Türkçenin yozlaşması üzerine

Türkçenin yozlaşması üzerine

Çaylak

Her geçen gün Türkçe´nin biraz daha yozlaştırıldığını görüyoruz. Dilimizdeki yabancı kökenli sözcüklerin istilası artarak sürüyor. Aşağıda yıllar içinde Türkçe´de nasıl bozulmalar olduğunu gösteren çarpıcı bir metin var!

Yıl: 1965"Karşıma âniden çıkınca ziyâdesiyle şaşakaldım.. Nasıl bir edâ takınacağıma hükûm veremedim, âdetâ vecde geldim. Buna mukâbil az bir müddet sonra kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni fevkalâde rahatlatan bir tebessüm vardı.. Üstümü başımı toparladım, kendinden emin bir sesle ´akşam-ı şerifleriniz hayrolsun´ dedim..

"Yıl: 1975"Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Ne yapacağıma karar veremedim,heyecandan ayaklarım titredi. Ama çok geçmeden kendime gelir gibi oldum,yüzünde beni rahatlatan bir gülümseme vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle ´iyi akşamlar´ dedim..

"Yıl: 1985"Karşıma âniden çıkınca fevkalâde şaşırdım.. Nitekim ne yapacağıma hükûm veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Amma ve lâkin kısa bir süre sonrakendime gelir gibi oldum, nitekim yüzünde beni ferahlatan bir tebessüm vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle ´hayırlı akşamlar´ dedim..

"Yıl: 1995"Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Fenâ hâlde kal geldi yâni..Ama bu iş bizi bozar dedim. Baktım o da bana bakıyor, bu iş tamamdır dedim..Manitayı tavlamak için doğruldum, artistik bir sesle ´selâm´ dedim..

"Yıl: 2006"Âbi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yâni.. Oğlum bu iş bizi kasar dedim, fenâ göçeriz dedim, enjoy durumları yâni.. Ama concon muyum ki ben,baktım ki o da bana kesik.. Sarıl oğlum dedim, bu manita senin.. ´Hav aryu yavrum?´"

2007-06-12 04:06:52

Cvp

htuncay

zaman herşeyi değiştiriyor.

2007-04-30 10:27:32

Cvp

nacho_grande

ben hala 1975 de kalmisim :)

2007-04-30 10:31:53

Cvp

designgrafik

merak edilecek bişey değil.. o bir akım geliyooor gençlerin üzerinden geçiiip gidiyor....[G1]

ama tabi her zaman dilimize saygılı olmalıyız..[G5]da çok da üzerinde düşünülecek bir konu değil bence..

2007-04-30 13:36:58

Re:türkçenin yozlaşması üzerine

Namoİrmo

[quote=16547]
"Yıl: 1995"Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Fenâ hâlde kal geldi yâni..Ama bu iş bizi bozar dedim. Baktım o da bana bakıyor, bu iş tamamdır dedim..Manitayı tavlamak için doğruldum, artistik bir sesle ´selâm´ dedim..

[/quote]

90 lar da böyle konuştuğumu yada konuşulduğunu hiç hatırlamıyorum. En azından "kal gelmek" 2000 lerde ortaya çıktı yada yayıldı. Buradaki örnekler abartılı olsa da genel olarak gerçeği yansıttığı doğrudur. Zamana ve değişime karşı koymaya çalışmakta saçmadır. Hangi milletin dili değişmiyor?

Her ne kadar bir arkadaş "klişenin kralı cümleler" kategorisinde nobel ödülü alabilecek bir cümledir. diye fazlaca kullanılmasından dem vursa bile Herakleitos doğru söylemiştir "Değişmeyen Tek Şey Değişimdir" [_(]

2007-04-30 17:59:05

Re:Cvp

fatihakin

[quote=16550]ben hala 1975 de kalmisim :)[/quote]

Katılıyorum bende orda kalmışım.Doğumumdan önceki bi zaman dilimi ama olsun. [:)] Galiba eve fazla kapandım ben diğer bozulmuş olarak tabir ettiğiniz konuşma şekillerine hiç denk gelmedim.

Konu kelimelerin yazılım şekli olsa anlıycam.Chat yaparken kolaylık olsun diye bazı kelimeleri yutmak veya yabancı harfler eklemek deseniz katılıcam ama bu verdiğiniz örnekler biraz abartılı olmuş.[:)1]

2007-04-30 21:19:54

Cvp

felidae

kültürün yozlaşması = dilin yozlaşması. televizyonda "beyin" dışında her şeye yurtdışından geliyor bizden üstün diye özen,kendinden üstün gör.sbuna karşı dilin sağlam kalması mümkün mü.değişmeyen değişim evet de çark biraz hızlı geliyor bana.

2007-05-01 01:03:12

Cvp

Çaylak

değişim değil önemli olan , her şey değişir elbette ama onemli olan gelişimdir , burada ki farkta bu değişiyor elbet ama değişirken gelişiyor mu?

2007-05-01 02:19:21

Cvp

Namoİrmo

Hızlı yada yavaş kim ne kadar üzülse veya konuşsa bu böyle olacak peri bacaları gibi rüzgarla aşınıp bir gün yıkılacağız.

2007-05-01 03:46:36

Cvp

niluferDurna

saygı....

herşeyin yeniden düzelmesi için gerekli olan tek şey..

bunun için bir örnek verebilirim. geçen gün yolda çok şık giyinmiş 2 bayan (muhtemelen ikiside iş kadını) çarpıştı. birtanesi dikkat etsene gerizekalı! deyince asıl sen dikkat et "...." dedi. o kadar insanın önünde sadece sırf çarpıştıkları için birbirlerine erkeklerin bile etmeye utanacakları küfürler etmeye başladılar. nerdeyse dövüceklerdi birbirlerini. etrafdaki herkes gözlerine inanamadı....

bu hiddet neden ?

oysaki pardon afedersiniz üzerine, önemli değil, sorun değil sözleri ile herşey kapanmış olucaktı.

hele ki trafikde yolumu nasıl kesersin diye insanların birbirlerine bağırmalarını, hatta inip kavga etmelerine bir anlam veremiyorum...

hayat ...

hayat insanı her zaman sorumluluğa iter, ve bir şekilde stres yüklüyüz, belki canımız sıkkın, belki o an kibarlığımız hiç üzerimizde değil, ama ne olursa olsun bu şekilde kimsenin böyle davranmaya hakkı yok.

değişim ...

eğitimle olur ancak... okulla olur, aile içi eğitimle olur ancak..

özenti ...

tv de ki dizilere bakınca, daha minikken nelere özendirilebiliyoruz..

ve son...

dünyayı değiştiremeyiz belki ama, önce kendimizden başlarsak, en azından bir kişiyi kurtarmış oluruz.

ve de sevgiler ..

2007-05-01 05:26:39