Bilgisayar Donanım : H110 fan sesi

H110 fan sesi
erhanafsarogluErhan Afşaroğlu

CPU ne zaman %50 nin üzerinde çalışsa,H110 cpu soğutucu fanlarından garip bir tıkırtılı bir ses geliyor. %50 nin altında da standart dönmeye devam ediyor. Rpm lerini bilmiyorum çünkü corsair software`ı anlamadığım bir şekilde bu fanları görmüyor. ama görevlerini yerine getiriyorlar. cpu sıcaklığı 30-max. 40 derece arasında değişiyor %100 kullanımda.

Bu fan sesinin herhangi bir çözümünü bilen var mı?

çözümü yoksa fan önerisi? (bu arada tıkırtı pompa tarafından gelmiyor.)

2015-02-04 13:11:05
  • Erkek
{islemler}
Merhaba, H110 4 aydır
murataksay

Merhaba, H110 4 aydır kullanıyorum yeni bilgisayarım ile.
%100 de bile sessiz çalışıyor. Tıkırtı sesini hiç duymadım. Pompanın gücünü nereye bağladın?

2015-02-04 13:57:41
{islemler}
aynısorun bendede var genel

aynısorun bendede var genel bi sıkıntı var sanırım yabancı forumlarda NOCTUA NF-A14 fan tavsiye ediyorlar.

2015-02-04 14:00:42
  • Erkek
{islemler}
Bende de h110 var,
halkaFurkan YILMAZ

Bende de h110 var, oc yapmazsam hiç ses yapmyacak şekilde optimize edebiliyorum. Sabertooth anakart üzerinden ayarlıyorum. Oc de gürültüye ihyiyaç duyuyor

www.furkanyz.com
2015-02-04 14:11:45
  • Erkek
  • http://furkanyz.com
{islemler}
murat bey, tomshardware gibi

murat bey, tomshardware gibi sitelerde de,bluewhisper in da dediği gibi genel bir sorun olarak görünüyor.düşeş çıkıyor bazen. corsair af140 ve noctua nın fanlarını tavsiye ediyorlar.

fanların gücü ankart'ın (x99-deluxxe) extension fan bölümüne takılmış. pompanın gücü de direkt anakarta bağlanmıştır. sorun nerede tam çözemedim.software acaba extension kartı mı tanımıyor.emin değilim.

Furkan bey oc'yi geçtim.normal %50 nin üstünde  o tıkırtılı sesi çıkarmaya başlıyor. ingilizce olarak arattığımızda, h110 fan rattling sound problemi olarak geçiyor.

2015-02-04 16:09:07
  • Erkek
{islemler}
Fanlara ısınmaya göre devir
halkaFurkan YILMAZ

Fanlara ısınmaya göre devir grafiği çizebilirseniz problem olmayacaktır. Default ayarlarda saçma hızlarda dönüyor çünkü. Speedfan gibi bulabileceğiniz tüm programları deneyin bence, ben anakart yazılımlarını kullanıyorum, corsairlinkten memmnun kalmadım.

www.furkanyz.com
2015-02-04 16:50:02
  • Erkek
  • http://furkanyz.com
{islemler}
Erhan: Benim PC 3.0
murataksay

Erhan: Benim PC 3.0 `den 4.4`e OC yapılmış durumda. Ve 3dsmaxda 1 saatlik %100 render`da bile öyle bir ses duymuyorum. Kasa hemen yanımda duruyor. Internetten araştırmalarıma göre Pombayı direk ara kablo ile Güç Kaynağına bağladım. Fanları CPU ve CPU_opt ye bağladım.

https://www.youtube.com/watch?v=7ehrCMVgRwg

Burdaki gibi bir ses olmuyor. Yorumlardan vidaların arasına plastik destek koyduğun zaman problemin çözüldüğünü yazmışlar. Umarım öyle basit bişeyler çözülüyordur.

not: Bide tam emin olmamakla birlikde radyatör üstte, fanlar altta olacak şekilde kuranlarda var galiba? o şekilde problem çözülür belki?

2015-02-04 17:08:32 Edit:2015-02-04 17:15:08
{islemler}
Ben de H110 serisi
OrionAhmet KARKAÇ

Ben de H110 serisi kullanıyorum ve aynı tıkırtı sorunu bende de var. Bu sorun soğutucunun fanlarının birinden kaynaklanıyor. Hızlı çalışmasının yanında bilgisayar başlarken eğer fanlar yüksek seviyede çalışıyorsa ilk çalışmasında da aynı ses geliyor. Sorunun çözümü af 140 serisi fanlar olabilir ancak üzerindeki fabrikasyon fanlarla sesi yalnızca azaltabilirsiniz.
Furkan bey ve Murat beyin dediklerine katılıyorum. Isınmaya göre ayarlayıp devri mümkün olduğunca azaltabilirsiniz, fanlar havayı radyatörden alıp dışarı atıyorsa önce fanlardan radyatöre girip sonra dışarı çıkmasını da sağlayabilirsiniz. Ancak bu değişim size yaklaşık 2-4 derece kadar bir ısınma farkıyla geri dönecektir.

2015-02-04 23:48:38
  • Erkek
{islemler}
Dün gece anakartın yazılımını

Dün gece anakartın yazılımını indirip (asus dual intelligent processors 5) fanları tanıttım. Dün söylediğim fan extension card`da da ayrı ayrı fanları tanıttım.artık program bütün fanlarımı görüyor.

h110 üzerindeki fanları da, cpu 30 derece civarında %80-%90rpm ile , 50derecenin üzerindeyken de %100 ile çalışacak şekilde ayarladım. şu an 1070rpm civarı çalışıyor render alırken. sıcaklık da 33-35 derece civarı.o tıkırtılı sesi de full çalışmadığı için de yapmıyor.

%100 çalışmaması her seferinde, sizce bir sıkıntı yaratır mı?

2015-02-05 10:16:33
  • Erkek
{islemler}

Kapalı

Bir yıldan uzun süre geçtiği için konu otomatik olarak kapatılmıştır !