Bilgisayar Donanım : QUADRO K5000 viewport sorunu

QUADRO K5000 viewport sorunu
djredstarHAKAN YILDIZAvatar

Arkadaşlar merhaba,
Donanım konsunda geçerli bilgiye sahip arkadaşların bilgisine ihtiyacım var yardımcı olurlarsa sevinirim.
Özellikle yüksek polygonlu sahnelerle çalışıyorum.Modelleme yaparkende proxy railclone vs gibi kısıtlama ve ek uğraş gerektiren işlere girmeden çalışmak istiyorum.Bunun içinde tavsiye üzerine quadro k5000 aldım.
Evet bir miktar rahatlama oldu ama daha önce saphire vapor-x hd 4870 diye bir kart kullanıyordum.Genelde kartlar çok polygonlu bir objede değilde çok ploygonlu ve çok sayıda obje olduğunda şişiyorlardı bizde bir sphere çizip onu 128 edge e çıkarıp bundan da yuzlerce kopyalayıp sahneyi 40-50 milyon polygona çıkarıp viewportu test ederdik.o kartla quadro arasında ne kadar fark var derseniz neredeyse hiç desem yeridir. biri 500 tl biri 5000 tl şimdi quadro vs oyun kartları tartışmasını alevlendirmek gibi bir niyetim yok.
Zira forumlarda yıllardır bunun kavgası yapılıyor.Benim derdim şu;
Bir projem var 35 dönüm öncelikle araziyi planenin polygon sayısını yukseltip edit poly push pull yontemiyle modelledim.Ancak bu sırada 2-3 milyon ploygonda olan plane i bile çevirirken donmalar takılmalar yaşadım.
sonrasında 21 tane blok var herbiri 7-8 milyon mecbur proxy yapmam gerekti bir blogu attachlamaya kalktım.:))
sadece attach bir gün sürdü üzerindeki tüm detaylarla bina duvar balkon çiçeklikler söveler çatı vs vs..
sonrasında bina 7-8 milyon polygon oldu bir yerde hata yaptıgımı farkedip sadece balkon silmelerinin kalınlığını değiştirmek istedim attach lanmış 7-8 milyon polygona ulaşmış bir binanın element modunda 12 tane parçasını seçmekte 4 saat sürdü:(( bir parçaya tıklayıp 4-5 dk bekledim sahne dönmüyor donuyor kasılıyor vs.
Şimdi sormak istediğim viewportta bu şekilde yüksek polygonlu sahnelerde performansından çok memnun olduğunuz bir kart tavsiyesi var mıdır.?
Yada izlediğiniz farklı bir yöntem var mıdır bu tarz büyük ölçekli konut projeleri yapan üstadlara sesleniyorum.
Bilgilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler herkese kolay gelsin.

2015-04-11 12:43:37
  • Erkek
{islemler}
Kıçımızı yırtıyoz max kullanıyorsanız
Serdar_YAZlClSerdar YAZICIAvatar

Kıçımızı yırtıyoz max kullanıyorsanız quadro almayın diye quadronun modası max 2012 ile bitti anlayın artık şunu.
Autodesk kaç yıldır viewport performansını arttırmak için AMD ile çalışıyor quadro iyi performans vereceksede AMD tarafından kısıtlanıyordur.
Tavsiyem kart ı iade edip amd Firepro serisi bir kart alman yada git 8 gb lık bir tane vapor-X kart al quadrodan kat ve kat iyi performans verecektir.

yazicifx@gmail.com
2015-04-11 13:15:05
  • Erkek
{islemler}
sakin serdar kardeşim, Bilgi
djredstarHAKAN YILDIZAvatar

sakin serdar kardeşim,
Bilgi ve birkimini farklı bir aktarım üslubun var,
Eğer bir tavsiyen yada desteğin olacaksa uygun bir dille seve seve kabul ederim.
Ama sanırım yaşımın 40 olası itibari ile bu tarz yorumlar kulağa pek hoş gelmiyor.
Bu şekilde bir bilgi vereceğine hiç yazmasaydın keşke...

