Bilgisayar Donanım : 3d max için 16000 tl. toplama pc. almayı planlıyorum.. lütfen cı olurmusunuz

Donanımda temel bileşenler belli
okitoErdem TürkoğluAvatar

Donanımda temel bileşenler belli aslında...

1- Güç kaynağı
Çok göz önüne alınmasa da aslında bilgisayarın en önemli bileşeni. Tüm sisteminizi besleyen ve voltaj dalgalanmalarını üzerine çeken yani her şeyi emanet ettiğiniz parça. Bu konuda kullandığım markalardan en memnun kaldıklarım Silver Stone ve FSP oldu. Hatta FSP verimlilik ve sessizlik açısından bir tık önde. Gold sertifikalı bir güç kaynağını mevcut bütçeniz kaldırır.

2 - Anakart
Modelleme ve render işi yapacaksanız güç kaynağından sonra en önemli parça. Donanımınızı güçlendirmek istediğinizde yeterli slot imkanı sağlayan, 4 kanal bellek mimarisini destekleyen (8 slot ram takılabilen) VRM`leri kuvvetli japon kapasitörlü ve mosfet barındıran (yük altında performansı kararlı) anakartları tercih edin. Asus - Gigabyte ve Asrock önerimdir. M2 sata desteği varsa yeni nesil M2 SSD`ler ile en üst düzey yazma okuma performansı verir.

3- İşlemci
İşlemciyi detaylandırmaya gerek yok. AMD Zen serisi ile hem mikrokodlarda hem de işlem hacminde büyük atılım yaptı. Intel hayranı değilim ama grafik işlerinde özellikle de 3 boyutlu grafiklerde geri kalan bileşenler ve yazılımları ile tam entregre çalışması render işi için bir adım öne geçiyor. Güncel işlemciler içinde intel serisinin Core i7 6900k dışında kalanlar oyuncu bilgisayarları için uygun. 5000 TL civarı işlemciye vermek bütçenizi sarsar ise RyZen 1800x de aynı performansı sağlayacaktır.

4- CPU Soğutucu
Render sırasında işlemcinin performansının düşmemesi için 55 derecelerin üzerine çıkmaması hayati önem taşıyor. 60 ve üzeri hem performans hem kullanım ömrü açısından işlemciyi buduyor. Sıvı soğutucu için Corsair H serisi sıvı soğutma, Cooler Master Hyper serisi kule tipi hava soğutmada performanslı ve sessiz ürünler.

4- Bellek (RAM)
Çizim sırasında ve renderın ilk hesaplamalarında ram en önemli parça Özellikle 4K render alacaksanız 16GB üzeri bellek ile beslemelisiniz bilgisayarı.

5- Depolama Alanı (HDD / SSD)
Yedek diskiniz için ne istiyorsanız onu alın ama işletim sisteminizi kuracağınız depolama ünitesi kesinlikle ssd olsun. M2 SSD`ye bütçeniz yeterse min 256gb Samsung Evo SSD alıp windows boot süresi, 3Ds Max açılışı ve çalışma esnasındaki otomatik kayıt sürelerini saniyeler boyutuna indirirsiniz.

Geri kalan donanımları yukarıda saydıklarıma maksimum bütçe ayırarak düşünün derim.

Şimdiden yeni sisteminizin hayırlı olmasını dilerim.

2x Intel Xeon E5-2670 Asus GTX 980ti 32GB RAM
2017-07-01 15:17:52
  • Erkek
{islemler}
mustafa bey
cassiusmehmet eşiyokAvatar

başınız sağolsun mustafa bey..

2017-07-01 16:20:17
  • Erkek
{islemler}
render hatası?

pc geldi arkadaşlar ama kullanamıyorum.. 2015 ve 2017 max ve vray3.20 ve 3.40.01 ve 03 kurdurdum ancak render tuşuna basıp render aldığımda render sonucunda simsiyah bir ekran ile karşılaşıyorum.. bir türlü çözemedik sorunu.. acaba bu şekilde bir sorun ile karşılaşanınız var mı? yardımcı olabilirmisiniz? bilgisayarcı da çözüm bulamıyor olaya..

2017-07-01 16:25:39
  • Erkek
{islemler}
Dosya çok büyük ve
okitoErdem TürkoğluAvatar

Customize > Custom UI and Default Switcher menüsünden Max Vray`i seçin.

Render Setup > Common sekmesi Assign Renderer menüsünden render motoru ve material editörünüzü Vay olarak seçin.

Bunlara rağmen render siyah çıkıyorsa, dosyanız çok büyük ve özel değilse dosya paylaşım programları aracılığı ile paylaşın bakalım.

2x Intel Xeon E5-2670 Asus GTX 980ti 32GB RAM
2017-07-01 17:22:39 Edit:2017-07-01 17:45:34
  • Erkek
{islemler}
sorun çözüldü

bir ışık atadım ekrana sonra o ışığı silsem de render alınabiliyor.. çok teşekkür ederim erdem bey

2017-07-01 19:11:37
  • Erkek
{islemler}
görüntü sürücüsü

selam arkadaşlar.. bilgisayarım "nvidia windows kernel mode driver, versiyon 384.76 görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve başarı ile bu drumdan kurtuldu" hatası veriyor her 3-4 dakikada bir.. ne olduğunu anlayamadım.. önce karanlık ekran oluyor ve kapanıyor.. hatta bir keresinde "bilgisayarınız bir hata ile karşılaştı" diye mavi ekran dahi oldu.. bunun sebebini bilen arkadaşlarımın yardımını rica ediyorum..

2017-07-11 09:27:27
  • Erkek
{islemler}

Kapalı

Bir yıldan uzun süre geçtiği için konu otomatik olarak kapatılmıştır !