak büyük harflerle "PARODİ" yazmaları bu anlama geliyor sanırım.

anlamadığım bu çocuk yüzlerce video yapmış ve açık saçık adı ortada. birileri dava açar diyecem ama dava 3 yıl süreceğine göre. videoyu iki yıl sonra "cahilliğime verin" diyip silse yeter sanırım. smiley 21


www.necmi.me - Oyun Kurucu
2017-09-27 22:19:10
 • Offline
 • Erkek
Telif
eraHalis ÖZTÜRKAvatar

Youtube un telifli içerikleri koruma politikasına göre telif ihlali bulunduğunda;

 

1- İçeriği yayınlayana uyarı yapılıyor, içeriğin kaldırması isteniyor.

2- Eğer içerikten para kazanılıyorsa içerikteki müziği kaldırtmayıp gelirin eser sahibine aktarılacağına dair bildirim yapılıp içeriğe karışılmıyor.

 

Tabi hukusal açıdan açıklar çok fazla olduğundan PARODİ HESAP ya da PAYLAŞIMLARLA bir çok kişi işi kotarabiliyor. Aslında parodi hesap olmasa bile olsa müzik eserlerinde belli bir oranda benzerlik kabul edildiğinden bir çok telifli eseri ihlal etmek çok kolay.

Linktekine baktım, A. Tilkinin şarkısını da dayanabildiğim kadar dinledim. Parodici olan yutubır para kazanmanın yolunu bulmuş birisi. Kaba tabirle boş beleş işler. Fikrimce, bu tür işler eleştirme ya da reklam ve pazarlama (eser sahibi lehine) maksadı dışında yapıldığında fikir ve ifade özgürlüğü kapsamına girmemeli. Günümüz deyimiyle VİRAL çalışma...Örneğin STOLK isimli kanalın işleri eleştirel düzeydedir ve zaman zaman eserleri 3-5 sn kadar kullanmaktadır.

"PARODİ PAYLAŞIM" olduğundan Huntürk'ün dediği gibi eğer eserin asıl sahibi parodiciyle uğraşmak isterse uğraşabilir ama telif hakkı üzerinden dava açamaz. Ama yine de geliri kendi üzerine geçirtebilir diye düşünüyorum. Yanlış bilmiyorsam 30 sn kuralı diye bir kural var ve ihlale girmiyor ama bu paylaşım 3 dakika sürüyor.


Düzgün Türkçe ile konuşmak hiç de zor değil.
2017-09-28 12:45:58
 • Offline
 • Erkek
Müzik ve melodi telifiyle

Müzik ve melodi telifiyle ilgili en beğendiğim video.Başındaki müziği dinleyin :) https://youtu.be/Ela37pwKsmY
Bunun dışında dalga geçilmesi ile ilgili hakaret içeren sözler ülkemizde yasak iyikide yasak ama uyan yok.Zaten Necminin öyle birşey yapmayacağı kesin.Parodi olayı ise eskiden korkunç bir film serisi vardı ne güzel günlerdi onlar şimdi varsa yoksa terör.Birde sihirbazlik okulunda bir türk filminin harry potterı taklik ettiği gerekçesiyle yayından kaldırıldığını hatırlatmak isterim.


2017-09-28 15:15:58
 • Offline
 • Erkek
Yani uzun lafın kısası

Yani uzun lafın kısası kişiye hakaret yoksa ve kullanılan materyalleden para kazanilmiyorsa sanırım ortada bir hak hukukta olmaz.


2017-09-28 15:17:03
 • Offline
 • Erkek
para
drekonNecmi DemirkeserAvatarDükkan sahibi

Gerçi para kazanmıyor diyelim. O video sayesinde diğer videoları da hit alıyor. her türlü faydalanıyor. smiley 3

Seke < Parodi sinema filmler diyince "Uçak" ve "sapsız-sanık" serisi efsaneydi. Yeni nesil filmlerden ise "Superhero Movie" favorimdir :)) ..nerde o eski güzel günler. dalga geçmenin bile bir kalitesi vardı.


www.necmi.me - Oyun Kurucu
2017-09-28 20:47:39
 • Offline
 • Erkek