Mudbox Uv import ve hasarlı dosya sorunu

Mudbox Uv import ve hasarlı dosya sorunu

PainKiller-X

Merhaba mudbox ile ilgili 2 sorunum var, biri mudboxta uv import edebilirmiyim ? böyle bir bölüm gördüm programda mayada obj olarak çıkardığım dosyanın uv sini mudbox a import etmeye çalıştım ilk olarak Vertex id denedim daha sonra diğer seçeneği fakat texture yapmak istediğimde mudbox ta paint kanalı açılıyor ama brush ile üzerine herhangi bir texture yapamıyorum , uv yi nası alabilirim ? birde mudbox ta hazırladığım bir model açılmıyor dosya hasarlı hatası alıyorum bunu düzeltme şansım varmı ? bu iki model içinde çok uğraşmıştım yardımcı olabilirseniz minnettar olurum, teşekkürler.

2009-07-27 13:57:55

Cvp

fatihakin

Merhaba.

Current File hatası için bildiğim iki olasılık var.

1-) Örneğin Mudbox 1.07 de yaptığınız modelinizi Mudbox 1.06 da açmaya çalışıyorsunuz.

2-) Mudbox 1 in herhangi bir sürümünde yaptığınız modelinizi Mudbox 2009 de açmaya çalışıyorsunuz.

Aklınıza şu soru gelebilir.

Normalde programlar bir alt sürümünü desteklemesi gerekmiyormu?

Genelde bu şekilde oluyor ama Mudbox 1 den 2009 a geçişte ciddi değişiklikler olduğundan radikal yazılımsal değişiklikler yaptılar galiba garip bi şekilde desteklemiyor.Bundan sonraki sürümlerde bu sorun olmaz umarım.

Bu sorundan kurtulmanızın bir yolu var. Diyelim ki Subdivide "5" e çıkararak bir modelle çalıştınız ve bunu kurtamak istiyorsunuz. Modelinizin subdivide "0" ve "5" deki halini ayrı ayrı OBJ dosyası olarak kaydedin. Daha sonra açmak istediğiniz Mudbox sürümünü açıp subdivide "0" halini sahnemize import edelim. Shift+D kısa yolu ile subdivide değerimizi "5" e çıkaralım.Silik ve detaysız bir modelle karşılaşacaksınız. File>İmport As Layer dediğinizde modelinizi eski detayında göreceksiniz.Üst üste iki layer olduğundan birleştirmek isteyebilirsiniz.Bunun içinde Flatten Layer demeniz yeterli.

UV probleminizede Mudbox 2009 için cevaplıyım.

Dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar var.Subdivide "0" da import edin. Modelinizin UV sini açarken modelinizde herhangi bir ekleme çıkarma yapmayın.Mesela yarısını silip diğer kısmını simetri alarak UV açmada kolaylık sağlamaya çalışırsanız Mudbox 2009 da anlatıcağım yolu yapamayacaksınız.Çünkü Vertex ID lerin değişmesi UV nin aktarımında sorun çıkarıyor. Değişiklik yapmadan UV sini açtığınız modelinizi OBJ dosyası olarak kaydedin. Mudbox 2009 da üzerinde çalıştığınız model seçiliyken File>Import UV diyin ve UV si açılmış obj dosyanızı seçin ve işlemi tamamlayın. UV nizin modelinize aktarılmış olması lazım. Eğer hala olmuyorsa Kullandığınız programdaki OBj dosyasını kaydederkenki ayarlarını gözden geçirmenizde fayda var.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.İyi çalışmalar...

2009-07-28 21:39:49