2015-04-11 13:30:48
  • Erkek
{islemler}
Evet yorumuma baktımda tepki
Serdar_YAZlClSerdar YAZICIAvatar

Evet yorumuma baktımda tepki fazla olmuş ama bu konu kaç kere açıldı kaç kere yazdık hala gidip quadro alanlar var. ben hiç yapmadığım bir şey yapıp ekran goruntusu nu videoya çekip nete attım, millet görsün diye.
Ama hala quadro aşkı var nedense. bide hala savunanlar var anlamış değilim o savunan arkadaşlara video çekte at dedimmi nedense hepsi sus pus oluyor işleri çıkıyor bir insan niye böyle saçma bir şey için ısrarcı olur onuda anlamış değilim.

yazicifx@gmail.com
2015-04-11 15:06:23
  • Erkek
{islemler}
Hakan Bey vaktiyle k5000
sadrazam3xcelal siverekliAvatar

Hakan Bey vaktiyle k5000 ile Radeon HD 6870 kartını test ettim. Yaklaşık 30 milyon 70 milyon 100 milyon ve 220 milyon poligonlarda 6870 k5000 i 2 ye katladı. Amaç yüksek poligonlarda verimli çalışma ise quadro ya yaklaşmayın. Ama solidworks proengineer gibi mühendislik programları kullanacaksanız o zaman durum değişir. Size önerim direct x 12 desteği olan amd kartlara yönelin. Windows 10 direct x 12 desteği olan bir işletim sistemi ve 1-2 aya gelir. Direct x 12 ile programların 1 den fazla ekran kartını kullanmaları kolaylaşacak gibi görünüyor. Yazılım firmalarının yapması gereken direct x12 nin nimetlerini kullanmak. Autodesk geri kalan ayarlamaları yaparsa max viewportta 2-3-4 ya da daha fazla ekran kartının fps karşılığını alabileceğiz. 1-2 ay içinde amd r9 390x kartı çıkacak. 390x zaten iyi bir performans verir. Anakartınız crossfire ı destekliyorsa ilerde aynı ekran kartından 1-2 tane daha alırsınız. Muhtemelen max viewportta performansınız tavan yapar.

2015-04-11 16:29:39
  • Erkek
{islemler}
Ama bekleyemem diyorsanız crossfire

Ama bekleyemem diyorsanız crossfire destekli bir anakart ile 1 adet r9 290x ile başlayabilirsiniz.(290x in direct x 12 desteğinin olduğu söyleniyor.)

2015-04-11 16:30:49
  • Erkek
{islemler}
hsndmrl
hsndmrlhasan demirelAvatar

ben kasa toplattım nvidia nın marsus gtx 760x2 ekran kartını aldım benim bildiğim sahnedeki performansı ram belirler param kısıtlı olduğu için ram bir tane taktırdım ilerde takviye yapacam inş 8 gb ram var bilgisayarımda 15 milyon poligonda kuş gibi çalışıyorum

0532-720-86-90
2015-04-11 16:49:46
  • Erkek
{islemler}
Sahnedeki performansı 1. derecede

Sahnedeki performansı 1. derecede ekran kartı belirler. Eğer sistemin ram i düşükse sahne değil hiçbir yerde performans alamazsın. Sahne performansı değil bazı durumlarda dosyanın kendisini dahi açılmaz pc ram düşük olursa. Bir arabanın hızını nasıl motor belirliyorsa sahne performansını da ekran kartı belirler. Ama gelip arabanın hızını teker belirler derseniz olmaz. Tabi şunu unutmamak lazım eğer teker olmazsa hızdan bahsedilmez. Bilmem anlatabildim mi.

2015-04-11 17:52:08
  • Erkek
{islemler}
Hasan bey vaktiyle bende

Hasan bey vaktiyle bende bu ikileme düşmüştüm. Sırf tdp değeri ve iray yüzünden gtx 780 aldım. Ama şimdiki aklım olsa 290x ya da 390x den şaşmazdım.

2015-04-11 17:53:39
  • Erkek
{islemler}
gtx 760 direct

gtx 760 direct x 11 destekliyor. Ondan iyi bir seçim değil. Biraz Google a gözatarsanız bayağı veri var direct x 12 hakkında. İddialara göre devrim niteliğinde olacakmış. Bana biraz abartı gibi geliyor ama görücez birlikte.

2015-04-11 17:55:42
  • Erkek
{islemler}

Kapalı

Bir yıldan uzun süre geçtiği için konu otomatik olarak kapatılmıştır !